+34 632 70 16 20

Els 4 gats

Carrer de Montsió, 3, 08002 Barcelona, Hiszpania (0)
  • modernizm


Czy wiesz że

Els Quatre Gats (pol. Cztery Koty) – kawiarnia w Barri Gòtic, w dzielnicy Ciutat Vella w Barcelonie, istniejąca w latach 1897–1903, a następnie od roku 1978. Znana jako jedno z nieformalnych centrów katalońskiego modernizmu.

Głównym inicjatorem powstania Els Quatre Gats był Ramon Casas i Carbó, pragnący stworzyć lokal-kolebkę artystów na wzór paryskiego Le Chat Noir i innych kabaretów na wzgórzu Montmartre. Oficjalnie otwarcie lokalu, położonego w modernistycznym Casa Martí, zaprojektowanym przez Josepa Puig i Cadafalcha, miało miejsce 12 czerwca 1897. Els Quatre Gats było równocześnie kawiarnią, kabaretem, restauracją i tanim schroniskiem. Jego nazwa była zainspirowana katalońskim wyrażeniem idiomatycznym – „cztery koty” oznaczają „kilka mało ważnych osób”.

Do stałych gości lokalu należeli artyści katalońscy: Santiago Rusiñol, Pablo Picasso, Miquel Utrillo, Antoni Gaudi czy Julio González. W Els Quatre Gats prowadzone były dyskusje na temat kultury i sztuki, wystawy dzieł jego gości, spotkania literackie i muzyczne (m.in. koncerty fortepianowe Izaaka Albeniza i Ernie Granadosa), jak również pokazy teatru marionetek i cieni. Rusiñol i Utrillo byli współwłaścicielami kawiarni oraz związanej z nią galerii obrazów, której najbardziej znanym dziełem był autoportret Casasa na rowerze z cygarem w ustach. Picasso zaprojektował dla lokalu kartę dań oraz miał w lokalu swoją pierwszą wystawę prac.

Els Quatre Gats istniał do 1903 r. Został na nowo otwarty w 1978 r. z zachowaniem autentycznego wyposażenia wnętrza.


0 Recenzji
  • Cena
  • Jakość