Chodniki Barcelony

Napisał Piotr
4 min. aby przeczytać

Spacerując ulicami Barcelony, warto podnosić głowę do góry i obserwować niesamowite budynki z czasów modernizmu. Wszak Barcelona to światowa stolica tej epoki a budynki, które wówczas powstały są nie tylko piękne, ale i bardzo funkcjonalne jak na tamte czasy. Budynki to nie wszystko, dla tych którzy zmęczą się ciągłym spoglądaniem do gór, proponujemy, aby …spojrzeć pod nogi ? Tam bowiem kryje się niesamowite bogactwo wzorów i rozwiązań. Chodniki Barcelony to długa historia, którą spróbuję wam przybliżyć!

Historia chodników

W mieście znajduje się ponad 20 różnych wzorów płytek chodnikowych zwanych Panots. Na początku XX wieku, kiedy Barcelona zaczęła się rozbudowywać o nową dzielnicę Eixample, ratusz miejski chcąc uporządkować kwestię chodników, zdecydował o przeprowadzeniu przetargu. W efekcie czego wybrano i zaakceptowano do używania  5 wzorów płytek

Najpopularniejszy z nich który obecnie jest również symbolem miasta. Jest to Panot de Flor zwany również kwiatem Barcelony. Projekt tego symbolu przypisuje się jednemu z wielkich architektów tamtych czasów Josephowi Puig y Cadafalch, gdyż Podobny wzór zastosował on parę lat wcześniej w Casa Amatller (wzór przypominający kwiat migdałowca)

W świetle ostatnich badań wiemy, że wzór ten prawdopodobnie został zaprojektowany przez pracowników firmy Escofet wzorującej się tylko na pomyśle z casa amatller (pierwszy chodnik z motywem kwiatu Barcelony znajdował się przed sklepem Escofet przy Ronda de la Universitat 20), ale pamiętajmy, że to tylko jeden z wielu wzorów zastosowanych na barcelońskich płytkach

Pozostałe 4 wybrane w 1907 roku to

Tabliczka czekolady

czyli 2 przecinające się linie

Tabliczka czekolady z okręgami

przecinające się linie oraz okręgi na powstałych kwadratach

Ensemaida

3 cylindryczne okręgi

Czaszka

4 okręgi w narożnikach wraz z figurą geometryczną pośrodku płytki

Najpopularniejszym symbolem stała się płytka z kwiatem Barcelony. W późniejszych latach nowe wzory pojawiły się na różnych ulicach, zdobiąc kolejne kilometry chodników i tak do listy dodano róże przypominające groty strzał skierowane do narożników płytki czy Panots de 5 barras, czyli płytka z 5 paskami

Swój udział w ich powstaniu miał również sam Antonio Gaudi, który zaprojektował płytki znajdujące się przed Casa Mila. Jedna z tych płytek w latach 90 została zastąpiona płytką na cześć Pere Falques y Urpi, który pełnił w czasach tworzenia się Barcelońskich chodników funkcję miejskiego architekta (zawdzięczamy mu również latarnie na Passeige de Gracia czy Passeig Lluis Companys)

Najnowsza historia płytek Barcelony przynosi nowe wzory zastosowane zarówno w dzielnicy Poblenou, na Av. Diagonal, jak i testowany w 2008 roku na Carrer Ganduxer wzór z literą B (niestety mieszkańcy zgłaszali duże zastrzeżenia) powstało również wiele wzorów dla osób niewidomych.

Niesamowicie wygląda również La Rambla, na której zastosowano płytki o nieregularnym kształcie w różnych barwach

W 2010 rodzinę płytek wzbogaciły specjalne płytki w kolorze czerwonym przedstawiającą kwiat Barcelony oraz napis Ruta del Modernisme – rozmieszczone są one przy budynkach ważnych dla tego okresu w dziejach miasta. Drugą płytką, która od 2010 roku zdobi chodniki Barcelony, jest zielony okrąg znajdujący się przy drzewach z nazwą oraz miejscem pochodzenia

Na ulicach starego miasta (zwłaszcza w jego gotyckiej części) chodniki (jak i ulice) nie mają wzorzystych płytek, nawiązując do tradycyjnych traktów i dróg z tamtego czasu)

Dzieje chodników Barcelony są równie ciekawe co samego miasta, dlatego zachęcamy, aby podczas waszego pobytu w Barcelonie spoglądać nie tylko w słoneczne niebo, ale również pod nogi podziwiając i szukając płytek Barcelony.

Przewodnik po Barcelonie

Jeśli z kolei wy wybieracie się do Barcelony, to koniecznie sprawdźcie nasz przewodnik po Barcelonie (w wersji cyfrowej!) Specjalnie przygotowane trasy poprowadzą was po ulicach Barcelony, odkrywając przed wami tajemnice i sekrety miasta Gaudiego!!!

Planując wyjazd do Barcelony, posłuchaj mojego podcastu lub jeśli zastanawiasz się co robić na miejscu, sprawdź mój kanał na YouTube!