piątek, 1 marca, 2024
Banner
Senyera flaga katalonii 4 pasy i gwiazda

Senyera czyli flaga Katalonii

Napisał Piotr
3 min. aby przeczytać

Wielu z was przyjeżdżając do Katalonii, zadaje nam pytanie, o co chodzi z tymi wszystkimi flagami? Dlaczego jest ich tak dużo i co one oznaczają? Przybliżę zatem temat czym jest senyera flaga katalonii

Lądując w Barcelonie, możecie zobaczyć, że na bardzo wielu budynkach miasta, znajdują się dziwne flagi przedstawiające 4 czerwone pasy na żółtym tle. Ta dziwna flaga, niebędąca przecież flagą Hiszpanii to Senyere, czyli w rzeczywistości flaga tutejszego regionu!

Senyera Historia

Flaga ta łączy się z regionem już od XIII wieku, kiedy zaczęto jej używać jako flagi kojarzącej się tylko z regionem Katalonii (również historycznie). W czasach dyktatury generała Franco jej używanie było zabronione pod kara więzienia! Znana jest historia, kiedy w redakcji tygodnika La Rambla został wystawiony tylko styl bez samej flagi. Na pytanie policji, dlaczego niewywieszone flagi usłyszeli oni, że redakcja czeka, aż będzie można wystawiać właściwą flagę i nie będzie to zabronione. Zakaz jej używania obowiązywał od 1939 roku do śmierci generała Franco w 1974, kiedy nastąpiła odwilż wprowadzonych przez niego zakazów.

Senyera a FC Barcelona

Jedynym miejscem, kiedy podczas dyktatury można było spotkać Senyere, był stadion Camp Nou. Fc Barcelona wystawiła ja jako fragment swojej flagi! Flaga ta, jak i stadion Camp Nou stały się miejscem pozornej wolności Katalończyków w ciemnych czasach dyktatury generała Franco.

Obecnie flaga ta jest dozwolona a jej używanie bardzo powszechne ze względu na duże skojarzenie z regionem. Wykorzystywaną jest ona również  jako flaga ruchów separatystycznych. Estelada, bo o niej mowa została zaprojektowana na początku XX w. Prawdopodobnie w 1918 r. przez Vicenç Albert Ballester i Camps. Umieszczono na niej niebieski trójkąt i białą gwiazdę symbolizującą niepodległość. Trójkąt został zaczerpnięty z rewolucyjnych flag Puerto Rico i Kuby. Katalońscy separatyści mieli bardzo dobre kontakty z kupcami z tych regionów, którzy rozpoczęli w swoich krajach walkę z koroną Hiszpańską. Połączenie tych dwóch flag potwierdza katalońskie dążenia do niepodległości i marzenia o własnej republice, a motyw samotnej gwiazdy oznacza katalońską niezależność.

Senyera Legenda

Wg Legendy flaga ta powstała w dość nietypowy sposób, a datuje się ją na ok IX wiek. Niejaki średniowieczny władca Wilfred Włochaty, który zjednoczył hrabstwa Girony, Cerdanyi, Urguell i Barcelony oraz założył Dom Barcelony, był tak uwielbiany przez swoich poddanych, że otrzymał od nich w dowód uznania złotą tarczę/zbroję. W 897 r. wyruszył na pomoc Karolowi Łysemu walczącemu z arabskimi wojskami dowodzonymi przez  Ismaila ibn Mussy. W trakcie oblężenia Lleidy Wilfred władca, który rozpoczął dynastię władców Barcelony, rządzącą tym miastem przez następne sześć stuleci został śmiertelnie ranny. Jego ostatnim życzeniem było wskazanie przez króla jakiegoś znaku, którym mogliby się posługiwać jego potomkowie. Wg Legendy Karol Łysy nie zastanawiając się, zanurzył 4 palce w ranie umierającego hrabiego i nakreślił 4 krwawe pasy na jego złotej tarczy/zbroi. Znak ten był wykorzystywany przez kolejnych władców Barcelony, a następnie królów Aragonii. Od XIII w. cztery czerwone pasy na złotym tle tworzyły sztandar wojsk aragońskich i marynarki. Tak powstała Senyera, czyli po katalońsku flaga, bandera.

To powoduje, że jest to jedna z najstarszych flag europejskich, która w dalszym ciągu jest wykorzystywana. Jej pierwsze ślady zostały znalezione na grobowcu Rajmunda Berengara II, hrabiego Barcelony, który zmarł 1082 roku.

Rzeczywista historia jej powstania jest mniej romantyczna, a flaga ta została utworzona jako symbol 4 filarów, na których oparto Królestwo Aragonii.

Inne symbole

Oprócz Senyere na Barcelońskich ulicach/balkonach spotkać możecie również żółte wstążeczki. Część mieszkańców nosi je również wpięte w klasach marynarek czy przypięte do ubrań. Jest to symbol nieustającej w Katalonii walki o niepodległość regionu. Na wszelkich demonstracjach czy fiestach spotkacie ludzi posiadających żółte elementy garderoby.

Senyera posiada tę samą kolorystykę co flaga Hiszpanii (złotą i czerwoną), ale na fladze Hiszpanii umieszczony jest dodatkowo herb rejonów składających się na obecne królestwo.

Przewodnik po Barcelonie

Jeśli z kolei wy wybieracie się do Barcelony, to koniecznie sprawdźcie nasz przewodnik po Barcelonie (w wersji cyfrowej!) Specjalnie przygotowane trasy poprowadzą was po ulicach Barcelony, odkrywając przed wami tajemnice i sekrety miasta Gaudiego!

Planując wyjazd do Barcelony, posłuchaj mojego podcastu lub jeśli zastanawiasz się co robić na miejscu, sprawdź mój kanał na YouTube!

Może Ci się spodobać