Amatorskie mecze piłki nożnej w Barcelonie

Napisał Piotr
5 min. aby przeczytać

Jak zatem wyglądają takie Amatorskie mecze piłki nożnej? Jakich emocji dostarczają? Kto przychodzi na trybuny? I jak to wszystko funkcjonuje? – postaramy się to przybliżyć w tym wpisie!

Wielu z was kojarzy Barcelonę głównie z jednym z najpopularniejszych klubów piłkarskich na świecie. I bardzo dobrze, bo FC Barcelona to autentyczna wizytówka i chluba tego miasta, klub liczący sobie ponad 120 lat to absolutna legenda tego miasta, ale nie tylko FC Barcelona gra w Barcelonie. To miasto to istna kopalnia młodych piłkarskich talentów a klubów piłkarskich, które mieszczą się na terenie miasta, są … setki! Wiem, że brzmi to wręcz niewiarygodnie, ale tak wygląda barcelońska rzeczywistość! Tu po prostu każdy gra w piłkę.

Amatorskie mecze piłki nożnej i jak to wszystko funkcjonuje?

Jak już pisaliśmy w jednym z poprzednich wpisów, ilość dzieciaków uprawiających piłkę nożną jest wręcz trudna do policzenia. Młodsi adepci grają w drużynach 7-osobowych na boiskach będących połową normalnego boiska, choć bramki są tylko nieznacznie mniejsze od ich „dorosłych odpowiedników” mecze rozgrywane są w systemie 4 kwart a ich czas zależy od wieku zawodników taki stan rzeczy utrzymuje się do 12 roku życia kiedy to piłkarze przechodzą na poziom infantiles i wówczas zaczyna się prawdziwa gra 11 na 11 na dużym boisku.

Do czasu przejścia na duże boisko piłka jest pewnego rodzaju zabawą (choć już dość poważnie traktowaną, o czym poniżej) jednym z problemów, który się pojawia się to pytanie jak sprawić, aby dzieciaki podnosiły swój poziom grając i strzelając bramki, a przy tym nie było wyników nawet nie tyle hokejowych, a raczej koszykarskich. 😉

Rozwiązaniem tego problemu okazują się ligi!

I tak w przypadku drużyn 7-osobowych są 4 poziomy rozgrywkowe (tercera, segunda, primera i preferente będącą odpowiednikiem ekstraklasy).

Każda z tych lig posiada grupy, które z kolei posiadają po ok. 16-18 zespołów każda.

W przypadku starszych zawodników z 11-osobowymi zespołami pojawia się jeszcze jeden, jeszcze wyższy poziom rozgrywkowy liga de honor będący ekstraklasą, ale ogólnohiszpańską.

Jak wyglądają amatorskie mecze piłki nożnej?

Każdy z zawodników zobowiązany jest przyjść godzinę przed rozpoczęciem spotkania, podczas tego czasu omawiana jest taktyka wraz z trenerem oraz (jeśli to konieczne) zmieniany jest strój tak, aby odróżniać się od przeciwników. W tym czasie również sędzia sprawdza fichas, czyli licencje zawodników, ponieważ każde dziecko grające na dowolnym z poziomów rozgrywkowych posiada licencję uprawniającą do gry w określonej lidze lub w wyższej! (zawodnik z 2 ligi może zagrać w pierwszej, ale nie odwrotnie!)

Bez względu czy jest to mecz towarzyski, czy ligowy każdy z nich sędziowany jest przez sędziego delegowanego przez kataloński związek piłki nożnej. Są to osoby odpowiednio przeszkolone do prowadzenia mecze i wyposażone w żółtą i czerwoną kartkę starają się być rozjemcami walczących na boisku dzieci a czasem i niesamowicie emocjonujących się grą rodziców!

A przyznać trzeba, że rodzice potrafią być niesamowicie rozemocjonowani! Dość powiedzieć, że na jednym z meczów doszło do tak wielkiej bójki pomiędzy rodzicami, że musiała interweniować policja, przy czym od razu dodam, że tak skrajne sytuacje są absolutnie jednostkowe i zazwyczaj doping jest po prostu żywiołowy (w końcu grają ich dzieci!)

Kto zatem przychodzi na mecze?

Jak łatwo się domyślić w ogromnej większości są to rodzice dzieci, które rozgrywają mecz, ale im starsze dzieciaki tym rodzice zostają zamieniani na kolegów i dziewczyny 😉. Choć oczywiście im bardziej znany klub, tym więcej ściąga na trybuty osób i tak mecze Barcelony z innym czołowym zespołem (la Damm, Cornella, czy Espanol) potrafią ściągnąć na trybuny dziesiątki zainteresowanych, którzy przyglądają się zmaganiom tych najlepszych z najlepszych.

Wracając jednak do samego meczu — jak wygląda amatorski mecze piłki nożnej?

Niewiele różni się on od normalnego ligowego klasyka, prawdzie linia spalonego nie jest wyznaczana przez ostatniego z obrońców, tylko jest po prostu narysowana na boisku, to pozostałe aspekty pozostają dokładnie takie same.

Kartki żółte i czerwone pojawiają się od czasu do czasu w ręku sędziego. Rzuty karne podobnie jak w dorosłej piłce przyprawiają o palpitację serca tak jedną jak i drugą drużynę, a zaciekłość i waleczność śmiem twierdzić, jest porównywalna jak na meczach ligi mistrzów 😉, w prawdzie w tym nieco mniejszym wydaniu.

Oczywiście prowadzone są wszelkie statystyki i punktacje i tak jak w dorosłej piłce otrzymuje się 3 pkt za zwycięstwo i 1 za remis. Również statystyki indywidualne są zliczane i brane pod uwagę. Kto ile strzelił bramek, ile razy wyszedł w podstawowym składnie, a ile razy wszedł z ławki.

Na koniec sezonu z kolei zwycięzcy ligi awansują na wyższy poziom rozgrywkowy, a przegrani spadają o poziom niżej.

To wszystko sprawia, że piłka nożna jest absolutnym numerem jeden a Hiszpania jedną z najlepszych ekip na świecie.

A co do wyniku — było 5:0. 😉

Przewodnik po Barcelonie

Jeśli z kolei wy wybieracie się do Barcelony, to koniecznie sprawdźcie nasz przewodnik po Barcelonie (w wersji cyfrowej!) Specjalnie przygotowane trasy poprowadzą was po ulicach Barcelony, odkrywając przed wami tajemnice i sekrety miasta Gaudiego!!!

Planując wyjazd do Barcelony, posłuchaj mojego podcastu lub jeśli zastanawiasz się co robić na miejscu, sprawdź mój kanał na YouTube!