Masoneria w Barcelonie — historia i obecna sytuacja

Napisał Piotr
3 min. aby przeczytać

Masoneria, czyli Wielki Wschód Narodów, to tajna organizacja filozoficzna i społeczna, która powstała w XVII wieku w Europie. W Barcelonie masoneria pojawiła się w XVIII wieku i od tego czasu miała istotny wpływ na rozwój miasta.

Historia masonerii w Barcelonie

Masoni w Barcelonie działali na rzecz postępu, kultury i edukacji. W czasie rewolucji francuskiej wiele ważnych postaci związanych z masonerią w Barcelonie angażowało się w walkę o prawa człowieka i demokrację. W XIX wieku masoni w Barcelonie aktywnie uczestniczyli w budowaniu katalońskiej tożsamości narodowej i kultury.

Masoneria w czasach dyktatury generała Franco

W czasach dyktatury generała Franco masoneria była zakazana i jej członkowie musieli działać w ukryciu. Wiele z nich zostało aresztowanych lub zmuszonych do emigracji. W czasie tych ciężkich lat masoneria w Barcelonie utrzymywała swoją tradycję i ducha, co pozwoliło jej przetrwać do czasów współczesnych.

Sytuacja obecna

Po upadku dyktatury generała Franco masoneria w Barcelonie odradza się i ponownie staje się aktywna. Obecnie masoni w Barcelonie angażują się w działania na rzecz społeczeństwa, kultury i edukacji, kontynuując swoją tradycję i ducha z przeszłości.

Członkowie masonerii w Barcelonie

Członkami masonerii w Barcelonie są ludzie z różnych środowisk, w tym artyści, naukowcy, biznesmeni i politycy. Wszyscy oni łączy wspólna filozofia i przekonanie o potrzebie walki o prawa człowieka i demokrację.

Symbole masonerii w Barcelonie

Masoneria jako tajna organizacja posługuje się różnego rodzaju symbolami, które pełnią ważną rolę w jej działalności. W Barcelonie masoneria również korzysta ze swoich symboli. Niektóre z nich to:

  • Kompas i linijka – symbole geometrii i dokładności, które symbolizują potrzebę precyzji i rzetelności w działaniach masonów.
  • Wielki Mur – symbolizuje stabilność i trwałość, które są ważne w życiu każdego masona.
  • Trójkąt – symbolizujący Trójcę Świętą, który jest ważnym symbolem dla wszystkich masonów na świecie.
  • Złoty filar – symbolizuje potrzebę poszukiwania prawdy i mądrości, które są niezbędne dla każdego masona w jego dążeniu do doskonałości.
  • Świecznik – symbolizuje potrzebę poszukiwania i rozwijania wiedzy oraz światła, które jest niezbędne dla każdego masona w jego życiu.

W Barcelonie, jak i w innych miejscach na świecie, symbole masonerii odgrywają ważną rolę w życiu członków tej organizacji i są często wykorzystywane w różnych okolicznościach i ceremoniach.

W mieście znaleźć można wiele znaków czy symboli tej organizacji. jednym z nich jest statua wolności, obelisk na passeig de gracia czy latarnie autorstwa A. Gaudiego na placa Reial.

Przewodnik po Barcelonie

Jeśli z kolei wy wybieracie się do Barcelony, to koniecznie sprawdźcie nasz przewodnik po Barcelonie (w wersji cyfrowej!) Specjalnie przygotowane trasy poprowadzą was po ulicach Barcelony, odkrywając przed wami tajemnice i sekrety miasta Gaudiego!!!

Planując wyjazd do Barcelony, posłuchaj mojego podcastu lub jeśli zastanawiasz się co robić na miejscu, sprawdź mój kanał na YouTube!