Klasztor Pedralbes

Baixada del Monestir, 9, 08034 Barcelona, Hiszpania (0)

Czy wiesz że

Klasztor pedralbes lub Monestir Santa Maria de Pedralbes znajduje się w dzielnicy o tej samej nazwie. Ufundowany przez Jakuba II oraz jego żonę Elisandrę de Montcada w 1326 roku. Jest to niewątpliwie perła architektury tamtych czasów. Wybudowany z przeznaczeniem dla zakonu klarysek które zamieszkiwały go przez kilka stuleci. W 1972 roku rada miasta podpisała umowę na mocy której miasto przejęło klasztor pedralbes a siostrą wybudowano nowy konwent. Po przeprowadzonych pracach renowacyjnych w 1983 r udostępniono klasztor dla zwiedzających.

Klasztorne budynki są jednym z najlepiej zachowanych reliktów epoki średniowiecza i gotyckiego stylu w architekturze. Najważniejsze miejsca w klasztorze to Capella de Sant Miquel – kaplicy przyozdobiona freskami Ferrera Bassa z 1346 roku, pokazującymi mękę Chrystusa i życie Marii.

W klasztorze ponadto przyjrzeć się można nieco bardziej prozaicznym śladom mniszej codzienności.  Udostępniono tu bowiem dla zwiedzających takie pomieszczenia jak kuchnia, refektarz, szpital czy prywatne cele i dormitoria.