Co na Wielkanoc jedzą w Hiszpanii?

Napisał Piotr
6 min. aby przeczytać

Temat jedzenia to jedno z najpopularniejszych zagadnień na naszych facebookowych grupach. To również częste pytanie, które od was dostaję w wiadomościach czy mailach. Co takiego jedzą Hiszpanie i gdzie spróbować hiszpańskiej kuchni.

w sumie nie powinno to dziwić — kucha ta jest dla nas Polaków nieco egzotyczna, a dominujące w niej owoce morza właściwie u nas nie występują, stąd chęć spróbowania czegoś odmiennego wydaje się więcej niż naturalna.

A co Hiszpanie, a ściślej Katalończycy jedzą podczas Świąt Wielkanocy? Czy mają jakieś typowe potrawy niczym nasz śledź w Śmietanie i sałatka jarzynowa? Jak w ogóle traktowane są święta i czy np. chodzi się z koszyczkiem do święcenia?

Odpowiedzmy zatem na te kilka najczęściej pojawiających się pytań!

Pytanie — odpowiedź

Czy Hiszpanie obchodzą święta wielkanocne?

– tak, ale w inny sposób niż Polacy! Ma to związek z bardzo dużą laicyzacją kraju i obecnie święta to czas wolny, który spędza się z rodziną, a nie wydarzenie religijne.

Czy Hiszpanie mają swoje potrawy na święta?

– oczywiście! Jak każdy naród tak i Hiszpanie przez stulecia wytworzyli swoje receptury na świąteczne potrawy.

Co w takim razie należałoby zjeść podczas świąt w Hiszpanii.

– potraw jest kilka, ale trzeba pamiętać, że są one tylko dodatkiem do świąt (nie jest to główny punkt programu) a zjeść można:

  • Torrijas
  • Mona de Pasqua
  • Bunyols del vent
  • Butifarra d’ou
  • Potaje de garbanzos
  • Cordfero asado

Co to za potrawy i czy są tam też np. desery albo coś na słodko?

-to po kolei:

Torrijas

Torrijas to hiszpańska słodka potrawa, która przypomina francuskie tosty. Przygotowuje się ją z kromek chleba, które są moczone w mleku z dodatkiem cynamonu i skórki pomarańczowej, a następnie obtaczane w jajku i smażone na patelni. Podaje się je na ciepło, polane miodem lub syropem klonowym. Są BARDZO tłuste i Bardzo popularne w Katalonii. Dostaniesz je właściwie w każdej piekarni!

Mona de Pasqua

Mona de Pasqua to tradycyjna katalońska słodka potrawa, przygotowywana z ciasta drożdżowego czasem w kształcie krzyża lub kłosa. Wierzch ciasta jest ozdobiony kolorowymi jajkami lub kawałkami cukru, a sam wypiek jest słodki i lekko kruszący.

Bunyols del vent

Te katalońskie mikro pączki przygotowywane są z ciasta, które następnie smażone jest na głębokim oleju. Nie są one niczym wypełnione, a jedynie posypuje się je cukrem pudrem i podaje z gorącą czekoladą lub herbatą. Głównie podaje się ją podczas wszystkich świętych, ale można je spotkać również podczas Wielkanocy.

Butifarra d’ou

Butifarra d’ou to rodzaj kiełbasy, która jest przygotowywana z jajek i mięsa wieprzowego. Jest ona popularna i jedzona właściwie przez cały rok, ale szczególnie w czasie Wielkanocy. Butifarra d’ou może być podawana jako danie główne lub jako składnik potraw.

Potaje de garbanzos

Potaje de garbanzos to hiszpańska zupa na bazie ciecierzycy. Jest to kolejną z potraw jedzonych w czasie Wielkanocy. Potaje de garbanzos jest zwykle gotowane z cebulą, czosnkiem, pomidorami, papryką i innymi przyprawami. Często podaje się ją z kawałkami chleba lub z ziemniakami.

Czy w Hiszpanii są pisanki?

– w tym temacie Hiszpanie idą nieco na łatwiznę i mają Huevos de Pascua, czyli w sumie jedną z potraw, ale to RÓWNEIŻ odpowiednik polskiej pisanki jest to bowiem tradycyjna słodka potrawa przygotowywana na Wielkanoc w krajach hiszpańskojęzycznych, takich jak Hiszpania, Meksyk, Argentyna czy Kolumbia. Są to kolorowe, ozdobione jajka z czekolady lub cukru, które są wypełnione słodyczami, takimi jak cukierki, czekoladki lub małe zabawki.

Daje się je głównie dzieciom właśnie w okresie świat Wielkanocy.

Czy w Barcelonie są duże obchody świat Wielkanocy?

– tematy okołoreligijne zawsze sprawiają mi nieco problemu, to dla niektórych turystów dość delikatna sprawa, tyle że mieszkając w Hiszpanii temat religii i kościoła to coś, o czym na właściwie można zapomnieć.

Kraj ten jest tak mocno zlaicyzowany, że wszelkie święta czy obrzędy zostały sprowadzone albo do spotkań z przyjaciółmi i rodziną, albo w ogóle zostały wyparte z życia publicznego.

Czy zatem Hiszpanie święcą pokarmy i chodzą do kościoła z koszyczkiem?

– nie

Czy mogę spotkać na ulicach Barcelony jakieś procesje, parady albo tych dziwnych „mnichów” z kapturami na głowie?

– W Hiszpanii procesje i wydarzenia związane z Wielkanocą są popularne i przychodzi na nie wiele osób to w końcu fajne wydarzenie artystyczne! Ale Barcelona to kolebka ruchów lewicowych i anarchistycznych. Tutaj kościół katolicki delikatnie mówiąc, nie cieszy się tu zbyt dużym uznaniem (nie masz co liczyć na jakieś większe procesje — święta w Barcelonie to po prostu wolne, a procesje to głównie Andaluzja, czyli południe kraju).

Mam nadzieję, że nieco przybliżyłem temat świąt Wielkanocy — jeśli jakieś zagadnienie nie daje ci spokoju, zostaw komentarz (tu pod artykułem lub na naszej grupie na Facebook) a spróbuję go rozwinąć i nieco przybliżyć.

Przewodnik po Barcelonie

Jeśli z kolei wy wybieracie się do Barcelony, to koniecznie sprawdźcie nasz przewodnik po Barcelonie (w wersji cyfrowej!) Specjalnie przygotowane trasy poprowadzą was po ulicach Barcelony, odkrywając przed wami tajemnice i sekrety miasta Gaudiego!!!

Planując wyjazd do Barcelony, posłuchaj mojego podcastu lub jeśli zastanawiasz się co robić na miejscu, sprawdź mój kanał na YouTube!