poniedziałek, 27 marca, 2023
Banner
masoneria

Masoneria w Barcelonie — historia i obecna sytuacja

Napisał Piotr
4 min. aby przeczytać

Masoneria, czyli Wielki Wschód Narodów, to tajna organizacja filozoficzna i społeczna, która powstała w XVII wieku w Europie. W Barcelonie masoneria pojawiła się w XVIII wieku i od tego czasu miała istotny wpływ na rozwój miasta.

Historia masonerii w Barcelonie

Masoni w Barcelonie działali na rzecz postępu, kultury i edukacji. W czasie rewolucji francuskiej wiele ważnych postaci związanych z masonerią w Barcelonie angażowało się w walkę o prawa człowieka i demokrację. W XIX wieku masoni w Barcelonie aktywnie uczestniczyli w budowaniu katalońskiej tożsamości narodowej i kultury.

Masoneria w czasach dyktatury generała Franco

W czasach dyktatury generała Franco masoneria była zakazana i jej członkowie musieli działać w ukryciu. Wiele z nich zostało aresztowanych lub zmuszonych do emigracji. W czasie tych ciężkich lat masoneria w Barcelonie utrzymywała swoją tradycję i ducha, co pozwoliło jej przetrwać do czasów współczesnych.

Sytuacja obecna

Po upadku dyktatury generała Franco masoneria w Barcelonie odradza się i ponownie staje się aktywna. Obecnie masoni w Barcelonie angażują się w działania na rzecz społeczeństwa, kultury i edukacji, kontynuując swoją tradycję i ducha z przeszłości.

Członkowie masonerii w Barcelonie

Członkami masonerii w Barcelonie są ludzie z różnych środowisk, w tym artyści, naukowcy, biznesmeni i politycy. Wszyscy oni łączy wspólna filozofia i przekonanie o potrzebie walki o prawa człowieka i demokrację.

Symbole masonerii w Barcelonie

Masoneria jako tajna organizacja posługuje się różnego rodzaju symbolami, które pełnią ważną rolę w jej działalności. W Barcelonie masoneria również korzysta ze swoich symboli. Niektóre z nich to:

  • Kompas i linijka – symbole geometrii i dokładności, które symbolizują potrzebę precyzji i rzetelności w działaniach masonów.
  • Wielki Mur – symbolizuje stabilność i trwałość, które są ważne w życiu każdego masona.
  • Trójkąt – symbolizujący Trójcę Świętą, który jest ważnym symbolem dla wszystkich masonów na świecie.
  • Złoty filar – symbolizuje potrzebę poszukiwania prawdy i mądrości, które są niezbędne dla każdego masona w jego dążeniu do doskonałości.
  • Świecznik – symbolizuje potrzebę poszukiwania i rozwijania wiedzy oraz światła, które jest niezbędne dla każdego masona w jego życiu.

W Barcelonie, jak i w innych miejscach na świecie, symbole masonerii odgrywają ważną rolę w życiu członków tej organizacji i są często wykorzystywane w różnych okolicznościach i ceremoniach.

W mieście znaleźć można wiele znaków czy symboli tej organizacji. jednym z nich jest statua wolności, obelisk na passeig de gracia czy latarnie autorstwa A. Gaudiego na placa Reial.

Przewodnik po Barcelonie

Jeśli z kolei wy wybieracie się do Barcelony, to koniecznie sprawdźcie nasz przewodnik po Barcelonie (w wersji cyfrowej!) Specjalnie przygotowane trasy poprowadzą was po ulicach, odkrywając przed wami tajemnice i sekrety miasta Gaudiego!

trasa nr 1 mala

Przewodnik, możesz dostać tutaj — klik

Planując wyjazd do Barcelony, posłuchaj mojego podcastu lub jeśli zastanawiasz się co robić na miejscu, sprawdź mój kanał na YouTube!

Przed przyjazdem Na miejscu
PodcastYoutube

Może Ci się spodobać

Zostaw komentarz