poniedziałek, 20 marca, 2023
Banner
Chodniki Barcelony

Chodniki Barcelony

Napisał Piotr
5 min. aby przeczytać

Spacerując ulicami Barcelony, warto podnosić głowę do góry i obserwować niesamowite budynki z czasów modernizmu. Wszak Barcelona to światowa stolica tej epoki a budynki, które wówczas powstały są nie tylko piękne, ale i bardzo funkcjonalne jak na tamte czasy. Budynki to nie wszystko, dla tych którzy zmęczą się ciągłym spoglądaniem do gór, proponujemy, aby …spojrzeć pod nogi ? Tam bowiem kryje się niesamowite bogactwo wzorów i rozwiązań. Chodniki Barcelony to długa historia, którą spróbuję wam przybliżyć!

Historia chodników

W mieście znajduje się ponad 20 różnych wzorów płytek chodnikowych zwanych Panots. Na początku XX wieku, kiedy Barcelona zaczęła się rozbudowywać o nową dzielnicę Eixample, ratusz miejski chcąc uporządkować kwestię chodników, zdecydował o przeprowadzeniu przetargu. W efekcie czego wybrano i zaakceptowano do używania  5 wzorów płytek

Najpopularniejszy z nich który obecnie jest również symbolem miasta. Jest to Panot de Flor zwany również kwiatem Barcelony. Projekt tego symbolu przypisuje się jednemu z wielkich architektów tamtych czasów Josephowi Puig y Cadafalch, gdyż Podobny wzór zastosował on parę lat wcześniej w Casa Amatller (wzór przypominający kwiat migdałowca)

W świetle ostatnich badań wiemy, że wzór ten prawdopodobnie został zaprojektowany przez pracowników firmy Escofet wzorującej się tylko na pomyśle z casa amatller (pierwszy chodnik z motywem kwiatu Barcelony znajdował się przed sklepem Escofet przy Ronda de la Universitat 20), ale pamiętajmy, że to tylko jeden z wielu wzorów zastosowanych na barcelońskich płytkach

Pozostałe 4 wybrane w 1907 roku to

Tabliczka czekolady

czyli 2 przecinające się linie

Tabliczka czekolady z okręgami

przecinające się linie oraz okręgi na powstałych kwadratach

Ensemaida

3 cylindryczne okręgi

Czaszka

4 okręgi w narożnikach wraz z figurą geometryczną pośrodku płytki

Najpopularniejszym symbolem stała się płytka z kwiatem Barcelony. W późniejszych latach nowe wzory pojawiły się na różnych ulicach, zdobiąc kolejne kilometry chodników i tak do listy dodano róże przypominające groty strzał skierowane do narożników płytki czy Panots de 5 barras, czyli płytka z 5 paskami

Swój udział w ich powstaniu miał również sam Antonio Gaudi, który zaprojektował płytki znajdujące się przed Casa Mila. Jedna z tych płytek w latach 90 została zastąpiona płytką na cześć Pere Falques y Urpi, który pełnił w czasach tworzenia się Barcelońskich chodników funkcję miejskiego architekta (zawdzięczamy mu również latarnie na Passeige de Gracia czy Passeig Lluis Companys)

Najnowsza historia płytek Barcelony przynosi nowe wzory zastosowane zarówno w dzielnicy Poblenou, na Av. Diagonal, jak i testowany w 2008 roku na Carrer Ganduxer wzór z literą B (niestety mieszkańcy zgłaszali duże zastrzeżenia) powstało również wiele wzorów dla osób niewidomych.

Niesamowicie wygląda również La Rambla, na której zastosowano płytki o nieregularnym kształcie w różnych barwach

W 2010 rodzinę płytek wzbogaciły specjalne płytki w kolorze czerwonym przedstawiającą kwiat Barcelony oraz napis Ruta del Modernisme – rozmieszczone są one przy budynkach ważnych dla tego okresu w dziejach miasta. Drugą płytką, która od 2010 roku zdobi chodniki Barcelony, jest zielony okrąg znajdujący się przy drzewach z nazwą oraz miejscem pochodzenia

Na ulicach starego miasta (zwłaszcza w jego gotyckiej części) chodniki (jak i ulice) nie mają wzorzystych płytek, nawiązując do tradycyjnych traktów i dróg z tamtego czasu)

Dzieje chodników Barcelony są równie ciekawe co samego miasta, dlatego zachęcamy, aby podczas waszego pobytu w Barcelonie spoglądać nie tylko w słoneczne niebo, ale również pod nogi podziwiając i szukając płytek Barcelony.

Przewodnik po Barcelonie

Jeśli z kolei wy wybieracie się do Barcelony, to koniecznie sprawdźcie nasz przewodnik po Barcelonie (w wersji cyfrowej!) Specjalnie przygotowane trasy poprowadzą was po ulicach, odkrywając przed wami tajemnice i sekrety miasta Gaudiego!

trasa nr 1 mala

Przewodnik, możesz dostać tutaj — klik

Planując wyjazd do Barcelony, posłuchaj mojego podcastu lub jeśli zastanawiasz się co robić na miejscu, sprawdź mój kanał na YouTube!

Przed przyjazdem Na miejscu
PodcastYoutube

Może Ci się spodobać

Zostaw komentarz