Tapas czy Pinxos? Odkrywamy Hiszpańskie Przysmaki!

Napisał Piotr
4 min. aby przeczytać

Czy kiedykolwiek zastanawiałeś się, jaka jest różnica między hiszpańskimi tapas a baskijskimi pinxos? Ta różnica jest kluczowa, zwłaszcza jeśli planujesz podróż do Hiszpanii. W tym artykule rozwiewamy wszelkie wątpliwości i wprowadzamy Cię w kulinarny świat Hiszpanii.

Tapas – Królowe Hiszpańskich Barów

Zacznijmy od tapas, prawdziwych królowych hiszpańskich barów. Nazwa „tapas” pochodzi od hiszpańskiego słowa „tapar”, co oznacza „zakrywać” lub „przykrywać”. Tradycja ta ma swoje korzenie w starym zwyczaju zakrywania kubków wina kawałkiem chleba lub szynki, aby zapobiec wpadaniu do nich owadów.

Z czasem tapas przekształciły się w różnorodne małe przekąski, które podaje się zarówno do wina, jak i do piwa. Tapas mogą być na ciepło lub na zimno i mogą składać się z prostych składników, takich jak oliwki czy ser, ale też z bardziej wyrafinowanych potraw, takich jak krewetki al ajillo (krewetki w oliwie czosnkowej) czy tortilla española (hiszpańska tortilla z ziemniaków).

Oto pięć klasycznych przykładów tapas:

 1. Patatas Bravas: Ugotowane a potem smażone kawałki ziemniaków podawane z pikantnym sosem.
 2. Pulpo a la Gallega: Kawałki gotowanej ośmiornicy podawane na ciepło z oliwą, solą i papryką.
 3. Albondigas: Kuleczki z mięsa mielonego w sosie pomidorowym.
 4. Gambas al Ajillo: Krewetki smażone na oliwie z czosnkiem.
 5. Chorizo al Vino: Kawałki kiełbasy chorizo gotowane w czerwonym winie.

Pinxos – Kulinarny Skarb Kraju Basków

Z drugiej strony, pinxos, zwane również „pintxos”, są specjalnością Kraju Basków. Nazwa pochodzi od słowa „pincho”, co oznacza „szpikulec”, co jest odniesieniem do wyglądu tych przekąsek – składniki są zwykle nadziewane na małe kije, które są wbijane w kawałek chleba.

Pinxos są bardziej skomplikowane i eleganckie niż tapas, często podawane jako małe danie główne. Możemy znaleźć pinxos z dziczyzną, owocami, a nawet z wykwintnymi składnikami, takimi jak kawior.

Oto pięć klasycznych przykładów pinxos:

 1. Gilda: Najbardziej klasyczny pinxos, składa się z oliwki, anchois i pikantnej papryki nadziewanej na szpikulec.
 2. Bacalao: Kawałek solonej dorszowej ryby na kawałku chleba.
 3. Champiñones Rellenos: Nadziewane pieczarki z serem i szynką.
 4. Txaka: Rozdrobniony tuńczyk z majonezem i kawałkiem papryki na kawałku chleba.
 5. Morcilla: Krewetka z czosnkiem i pietruszką na kawałku chleba.

Gdzie Spróbować Tapas i Pinxos w Barcelonie?

Barcelona to miejsce, gdzie można znaleźć zarówno tapas, jak i pinxos. Choć pinxos są typowe dla Kraju Basków, nie brakuje miejsc w Barcelonie, gdzie można je spróbować. Oto kilka propozycji:

 1. Bar Canete: Ten klasyczny bar tapas w dzielnicy Raval słynie ze swoich tradycyjnych dań, takich jak Patatas Bravas i Pulpo a la Gallega.
 2. El Xampanyet: Ten mały, uroczy bar w dzielnicy Born jest znany z wyśmienitych tapas i lokalnego szampana.
 3. Euskal Etxea: Ten baskijski bar w dzielnicy Born jest idealnym miejscem do spróbowania różnych rodzajów pinxos. Można tu znaleźć szeroki wybór, począwszy od klasycznych, takich jak Gilda, po bardziej wyrafinowane propozycje.
 4. Irati Taverna Basca: Kolejne miejsce, które oferuje szeroki wybór pinxos, znajdujące się blisko słynnej ulicy Las Ramblas.
 5. Quimet & Quimet: Ten mały bar w dzielnicy Poble Sec jest znany z niezwykłych kombinacji tapasów.

Pamiętaj, że niezależnie od tego, czy wybierzesz tapas, czy pinxos, kluczowym elementem takiego posiłku jest dzielenie się jedzeniem i cieszenie się nim z przyjaciółmi lub rodziną. Dlatego na zdrowie i smacznego!

Przewodnik po Barcelonie

Jeśli z kolei wy wybieracie się do Barcelony, to koniecznie sprawdźcie nasz przewodnik po Barcelonie (w wersji cyfrowej!) Specjalnie przygotowane trasy poprowadzą was po ulicach Barcelony, odkrywając przed wami tajemnice i sekrety miasta Gaudiego!!!

Planując wyjazd do Barcelony, posłuchaj mojego podcastu lub jeśli zastanawiasz się co robić na miejscu, sprawdź mój kanał na YouTube!