Camp Nou (muzeum)

Napisał Piotr

Camp Nou to tutaj rozgrywa swoje mecze FC Barcelona jeden z najlepszych zespołów piłkarskich na świecie. TO prawdziwa świątynia footballu, na której płycie marzy zagrać każdy piłkarz na świecie. To stadion, który rozpala wyobraźnie nie tylko piłkarzy, ale i kibiców. To miejsce, które trzeba zobaczyć, będąc w Barcelonie!

Będąc na terenach należących do FC Barcelony najważniejszym z nich, będzie oczywiście stadion FC Barcelony, który zdecydowanie powinniśmy zwiedzić. Od czego zatem rozpocząć zwiedzanie Camp Nou ?

Proponuję, aby zanim odwiedzimy muzeum FC Barcelony obejść stadion dookoła, przyglądając się zabudowaniom oraz posągom umieszczonym na tym terenie. To ważne, ponieważ stadion Barcelony sąsiaduje z dawnym budynkiem la Masi, gdzie swoje pierwsze piłkarskie kroki rozpoczynali najwięksi piłkarze obecnej epiki (Iniesta, Pique, Xavi czy w końcu uważany za najlepszego zawodnika w historii Leo Messi). Spacerując wokół stadionu, zauważymy również że jego fasada pełna jest tarcz herbowych bardzo zbliżonych do herbu Barcelony, choć każda z nich będzie się od niego znacząco odróżniać jakimś elementem. To tarcze klubów kibica rozsianych po całym świecie, które wspierają swoją ukochaną drużynę. W pobliżu Barcelona stadium znajduje się również kilka rzeźb, które przypominać mają o długiej historii tego miejsca. Barcelona ma już 120 lat! I przez ten okres stała się najbardziej utytułowanym klubem w historii (biorąc pod uwagę wszystkie działające na terenie klubu sekcje sportowe) również w tym klubie, na stadionie Camp Nou grali najlepsi piłkarze swoich epok, to tutaj występował Laszlo Kubala, Johan Cruyff czy Ronaldinho. Stadion Camp Nou to prawdziwa legenda nie tylko klubu, ale i miasta

Wizyta w muzeum

Wizyta na Camp Nou musi łączyć się z odwiedzeniem muzeum klubowego oraz zobaczeniem jak działa i funkcjonuje stadion w Barcelonie. Na pewno jest to niebywała atrakcja nie tylko dla dzieci, ale dla każdego, kto interesuje się piłką nożną. Zatem kiedy już udało się kupić bilety na Camp Nou Experience, skierujmy nasze kroki do najlepszych atrakcji, jakie ma dla nas Barcelona stadion. Muzeum klubowe to strefa gdzie możemy podziwiać niesłychanie bogatą kolekcję pucharów i trofeów zdobytych przez klub. Wszystkie najlepsze puchary — w tym za 5 krotne wygranie ligi mistrzów — i informacje na ich temat zdobią dumnie tę strefę Camp Nou, przypominając, dlaczego drużyna Barcelony to największy klub na świecie!

Strefa mixt

Po zwiedzeniu tej części Camp Nou udajemy się do strefy mieszanej. To tutaj zawodnicy udzielają krótkich wywiadów i robią zdjęcia przed a tle logo sponsorów. Następnie skierujemy nasze kroki do sali konferencyjnej gdzie trener wraz z przedstawicielami drużyny, odpowiadają na pytania dziennikarzy.

Szatnie na Camp Nou

Następnie jedna z najlepszych atrakcji podczas Camp Nou experience, czyli wizyta w jednej z szatni (zazwyczaj gości) gdzie możemy zobaczyć, w jakich warunkach przygotowują się zawodnicy do meczów na Camp Nou. Przyznać trzeba, że szatnie mogą nas zaskoczyć swoją prostotą i w sumie ubogim wyposażeniem jak na najlepszy klub świata, ale to tutaj zawodnicy spędzają ostatnie chwile przed wyjściem na murawę na Barcelona Camp Nou.

