wtorek, 27 września, 2022
wtorek, 27 września, 2022
Banner
Boże ciało - okładka

Boże ciało w Barcelonie

Napisał Piotr

Podczas święta Bożego ciała w Barcelonie spotkać się możemy z różnymi lokalnymi zwyczajami. Jednym z nich jest L’ou com balla, czyli tańczące jajko, ale są to również dywany z kwiatów czy BARDZO WAŻNA procesja. Zatem zaczynamy — jak wygląda boże ciało w Barcelonie?

L’ou com balla

Zwyczaj ten zwany tańczącym jajkiem wywodzi się prawdopodobnie z XVIII w. choć nie do końca wiadomo, skąd się tak naprawdę wziął. Według przypuszczeń prawdopodobnie chłopcy podczas oczekiwania na zakończenie procesji Bożego ciała umieścili w fontannie katedry jajko, które podskakując na strumieniu wody, urozmaiciło im czas.

Obecnie zwyczaj ten jest mocno kultywowany i fontanny z tańczącym jajkiem rozmieszczone są w całym mieście z tego najważniejsze i najładniej przyozdobione znajdują się na starym mieście — na poniższej mapie możesz zobaczyć gdzie w tym roku umieszczono tańczące jajka

Fontanny

Fontanny, na których zobaczyć można ten niezwykły spektakl, są przyozdobione kwiatami i choć potrafią być ukryte na dziedzińcach kamienic, to zdecydowanie warto je odszukać i podziwiać ten dziwny i uroczy spektakl. 

Dywany z kwiatów

W ten dzień możecie również zobaczyć usypane z płatków kwiatów obrazy i choć w Barcelonie jest ich tylko kilka, to warto je również odnaleźć — jeśli macie natomiast więcej czasu to zdecydowanie warto wybrać się do znajdującego się nieopodal Sitges które słynie z przygotowywania kwietnych obrazów w święto Bożego ciała.

Procesja

Najważniejszą uroczystosią bożego ciała jest oczywiście procesja, a jest to nie byle jaka procesja, gdyż łączą się z nią pewne legendy i podania. 

Zamiana w kamień 

Na pewno zwróciliście uwagę na dziwne bestie znajdujące się na dachu barcelońskiej katedry a czy wiecie, że za ich obecność w tym miejscu wg legendy  odpowiada właśnie ww. procesja? Dokładnie tak — te maszkarony i bestie siedziały na dachu Barcelońskiej katedry w dniu bożego ciała, wyśmiewając się z okrążającej kościół procesji. Wtem rozstąpiły się niebiosa, a gromy spadające na ziemię zamieniły wszystkie potwory w kamień, w ten oto sposób do dziś możemy je oglądać na dachu barcelońskiej katedry!

Tron króla Martina

To nie wszystko! Podczas Barcelońskiej procesji możemy zobaczyć coś, co przez resztę roku ukryte jest przed ludzkim wzrokiem. Mianowicie monstrancja, w której umieszczone jest ciało Chrystusa, znajduje się na złotym tronie króla Martina Ludzkiego! Cóż to za tron zapytacie? Otóż to tron, który wg legend i wierzeń ma zapewnić swojemu właścicielowi panowanie nad Hiszpanią i Światem!. Legenda ta jest na tyle żywa i przekonywająca, że podczas 2 wojny światowej Adolf Hitler chciał zdobyć rzeczony artefakt! Na szczęście jego plany się nie powiodły! A tron spoczywa w katedralnym muzeum. Warto dodać, że nikt nie zasiadał na tym tronie od czasów króla Martina.

Teraz kiedy już wiesz, jak wygląda Boże ciało w Barcelonie i jakich lokalnych zwyczajów możesz się spodziewać zapraszamy na wspólną wycieczkę po Barcelonie wraz z Polskim przewodnikiem 

Zwiedzanie Barcelony z Polskim przewodnikiem 

Jeśli uważasz, że moja praca ma dla ciebie wartość i zasługuje na wsparcie, możesz zostać jednym z patronów Odkrywców Miasta, wspierając ten projekt w serwisie Patronite

Jak działa Patronite możesz przeczytać tutaj — klik

A jeśli obecnie nie możesz sobie pozwolić na wsparcie mojej działalności, to zasubskrybuj mój kanał na YouTube i bądź na bieżąco z nowymi filmami!

Youtube

Może Ci się spodobać

Zostaw komentarz

X