poniedziałek, 27 marca, 2023
Banner
semana santa

Semana Santa, czyli Wielki tydzień w Hiszpanii

Napisał Piotr
3 min. aby przeczytać

Semana Santa, czyli Wielki Tydzień obchodzony jest w całej Hiszpanii. Postaram się wam przybliżyć na zdjęciach tradycje związane z tym czasem oraz jego celebrowaniem w Barcelonie.

Zaczynamy od Wielkiego Piątku, kiedy na ulicach miasta upamiętniona została męczeńska śmierć Jezusa Chrystusa. Z tego powodu ulicami miasta przeszła procesja w typowym hiszpańskim stylu (nieco przypominająca ku klux klan) wśród osób biorących udział nie zabrakło kobiet płaczących czy grzeszników niosących krzyż — zobaczcie jak prezentowała się na zdjęciach

Procesję tworzyli i zarazem otwierali Nazarenos, czyli nazarejczycy którzy ubrani w stroje zakrywające ciało od stóp do głów z charakterystycznym kapturem zakończonym do szpica. Kształt ten jest nie przypadkowy, gdyż kaptur wskazuje niebo jako miejsce zbawienia. Niektórzy widzą w tym Stóju nawiązanie do czasów inkwizycji, kiedy szpiczasty kaptur był jednym z elementów pokuty.

Semana Santa, czyli Wielki Tydzień na zdjęciach

semana santasemana santasemana santasemana santasemana santasemana santasemana santasemana santa

Za nimi w procesji znajdowała się pierwsza platforma przedstawiająca grób Jezusa oraz księża ubrani w wielkotygodniowe ornaty

Kolejni w procesji to kobiety płaczące, pokutnicy oraz Hermandades, czyli bractwa odpowiedzialne za platformy biorące udział w wielkim tygodniu. Bractwa te wyróżniają się kolorem szat

Za nimi kolejna z platform tym razem bardzo bogato zdobiona platforma poświęcona Maryi

procesję zamykali kolejni pokutnicy.

semana santasemana santasemana santasemana santasemana santasemana santasemana santa

Choć procesja ta nie jest tak wielka i barwna jak jej odpowiedniczka z Andaluzji to zdecydowanie warto zobaczyć, w jaki sposób Hiszpanie (a właściwie Katalończycy) świętują wielki tydzień.

A jeśli już wiesz, jak wygląda Semana Santa, czyli Wielki Tydzień w Hiszpanii, to zapraszamy na wspólne odkrywanie sekretów Barcelony! Jeśli interesuje cię historia miasta oraz odpowiedz na pytanie, dlaczego święty tydzień obchodzony jest w taki sposób, zapraszamy na wspólne spacery po Barcelonie, gdzie dowiesz się wielu interesujących faktów z życia miasta!

Zwiedzanie miasta z polskim przewodnikiem

Przewodnik po Barcelonie

Jeśli z kolei wy wybieracie się do Barcelony, to koniecznie sprawdźcie nasz przewodnik po Barcelonie (w wersji cyfrowej!) Specjalnie przygotowane trasy poprowadzą was po ulicach, odkrywając przed wami tajemnice i sekrety miasta Gaudiego!

trasa nr 1 mala

Przewodnik, możesz dostać tutaj — klik

Planując wyjazd do Barcelony, posłuchaj mojego podcastu lub jeśli zastanawiasz się co robić na miejscu, sprawdź mój kanał na YouTube!

Przed przyjazdem Na miejscu
PodcastYoutube

Może Ci się spodobać

Zostaw komentarz