Camp Nou strefa odnowy biologicznej w szatniCamp Nou szatnia gościCamp Nou kaplica na stadionie

Sam stadion

Kolejny krok kierujemy do korytarza, którym zawodnicy wychodzą na murawę Camp Nou, ale zanim się tam udamy, warto zwrócić uwagę na małą kapliczkę, która znajduje się w korytarzu. Według legend dwaj zawodnicy FCB, którzy brali udział w procesji. Po zakończonym święcie zostawili tę świętą figurę w schowku, który wówczas mieścił się w tym miejscu a sami, ruszyli samochodem w podróż powrotną do domu. Niestety w drodze powrotnej mieli straszliwy wypadek, ale pomimo tego, że ranni i straszliwie poobijani to udało im się przeżyć. Z wdzięczności utworzyli właśnie tę małą kaplicę gdzie obecnie odprawiane, są nabożeństwa dla niewielkiej liczby osób związanych z klubem. Stadion pełen jest takich niesamowitych historii.

Z tego miejsca możemy podziwiać stadion Camp Nou w całej okazałości. Ilość miejsc i ogrom tego stadionu robią wrażenie na każdym, kto go odwiedza. Możemy tutaj także usiąść na ławce rezerwowych czy zrobić sobie zdjęcie na tle trybun i murawy. Ten moment jest szczególny zwłaszcza dla dzieci, kiedy mogą poczuć magię tego miejsca. Dalsze zwiedzanie stadionu kontynuujemy, wpinając się na koronę stadionu, ale najpierw powinniśmy zasiąść na trybunie Camp Nou Barcelona tego gigantycznego stadionu, który może pomieścić prawie 100 tys. osób. To tyle ile mieści miasto wielkości słupska!

Loże dziennikarskie

Dalsza część naszego spaceru doprowadzi nas na koronę Camp Nou Barcelona gdzie z wysokości loży dziennikarskich i komentatorskich będziemy mogli niczym prawdziwi sprawozdawcy relacjonować wydarzenia z płyty stadium Barcelona. To miejsce również cieszy się bardzo dużym uznaniem wśród dzieci. Kończąc zwiedzanie Camp Nou, znów trafiamy do muzeum klubowego, ale tym razem do części, w której dowiemy się, w jaki sposób w klubie odbywa się kształcenie młodych piłkarzy oraz dostaniemy informacje o przyszłych planach klubu w tym rozbudowie obecnego Camp Nou i powiększenia stadium in Barcelona do ponad 105 tys. osób.

Camp Nou murawa i trybunyCamp Nou loże komentatorskieCamp Nou trybuny

El Clasico

A czy zdajecie sobie sprawę, że kiedy grają ze sobą FC Barcelona oraz Real Madryt to pomimo gigantycznych rozmiarów stadionu jest on wypełniony do ostatniego miejsca! Ale w sumie nie ma się co dziwić, te mecze przeszły do historii piłki nożnej jako El Clasico, a grają w nich 2 najlepsze drużyny na świecie. W drużynach tych z kolei występują najlepsi piłkarze na świecie. Ostatnie lata europejskiej piłki zdominowane były przez 2 zawodników reprezentujących Barcelonę i Madryt, czyli Leo Messiego oraz Cristiano Ronaldo a ich dominacja trwała blisko 10 lat. Kiedyś z nostalgią będziemy wspominać te dni, gdy ci dwaj wielcy zawodnicy piłki nożnej rywalizowali ze sobą na Camp Nou albo Santiago Bernabeu.

Botiga

W ten sposób kończymy tour Camp Nou zwiedzanie, opuszczamy muzeum FC Barcelony i kierując swoje kroki do wyjścia, trafiamy do największego sklepu klubowego w Barcelonie, w którym znajdziesz wszelkie możliwe pamiątki związane z klubem. Warto tutaj kupić coś związanego ze swoją wizytą na Camp Nou w Barcelonie. Zwłaszcza że sklep tak dużych rozmiarów nie jest standardem. A dostaniemy tutaj naprawdę wszelkie możliwe gadżety związane z klubem w tym oczywiście koszulki i stroje meczowe, choć ich ceny w euro mogą wydać się dość wysokie.

Na koniec warto wspomnieć, że muzeum otwarte jest we wszystkie dni w roku, choć czasem możliwa do zwiedzenia jest tylko cześć, gdzie znajdują się puchary. Taka sytuacja ma miejsce, kiedy danego dnia w Barcelonie ma odbywać się mecz a personel, przygotowuje stadion do rozgrywek. Warto to sprawdzić wcześniej, aby nie okazało się, że trzeba zmienić plany.

