Casa Ametller

Passeig de Gràcia, 41, 08007 Barcelona, Hiszpania
Nasza Ocena

Czy wiesz że

Casa Amatller powstała na skutek przeróbki której podjął się kataloński architekt Josep Puig i Cadafalch. Przebudowa odbywała się w latach między 1898 i 1900. Pierwotnie budynek wybudowano w 1875 roku przez mistrza budowniczego Antoni Roberta, i znany wówczas jako Casa Martorell. Był on Trzypiętrowym budynkiem w stylu neoklasycznym typowym dla Planu Cerdà.

Antoni Amatller zakupił go w 1898 r. A następnie zlecił przebudowę Puigowi. Architekt chciał w znaczący sposób przebudować i zmodernizować elewację, parter, hol wejściowy, powierzchnie wspólne (w tym klatkę schodową) i studio fotograficzne mieszczące się na poddaszu budynku. Puig rozpoczął swój prace od przygotowania kilku szkiców elewacji. Zachowały się on do dziś i  przechowuje się je w Archiwum Państwowym w Katalonii. Silna osobowość właściciela oraz jego zainteresowania (fotografia i podróże) architekt zaakcentował na fasadzie budynku. Dlatego obecnie bardzo łatwo można je odnaleźć podczas wizyty w Budynku.

Casa Amatller znajduje się w La Manzana de la Discordia (kwadrancie niezgody). Nazwa ta odnosi się do budynków położonych przy Paseo de Gracia, pomiędzy ulicami Aragón i Consejo de Ciento. W tym obszarze dzielnicy Eixample znajdują się trzy domu zaprojektowane przez najważniejszch architektów epoki dlatego warto odwiedzić to miejsce.

Jest to Casa Amatller (1898-1900) zaprojektowana przez Josep Puig i Cadafalch, Casa Lleó í Morery (1902-1906) autorstwa Lluis Domenech i Montaner oraz Casa Batllo (1904-1906) Antonio Gaudíego.