+34 632 70 16 20

Park Guell

Park Güell, 08024 Barcelona, Hiszpania (0)
  • Gaudi


Czy wiesz że

Park Guell został zaprojektowany przez Antonio Gaudiego na zlecenie swojego Mecenasa i wieloletniego przyjaciela Euzebio Guella. Park miał być osiedlem dla zamożnej części barcelońskiej burżuazji. Prace rozpoczęto w 1900 roku a zakończono po czternastu latach . Niestety ze względu na znaczne oddalenie od centrum Barcelony a także ze względu na niekorzystne ukształtowanie terenu budowa parku jak i zainteresowanie zakupem nieruchomości okazały się bardzo trudne do realizacji, w efekcie czego po śmierci Euzebio Guella w 1922 roku park został przekazany na własność miasta a następnie po upływie kolejnych 4 latach oddany do użytku mieszkańców Barcelony.

Krzywizny w pracach mistrza

Park podobnie jak inne prace Antonio Gaudiego (Sagrada Familia czy Casa Mila) nie posiadają praktycznie linii prostych. Mistrz twierdził że takie linie nie występują w przyrodzie która wg. niego była najlepszą inspiracją, stąd jego wielkie zamiłowanie do krzywizn.

Trencadis czyli jak zdobić 

Podczas budowy parku Antoni Gaudí wykorzystywał w swoich pracach trencadis. Jest to sposób dekorowania powierzchni przy użyciu małych ceramicznych płytek bardzo często rozbitych lub nie przydatnych. To przy użyciu tej metody wykończył on Balkon w Parku Guell który mieniąc się wszystkimi kolorami możemy podziwiać będąc w Parku Guell. Uważa się ze twórcą tego sposobu przyozdabiania był właśnie Antonio Gaudi, choć cześć modernistycznych artystów wykorzystywała tą technikę już wcześniej.

Salamandra 

Na terenie parku można znaleźć rzeźby wielu zwierząt w tym tą najbardziej znaną salamandrę znajdującą się przy schodach gdzie znajduje się wejście do parku. Mierzy ona 2,5 m długości i pokryta jest kolorowym trencadis. Według niektórych jest to alchemiczna salamandra symbolizująca ogień. Nie ma natomiast wątpliwości, że jaszczurka uważana jest nie tylko za symbol, ale również za strażniczkę parku. Według jednej z teorii salamandra to w rzeczywistości krokodyl z herbu francuskiego miasta Nîmes, gdzie wychował się i studiował Euzebio Güell.

Inne zwierzęta w parku

W parku znajdziemy również inne zwierzęta jak

Wąż zdobiących schody otoczony katalońską flagą, Gaudi bowiem czuł się mocno związany z Katalonią.

Lwy na gzymsie wychodzącym na zewnątrz balkonu w górnej częsci Sali Kolumnowej. Są to gargulce w kształcie lwich głów. Wchodzą one w skład systemu odprowadzającego wodę.

Ośmiornica znajduje się na dachu Sali Kolumnowej

Budynki w Park Guell

Casa Rosa

Wybudowana przez ucznia Gaudiego i jego prawą rękę Francesca Berenguera a następnie zakupiony przez samego mistrza. Miał to być pokazowy dom, przybliżający potencjalnym zainteresowanym wygląd kolejnych 59 realizacji. Gaudi mieszkał w nim od 1906 do 1925 roku, a następnie przeprowadził się do warsztatu przy Sagradzie Familii, w którym mieszkał aż do śmierci.

Pawilony wejściowe

Domy te zaprojektowane zostaly z myślą o portierze i administracji osiedla. Gaudi inspirował się historią Hansel i Gretel, która w tamtym okresie była wystawiana w Gran Teatre de Liceu. Ponadto sztukę tę przełożył Joan Maragall, przyjaciel Gaudiego i Güella.

Dom Portiera

Dom portiera ma na dachu kopułę w kształcie grzyba, a dom administracji, ma czteroramiennym krzyżem wskazującym cztery główne strony świata. Krzyż został zniszczony w 1936 roku, jednak po wojnie domowej odbudowano go.

Wzgórze trzech krzyży

W Parku Guell znajduje się niesamowite wzgórze trzech krzyży. Wg planów miano tam wybudować kaplicę, jednakże nigdy nie udało się tego zrealizować.  Obecnie możesz z tego punktu obserwować wspaniałą panoramę miasta

Pomimo nie ukończenia inwestycji a w późniejszym czasie oddania jej we władanie miastu park otrzymał bardzo ważne wyróżnienie. Został on wpisanym na listę  światowego dziedzictwa unesco będąc 7 dziełem gaudiego w barcelonie które otrzymało ten zaszczyt.

Tworząc w Barcelonie park Güell Antoni Gaudii nie przypuszczał że będzie to jedno z najważniejszych jego dzieł. Sala kolumnowa (lub sala stu kolumn) czy najdłuższa ławka przyciągają ludzi w równym stopniu co casa batlló czy casa vicens. Te dzieła Gaudiego w barcelonie, na zawsze upamiętniają niesamowitego katalońskiego architekta

A jeśli chcesz zobaczyć inne dzieła A. Gaudiego koniecznie sprawdź co zobaczyć w barcelonie

Bilety do parku güell kupisz tutaj :http://www.parkguell.cat/en/buy-tickets/


Godziny otwarcia

  • Gdzie?: Carrer d'Olot
  • Jak dojechać?: Metro L3 (Lesseps lub Vallcarca), Autobus - Linie: 24  - H6 - V19 - 112. Bus turystyczny
  • Godziny otwarcia: Otwarty od 08:30. Zamknięty – listopad- luty od 18:00, marzec, październik od 19:00, kwiecień i wrzesień - 20:00, maj-sierpień od 21:00.
  • Cena za wstęp do Casa-Museo Gaudí: €8.50

 


0 Recenzji
  • Cena
  • Jakość