Jak latać dronem w Barcelonie ?

Napisał Piotr
3 min. aby przeczytać

Drony w ostatnich czasach stały się bardzo popularne, a zdjęcia robione z lotu ptaka są zazwyczaj bardzo ładne i przyciągają oko

Ale latanie dronem to również pewne niebezpieczeństwo i możliwość kolizji czy upadku takiej latającej kamery

Jak zatem latać dronem w Barcelonie

Latanie dronem w Barcelonie

Aby latać dronem w Hiszpanii NIE TRZEBA mieć licencji, ale … latanie dopuszczalne jest, właściwie jeśli odbywa się poza terenem zabudowanym, czyli min 50 metrów od zabudowań i 100 metrów od skupisk ludzi oraz poza strefami wyłączonymi z ruchu dla dronów. Nie wolno również latać w nocy.

Każdy ze statków powietrznych musi być wyposażony w tabliczkę identyfikującą, która umożliwi określenie właściciela oraz jest odporna na ogień. Dron również musi być wyposażony w 2 systemy zabezpieczające przed upadkiem (np. spadochron lub poduszka powietrzna) dodatkowo, aby nie było zbyt prosto, nad całą Barceloną znajduje się bardzo rozległa strefa zakazu lotów.

Czy to prawo działa ?

Działa! I nie radzę go sprawdzać – za latanie dronem bez uprawnień grożą wam bardzo duże kary, zaczynając od konfiskaty drona i 500 € mandatu do nawet … 225.000 €! Policja jest BARDZO wyczulona na wszelkie unoszące się w powietrzu statki i pojawia się na miejscu bardzo szybko, a wówczas właściwie nie ma o czym z nimi rozmawiać. Ma to również związek z zamachami, które dotknęły miasto kilka lat temu a ustawą „zabraniająca” lotów amatorskich ma chronić mieszkańców przed możliwymi atakami z powietrza stąd bezwzględność policji w egzekwowanie prawa

Jak zatem latać dronem po Barcelonie ?

Właściwie nie jest to możliwe ? nawet pomimo posiadania odpowiednich uprawnień, ubezpieczenia drona, wszelkich testów i egzaminów ze znajomości języka oraz poleceń wydawanych pomiędzy pilotami czy posiadaniem drona mającego masę poniżej 250 g (umożliwia latania ponad skupiskami ludzi) legalnie latać dronem w Barcelonie jest właściwie niemożliwe ze względu na obowiązujące nad miastem strefy zakazu lotów. Aby uzyskać zgodę na przelot przez taką strefę, należy wystąpić do tutejszej agencji żeglugi powietrznej (strefa lotniska) oraz pozostałych właścicieli stref (przykładowo w okolicach kościoła Sagrada Falimia stref jest 13 (hotel, szpital itd.) i każda z jednostek musi osobno wyrazić zgodę) do wniosku należy załączyć badanie możliwości przelotu oraz zabezpieczyć trasę przelotu na wypadek awarii i upadku drona – powodzenia!

Na koniec pamiętajcie, że komercyjne wykorzystanie takich filmów musi zostać zaakceptowane przez tutejszy urząd a jeśli na filmie pojawiają się osoby trzecie to każda z nich musi udzielić zgody na publikację swojego wizerunku ??

Gdzie zatem latać bez uprawnień

Niestety strefa zakazów lotów jak już wspominałem, jest dość rozległa i aby polatać dronem bez większych przeszkód (czyli np. zachowując odległość od budynków, ludzi itd.) trzeba wyjechać ok. 40 km za Barcelonę (najlepiej  w głąb lądu) tam znikają strefy zakazu lotu

Dlatego, jeśli zastanawiałeś się nad zabraniem drona ze sobą, na wakacje do Barcelony to jest to dobry pomysł, tylko jeśli planujesz wyjechać w głąb Katalonii, gdzie nie ma stref zakazu lotu, zabudowań, ludzi i … Parków przyrody, nad którymi również nie wolno latać

W przeciwnym razie lepiej zostaw drona w domu!

Zapraszamy na wspólne zwiedzanie miasta z polskim przewodnikiem po Barcelonie 

Przewodnik po Barcelonie

Jeśli z kolei wy wybieracie się do Barcelony, to koniecznie sprawdźcie nasz przewodnik po Barcelonie (w wersji cyfrowej!) Specjalnie przygotowane trasy poprowadzą was po ulicach Barcelony, odkrywając przed wami tajemnice i sekrety miasta Gaudiego!!!

Planując wyjazd do Barcelony, posłuchaj mojego podcastu lub jeśli zastanawiasz się co robić na miejscu, sprawdź mój kanał na YouTube!