wtorek, 27 września, 2022
wtorek, 27 września, 2022
Banner
Oleguer Junyent

Mieszkanie Oleguer Junyent

Napisał Piotr

Oleguer Junyent, który urodził się w Barcelonie 29 stycznia 1876 r., a zmarł w 1956 r., był malarzem, scenografem oraz kolekcjonerem sztuki. Kształcił się on w Akademii Sztuk Pięknych w San Jorge w Barcelonie, a przez to był on przyjacielem głównych i najbardziej znanych malarzy modernizmu Katalońskiego. Do grona jego znajomych i przyjaciół zaliczyć możemy Miquela Utrillo, Ramona Casasa, Isidrea Nonella czy Pablo Picasso.

Swoją karierę poświęcił głównie tworzeniu scenografii pracującej przede wszystkim dla głównego teatru muzycznego Barcelony, czyli Gran Teatre del Liceu. Podczas swojego życia zdecydował się na bardzo odważną jak na tamte czasy podróż dookoła świata! W jej wyniku odwiedził różne kraje jak choćby Japonię, do której odwoływał się w napisanych przez siebie książkach. Po jego podróży zdecydował się opisać swoje wrażenia i przygody związane z okrążaniem ziemi w kilku powstałych książkach i tak pierwsza z nich Roda el món y torna al Born opublikowana została w 1910 r. Kolejna opublikowana 9 lat pozniej nosząca tytuł Viaje de un escenógrafo a Egipto odwoływała się do jego przygód, jakie napotkał podczas odwiedzin egiptu ostatnia z nich wydana w kolejnym roku (1920) Mallorca, fotografías de la «Isla Dorada» opisywała podróż na majorkę.

Oleguer Junyent dzięki swoim podróżą i znajomości rynku kolekcjonerów stał się jednym z ważniejszych dostawców dzieł sztuki w Barcelonie! Jego klientami była cała śmietanka barcelońskich elit w tym między innymi Lluís Plandiura, najważniejszy prywatny kolekcjoner sztuki średniowiecznej, jak również Francesc Cambó inny ze znanych Barcelońskich kolekcjonerów.

Oleguer Junyent sam posiadał interesujące kolekcje, w skład których wchodziły pudła, rzeźby, ceramiki czy kute żelazo. W kolejnych latach postanowił swoją pasję kolekcjonowania pozostawić dla innej pasji, jaką było malarstwo! Jego obecne studio/pracownia jest praktycznie nietknięte, zachowując nie tylko ducha tamtych czasów, ale również możliwość przyglądnięcia się, w jaki sposób wyglądało mieszkanie ówczesnych artystów czasu modernizmu katalońskiego. Oleguer Junyent swoją pracownię miał w dzielnicy Gracia w Barcelonie

Jeśli uważasz, że moja praca ma dla ciebie wartość i zasługuje na wsparcie, możesz zostać jednym z patronów Odkrywców Miasta, wspierając ten projekt w serwisie Patronite

Jak działa Patronite możesz przeczytać tutaj — klik

A jeśli obecnie nie możesz sobie pozwolić na wsparcie mojej działalności, to zasubskrybuj mój kanał na YouTube i bądź na bieżąco z nowymi filmami!

Youtube

Może Ci się spodobać

Zostaw komentarz

X