Mini estadi i palau blaugrana

Po wyjściu z muzeum warto rozejrzeć się dookoła, ponieważ na tym terenie należącym do FCB znajduje się jeszcze Palau Blaugrana, gdzie swoje mecze rozgrywają drużyny koszykówki, piłki ręcznej, piłki halowej czy hokeju na wrotkach zaś bardzo blisko, bo po drugiej stronie ulicy znajduje się mniejszy brat Camp Nou, czyli stadion mini estadi. Jego pojemność to tylko 15 tys. miejsc a mecze na nim rozgrywają drużyny rezerw Barcelony. Będąc w Barcelonie, warto odwiedzić to miejsce, ponieważ obecnie wraz z przebudową obecnego stadionu mini estadi zostanie wyburzony a w jego miejsce powstanie nowa hala Palau Blaugrana. Wszystkie informacje na ten temat znaleźne możecie na stronie klubu.

To nie pierwsza przebudowa, która czeka Camp Nou. Sam stadion został wybudowany dopiero pod koniec lat 50, kiedy poprzedni stadion w dzielnicy Les Corts przestał wystarczać odwiedzającym go kibicom. Wówczas ówczesne władze klubu postanowiły wybudować nowy stadion, który był w stanie pomieścić zdecydowanie większą liczbę kibiców niż „mały” stary stadion. Zdecydowano wtedy kupić działkę w Barcelonie, na której wybudowano nowy stadion, czyli w języku katalońskim CAMP NOU i tak właśnie powstała obecna baza FCB.

Jak Dostać się na Camp Nou ?

Jest kilka możliwości, aby dostać się w pobliże stadionu, jednakże najlepszy i najwygodniejszy zarazem to skorzystanie z linii metra, która zawiezie nas w niedalekie sąsiedztwo FCB. Powinniśmy skorzystać z niebieskiej linii L5 oraz wysiąść na stacji collblanc a z tego miejsca spacerem będziemy mieć ok. 600 m do stadionu. Możemy również skorzystać z zielonej linii L3 oraz wysiąść na stacji Palau Reial skąd będziemy musieli przejść ok 500m do stadionu. W tym miejscu warto wspomnieć, że obecnie budowana jest stacja metra przy samym stadionie, jednakże zakończenie budowy przewidziane jest na 2024 rok. Warto pamiętać również że podobną drogę będziemy pokonywać po zakończonym meczu z tą różnicą, że wraz z nami podróżować będzie od 70 do 100 tys. osób! Pomimo tego metro radzi sobie w takich sytuacjach wyśmienicie i „rozładowuje” powstałe korki w mgnieniu oka. Inną możliwością dostania się na Camp Nou to skorzystanie z linii tramwajowej. Tutaj również będziemy musieli podejść pod stadion dodatkowo tramwaj to środek transportu używany głównie przez osoby zamieszkujące obrzeża Barcelony i w centrum właściwie niewystępujący. Jest to o tyle istotne, że mecze na stadionie w Barcelonie potrafią rozpoczynać się o bardzo późnych porach — dla przykładu mecz o superpuchar Hiszpanii w ostatnim roku rozpoczynał się o …23.15 w efekcie po zakończeniu meczu dobrze jest znać dokładną drogę do hotelu tak, aby nie błąkać się po Barcelonie (pamiętaj, że w zależności od dnia tygodnia metro jeździ tylko do godziny 12 w nocy)

Czy warto odwiedzić Camp Nou?

Według nas Stadion Nou Camp i muzeum klubowe to obowiązkowy punkt, na mapie atrakcji do odwiedzenia będąc w Barcelonie. Jednakże rozumiemy, że nie każdy ekscytuje się piłką w podobnym stopniu co mieszkańcy Katalonii i niektórym wizyta w muzeum klubowym może się wydawać nudna, ale zapewniam, że po zobaczeniu muzeum klubowego wypełnionego wszystkimi pucharami, po wyjściu na płytę boiska czy kiedy z bliska dostrzega się trybuny to inaczej, spogląda się na ten niesamowity największy w europie stadion. Będąc w Barcelonie, warto rozważyć tę atrakcję i przeznaczyć któryś dzień, aby odwiedzić ten niesamowity Football Club Barcelona!/

Camp Nou trybunyCamp Nou ławka rezerwowychCamp Nou kaplica na stadionieCamp Nou puchary FC barcelonyCamp Nou złoty but Luisa SuarezaCamp Nou złota piłka leo messiegoCamp Nou złoty but Leo MessiegoCamp Nou puchary za zwycięstwo w lidze mistrzówCamp Nou nowy stadion

Może Ci się spodobać

Zostaw komentarz