Największy termometr w Europie

Napisał Piotr
3 min. aby przeczytać

Czy wiesz, że w Barcelonie znajduje się największy termometr w Europie!?

Mówi się, że wielkie wydarzenia — dwie światowe wystawy czy olimpiada — przyczyniły się do zmiany oblicza Barcelony. Przykładem może być poniższy przypadek. Na światową wystawę w 1888 roku, odbywającą się w Barcelonie, przybył kupiec, który zakochawszy się w mieście, postanowił tu wrócić wraz z rodziną oraz otworzyć swój salon optyczny. Następnie, po latach, jego dzieci stworzyły coś, co do dziś jest symbolem miasta.

 Ta historia brzmi jak bajka, ale naprawdę się wydarzyła…

Historia opowiedziana powyżej odnosi się do rodziny Cottet. Pan Cottet przybył do Barcelony w 1888 roku na wystawę Expo, odbywającą się w tamtym czasie w mieście. To, co zobaczył, przerosło jego oczekiwania oraz stwierdził, że musi wrócić do Barcelony, by otworzyć tu  salon optyczny. Zrobił to kilka lat później, a salon optyczny, który otworzył, mieści się do dziś na Porta de l’angel 40.

Po latach trójka jego dzieci przejęła rodzinny interes. Ponieważ dzieci pana Cottet sporo podróżowały po Europie i świecie, podczas podróży zauważyli coś, co zwróciło ich uwagę w dwóch różnych europejskich miastach — były to gigantyczne termometry w Brukseli i Kopenhadze.

Bracia postanowili skopiować pomysł i zainstalować podobny termometr na fasadzie budynku, gdzie znajdował się ich salon optyczny w Barcelonie. Niestety, Europa była w stanie wojny, a firmy, które były w stanie wykonać taki termometr znajdowały się w innych krajach. Z tego powodu, z jego instalacją musiano czekać ponad 10 lat, do roku 1956 roku, kiedy ją ostatecznie zakończono.

 25 lutego 1956 roku zainaugurowano największy termometr na świecie (w tamtych czasach; obecnie największe termometr znajduje się w Kalifornii i mierzy 41 m).

Mierzący 22 m termometr, potrafiący pokazać temperaturę od minus 5 do plus 40 stopni działał do 2009 roku. Wtedy to uległ uszkodzeniu (do 2009 roku nie był restaurowany), a koszt jego naprawy  oszacowano na 70.000 €. Była to kwota niemożliwa do zapłacenia przez salony Cottet. Termometr nie działał przez 2 lata.

Po tym czasie Rada Miasta postanowiła, że termometr stanowi swoistego rodzaju symbol miasta i zdecydowała się na pokrycie kosztu jego naprawy natomiast, Cottet Optics zobowiązał się do corocznej konserwacji kosztującej 3000 €.

Poznałeś już historię skąd w Barcelonie wzioł się największy w Europie termometr. A jeśli chciałbyś dowiedzieć się innych niesamowitych historii z Barcelony zapraszamy na wspólne spacery po mieście 

Zwiedzanie Barcelony z Polskim przewodnikiem 

Przewodnik po Barcelonie

Jeśli z kolei wy wybieracie się do Barcelony, to koniecznie sprawdźcie nasz przewodnik po Barcelonie (w wersji cyfrowej!) Specjalnie przygotowane trasy poprowadzą was po ulicach Barcelony, odkrywając przed wami tajemnice i sekrety miasta Gaudiego!!!

Planując wyjazd do Barcelony, posłuchaj mojego podcastu lub jeśli zastanawiasz się co robić na miejscu, sprawdź mój kanał na YouTube!