Kalendarz świąt i fiest w Barcelonie w 2022 roku.

Napisał Piotr
3 min. aby przeczytać

Kalendarz świąt 2022 w Hiszpanii

Kalendarz świat na 2022 rok mówi, że będzie 14 dni wolnych od pracy oraz wiele dni świątecznych, podczas których sklepy w Katalonii zostaną zamknięte, a ludzie będą świętować na ulicach (choć nie zawsze!). Część świąt, która ma religijną genezę, obecnie jest właściwie nieobchodzona (czy w Bardzo niewielkim stopniu). Przyglądnijmy się, o które dni chodzi. 

 • 1 stycznia Ano Nuevo / Nowy rok — to chyba najpopularniejsze święto na swiecie kiedy właściwie cały świat ma wolne i odsypia po uroczystym pożegnaniu poprzedniego roku dzień wcześniej. 😉 
 • 6 stycznia Reyes/3 króli — chyba najważniejsze święto kończące okres bożego narodzenia. Wówczas ulicami miasta przejeżdża niesamowicie wielki i barwny korowód zakończony ostrzałem ze słodyczy i cukierków (zdecydowanie warto być wówczas w Barcelonie).
 • 12 Lutego Santa Eulalia / świętej Eulalii — święto patronki Barcelony wówczas odbywają się w mieście liczne pokazy i tańce nawiązujące do kultury i tradycji katalońskiej, tańczy się wówczas sardanę a wieczorem odbywa się Correfoc, czyli bieg z ogniem.
 • 15 kwietnia Viernes Santo / Wielki Piątek to ważne święto religijne i choć wielki tydzień nie jest szczególnie hucznie obchodzony w Katalonii, to można spotkać na ulicach pokutników idących w procesji. 
 • 18 kwietnia Lunes de Pascua Florida / Poniedziałek Wielkanocny — to święto które obchodzone jest w Katalonii i jest to zarazem zakończenie wielkiego tygodnia. 
 • 23 kwietnia Diada de Sant Jordi — kolejne ze świąt obchodzonych w Barcelonie na cześć swojego patrona, wówczas to ulice toną w kwiatach oraz stoiskach z książkami. 
 • 1 maja Fiesta del Trabajo / święto pracy to również dzień, który obchodzony jest chyba w całej Europie, czyniąc go jednym z ważniejszych świąt na świecie! W samej Barcelonie tego dnia jest spokojnie i cicho. 
 • 1 czerwca Lunes de Pascua Granada / druga pascha 
 • 16 czerwca cuerpo divino / boże ciało wówczas podczas procesji idącej ulicami starego miasta Barcelony można zobaczyć niesiony wraz z monstrancją tron ostatniego władcy Katalonii. 
 • 24 czerwca San Juan / świętego jana czyli święto podczas którego na plażach palą się ogniska i wszędzie dookoła wybuchają petardy, miasto nie śpi całą noc!
 • 15 sierpnia Virgen de Agosto / Matki boskiej zielnej dzień wolny od pracy w całej Hiszpanii
 • 11 września Diada Nacional de Cataluña / dzień Narodowy Katalonii — to tego dnia wspomina się o utraconej ponad 300 lat temu niepodległości regionu. Gigantyczne święto katalońskich separatystów i niepodległościowców. 
 • 24 września Virgen de la Merce (L) / święto Merce największe święto Barcelony i zarazem dzień wolny od pracy! Tego dnia dzieje się wszędzie w Barcelonie! Masa koncertów, przedstawień i pochodów we wszystkich dzielnicach miasta.
 • 12 de pazdziernika Fiesta Nacional de España / Dzień hiszpański obchodzony w krajach hiszpańskojęzycznych. Ponoć tego dnia kolumb przybił do Ameryki, w efekcie czego w Katalonii są … liczne demonstracje potępiające to święto. 
 • 1 listopada Todos los santos / wszystkich świętych — obchodzone jako castanyada, czyli dzień kiedy kasztany i panallets opanowują nasze domowe talerze z jedzeniem. 
 • 8 grudnia La Inmaculada / święto konstytucji — dzień, który jest wolny od pracy, ale jak na hiszpańskie święta przystało kompletnie pominięty w katalońskim kalendarzu pod względem obchodów. 
 • 25 grudnia Navidad / ierwszy dzień świąt i dzień, który de facto rozpoczyna święta bożego narodzenia, wówczas je się duży rodzinny obiad. 
 • 26 grudnia San Esteban / świętego Szczepana święto obchodzone w Katalonii i dzień wolny od pracy, w Barcelonie warto się wówczas wybrać na jeden z Jarmarków organizowanych w mieście (czy to pod katedrą czy pod kościołem Sagrada familia.

To oczywiście niepełny kalendarz, ponieważ w Hiszpanii święta i fiesty są właściwie każdego dnia, ale najważniejsze z nich kiedy naprawdę wiele się dzieje, znajdziecie w powyższym spisie! Teraz nie pozostaje nic innego jak kupić bilet na interesujący was czas i podziwiać na własnej skórze jak Hiszpanie obchodzą wybrane przez was święta. 

Przewodnik po Barcelonie

Jeśli z kolei wy wybieracie się do Barcelony, to koniecznie sprawdźcie nasz przewodnik po Barcelonie (w wersji cyfrowej!) Specjalnie przygotowane trasy poprowadzą was po ulicach Barcelony, odkrywając przed wami tajemnice i sekrety miasta Gaudiego!!!

Planując wyjazd do Barcelony, posłuchaj mojego podcastu lub jeśli zastanawiasz się co robić na miejscu, sprawdź mój kanał na YouTube!