Santa Maria del mar

Plaça de Santa Maria, 1, 08003 Barcelona, Hiszpania (0)

Czy wiesz że

Santa Maria del Mar. Już sama ta nazwa pięknie faluje w uszach. I nic dziwnego, bo kryje się pod nią katedra pod wezwaniem Świętej Marii z Morza. Jest to jeden z najpiękniejszych w Barcelonie kościołów gotyckich, chociaż jego urok tkwi przede wszystkim w prostocie i średniowiecznym ascetyzmie, a nie przepychu, jak w przypadku innych budowli w tym mieście. Katedra Santa Maria del Mar znajduje się w dzielnicy La Ribera, czyli w części Starego Miasta. Budowę tego kościoła rozpoczęto w XIV w., a jego historia obfituje w różne dramatyczne wydarzenia – pożary, trzęsienia ziemi. W ich wyniku zniszczeniu ulegały często różne części świątyni, które następnie trzeba było odtworzyć lub zastąpić innymi, dzięki temu w kościele można podziwiać elementy pochodzące z różnych okresów gotyku. To właśnie strzeliste, gotyckie kolumny kościoła stały się inspiracją dla samego Gaudiego przy projektowaniu Sagrada Familia.

Niestety w 1936 katedra została podpalona podczas rewolucji i spłonął wówczas barokowy ołtarz oraz znaczna część obrazów znajdujących się wewnątrz. Podpalenie to było „zemstą” komunistów i anarchistów za sprzyjanie generałowi Franco.

Katedra Santa Maria del Mar jest miejscem ciekawym do zwiedzania nie tylko ze względu na gotycką architekturę i bogatą historię. Ta też prawdziwa gratka i obowiązkowy punkt wycieczki dla miłośników literatury. To właśnie ta katedra i historia jej budowy jest tłem wydarzeń bestsellerowej książki Ildefonso Falconesa „Katedra w Barcelonie”. Naprawdę warto ją przeczytać przed podróżą do tego miasta. Będziecie mogli lepiej poznać jego historię, a cała wyprawa do Barcelony może być dla Was jeszcze bardziej ekscytująca.