Park Ciutadella

Parc de la Ciutadella, Passeig de Picasso, 21, 08003 Barcelona, Hiszpania (0)

Czy wiesz że

Park Ciutadella (czy Parc de la Ciutadella Barcelona) – jeden z najstarszych, a jednocześnie największy park miejski w Barcelonie. Jego historia związana jest z ciemnymi czasami które nawiedziły Barcelonę w XVIII w. kiedy Barcelona a wraz z nią cała catalunya utraciły niepodległość. Więcej informacji i na temat niepodległości regionu czy informacje na temat budowy parku powiemy ci podczas naszego wspólnego spaceru po dzielnicach Barcelony.

Ciutadella park założony jest w miejscu dawnego fortu wojskowego a obecnie to świetne miejsce, aby w pięknych okolicznościach architektury i przyrody, choć na chwilę odpocząć od „miejskiego zgiełku” panującego w Barcelonie. Kiedy będziesz zwiedzać miasto koniecznie swoje kroki skieruj właśnie w stronę Ciutadella park Barcelona. W przeciwieństwie do innych miejsc turystycznych (jak np. Camp Nou czy Sagrada familia) Parc de la Ciutadella barcelona nie jest tak obleganym przez tłumy przyjezdnych. Zatem jeśli zwiedziłeś już dzielnicę gotycką i Born, odwiedziłeś ważne miejsca na mapie Barcelony, i chciałbyś zrobić przerwę w zwiedzaniu , najlepszym do tego miejscem będzie właśnie ciutadella Barcelona. My zawsze w takiej chwili polecamy udać się w pobliże fontanna cascada i tam rozkoszować się pięknem tego miejsca.

Gdzie znajduje się Ciutadella Barcelona

Parku ciutadella znajduje się w północno- wschodniej części miasta. dojazd do niego jest bardzo prosty ze względu na znajdującą się nieopodal stację metra lub przystanek tramwaju. Dlatego dojazd z samego lotniska czy Estacio Sant (dworca kolejowego)nie będzie żadnym problemem. Park de la Ciutadella mieści się w Ciutat Vella, najstarszej dzielnicy Barcelony.

Wejście do Ciutadella Barcelona

Park Ciutadella ma kilka wejść, ale naszym zdaniem najlepiej rozpocząć jego zwiedzanie od tego głównego, czyli od strony gdzie znajduje się Łuk Triumfalny Barcelona. (stacja metra Arc de Triumf). Łuk ten został budowany na potrzeby Wystawy Światowej w Barcelonie w 1888 roku i jest on wyjątkowy. Jest jedynym na świecie łukiem triumfalnym stworzonym nie dla parad militarnych, ale po prostu „dla ozdoby”. (naszym zdaniem świetnie się sprawdza w tej roli 😉 i wychodzą z nim genialne zdjęcia ) Sam park pełen jest atrakcji i to nie tylko przyrodniczych. Połowa parku została przeznaczona na ogród Zoologiczny w Barcelonie które odwiedzane jest nie tylko przez dzieci ale równie chętnie przez pozostałych mieszkańców miasta. Przez wiele lat Barcelońskie zoo było domem dla białego goryla albinosa (jedynego na świecie) jego sława była tak wielka że do barcelońskiego zoo organizowano specjalne wycieczki aby go zobaczyć a sam goryl (śnieżynek) to była chodząca reklama tego miejsca.

Park Ciutadella – Co zobaczyć ?

W Park Ciutadella znajdziecie wiele ciekawych elementów architektonicznych, w tym zaprojektowanych, m.in. przez Gaudiego (w dodatku jeszcze z czasów, kiedy był on zaledwie uczniem projektującego park Josep Fontsere). I tak, np. będąca symbolem parku Fontanna Cascada jest dziełem Fontsere, ale wprawne oko dostrzeże w niej także „rękę” Gaudiego. Oprócz bycia dziełem mistrza Font de la Cascada jest także po prostu idealnym tłem do wakacyjnych zdjęć. (prawie jak słynna rzymska Di Trevi), a w jej pobliżu często odbywają się różne koncerty, targi czy wystawy. Warto ją odwiedzić, ponieważ zawsze dzieje się przy niej coś ciekawego. W parku Ciutadella również znajdziemy wielkiego mamuta, czy jezioro po którym można popływać łódką.

Co jeszcze w parku zobaczymy w parku ciutadella ?

W Parc de la Ciutadella mieszczą się także, m.in. Ogród Zoologiczny, Muzeum Geologii i Muzeum Zoologii, czy Hivernacle – pełna egzotycznych roślin oranżeria. Znajduje się tutaj również Casa de les tres Dragons czyli dom trzech smoków. Budynek zaprojektowany i wybudowany na Wystawę światową która odbywała się w Barcelonie a jej główna lokalizacja znajdowała się obok parku Ciutadella w Barcelonie (obecnie Passaig Lluis Companys). Dom ten miał przekazywać informacje związane z odbywającą się wystawą oraz pełnić funkcję biurową. Miały też tam znajdować się restauracje, niestety nigdy nie powstały. Po tym okresie był on siedzibą kilku instytucji w tym muzeum historii naturalnej. obecnie Casa tres dragons jest remontowana i nie ma informacji co będzie się w niej znajdować po ukończeniu remontu.

czy i dlaczego warto odwiedzić park podczas wycieczki po Barcelonie ?

Zdecydowanie warto odkryć Park de la Cuitadella! To jeden z ulubionych parków w Barcelonie, na pewno mniej oblegany przez turystów niż Park Güell, można więc wpaść tu, aby nieco „odpocząć” od zwiedzania i zobaczyć jak wolny czas spędzają mieszkańcy tego miasta. A poza tym wejście i Wi-Fi w parc de la ciutadella w Barcelonie są całkowicie darmowe 😉 (Nie musisz się martwić o bilety)

Znajdują się tutaj również rzeźby i budynki przypominające czasy gdy mieściła się tutaj cytadela (stąd nazwa ciutadella) Dlatego znajdziemy tutaj wielki budynek będący arsenałem broni a obecnie parlament katalonii , szkołę dla dzieci czy kaplicę pod wezwaniem . to wszystko pozostałości po dawnej cytadeli w barcelonie.

Zwiedzaj!

Aby nasze zwiedzanie Barcelony było “pełne” powinniśmy odwiedzić nie tylko słynną Sagrada familia czy stadion Camp Nou, ale również inne mniej popularne wśród turystów atrakcje. Dlatego polecamy aby będąc w Barcelonie wykorzystywać wszelkie informacje i dostosowywać do nich nasze plany realizując taki wyjazd w najlepszy możliwy sposób. Catalunya i cała Barcelona pełna jest niesamowitych budynków i parków.

Parc de la ciutadella jest na trasie naszego spaceru – BARCELONA MIASTO WIELU WIEKÓW – TRASA SPACEROWA


Godziny otwarcia

grudzień-luty 10.00-18.00
marzec i listopad 10.00-19.00
kwie.-październik 10.00-19.00
maj-wrzesień 10.00-20.00

Wstęp do parku jest darmowy

Najważniejsze punkty w parku