Pionowe ogrody fundacji Planeta

Avinguda Diagonal, 662, 08034 Barcelona, Hiszpania
Nasza Ocena

Czy wiesz że

Pierwsze pionowe ogrody miasta były bez wątpienia ogródy wiszące budynku Banca Catalana (obecnie własność Planeta), który znajduje się on na skrzyżowaniu Diagonal oraz Gran Via de Carles III.  Budynek  zaprojektowany przez architektów Josep Maria Fargas i Enric Tous y Cuyo. Ich projekt wykonanła firma Everest Munné niesamowicie uznana w świecie ogrodnictwa. Wybrali oni specjalne niskie gatunki roślin spełniające kryteria otoczenia, które dodatkowo podkreślały architektoniczną wytrzymałość budynku.

Budynek Fargas i Tous, zbudowany w 1978 roku, składa się z trzech ośmiokątnych bloków. Każdy z nich ma dziewięć pięter. W zespole budynków jest również czwarty blok. Jest on również ośmiokątny, ale składający się tylko z trzech pięter.

Na fasadzie budynku umieszczone są dwa pasy doniczek, oddzielone od budynku 65 cm chodnikiem z kratownic. Donice o szerokości 50 cm i wysokości 53 cm wykonane ze stali gdzie ich całkowita długość wynosi aż 3800 metrów. Zewnętrzny pas donic umieszczono 32 cm powyżej pasa wewnętrznego, a odległość między nimi wynosi 15 cm. Donice pomalowano na biało, aby odbijały światło słoneczne.

Te 3,8 km donic nawadnianych jest za pomocą specjalnego systemu hydroponicznego opracowanego przez doktorów biologii Jordi Aguilà i Xaviera Martíneza. System był pionierskim rozwiązaniem w dziedzinie ogrodnictwa i hydroponiki na całym świecie. Maszyny napędzające układ nawadniający i zbiorniki do nawożenia umieszczono  5 pięter pod ziemią. Cała konstrukcja podlewana jest przez system doprowadzonych do donic kroplówek. W donicach posadzonych jest około 12 000 roślin należących do 46 gatunków.

Pionowe ogrody w Barcelonie wybudowane w 1978 r.  to pierwsze wiszące lub pionowe ogrody i jest to pionierskie rozwiązanie nowego sposobu tworzenia ogrodów. Prawdopodobnie jest to również pierwszy pionowy ogród w Europie, a obecnie jest również najstarszym na świecie!

Obecnie jest to jeden z Najbardziej charakterystycznych budynków w mieście i w drodze do dzielnicy Les Corts (gdzie znajduje się stadion Camp Nou) warto zatrzymać się na chwilę, aby zobaczyć te niesamowite Pionowe Ogrody