poniedziałek, 20 marca, 2023
Banner
el 4 gats restauracja modernistyczna widok na bar

Els Quatre gats

Napisał Piotr
3 min. aby przeczytać

Els Quatre Gats (pol. Cztery Koty) – kawiarnia w Barri Gòtic, w dzielnicy Ciutat Vella w Barcelonie, istniejąca w latach 1897–1903, a następnie ponownie otwarta od roku 1978 i nawiązująca do tradycji pierwszego lokalu. Znana jako jedno z nieformalnych centrów katalońskiego modernizmu.

Głównym pomysłodawcą tej kawiarni był Ramon Casas i Carbó, chciał on stworzyć lokal dla artystów  na wzór paryskiego Le Chat Noir i innych podobnych kabaretów na wzgórzu Montmartre w Paryżu. Udało mu się wraz z przyjacielem Pere Romeu i Borràs. Oficjalnie otwarcie kawiarni, znajdującej się w modernistycznym domu Casa Martí, zaprojektowanym przez Josepa Puig i Cadafalcha, miało miejsce 12 czerwca 1897. Els Quatre Gats było nie tylko kawiarnią, ale spełniało również rolę kabaretu, restauracji i taniego schroniska, a nazwa tego lokalu inspirowana była katalońskim wyrażeniem – „cztery koty” oznaczają „kilka mało ważnych osób”. W rzeczywistości lokal ten odwiedzany był przez wszystkich najbardziej znanych artystów tamtego czasu.

Do stałych gości lokalu quatre gats należeli artyści katalońscy: Santiago Rusiñol, Pablo Picasso, Miquel Utrillo, Antoni Gaudi czy Julio González. W lokalu prowadzono dyskusje na temat kultury i sztuki, wystawiano dzieła jego gości, odbywały się liczne spotkania literackie i muzyczne (m.in. koncerty fortepianowe Izaaka Albeniza i Ernie Granadosa), jak również prezentowane były pokazy teatru marionetek czy teatru cieni. Współwłaścicielami kawiarni byli także Rusiñol i Utrillo, posiadali oni także związaną z kawiarnią galerię obrazów, której najbardziej znanym dziełem był autoportret Casasa na rowerze z cygarem w ustach. Na tym obrazie zobaczymy również innego ze współwłaścicieli lokalu, czyli Pere Romeu i Borras.

W lokalu swoją pierwszą wystawę prac zorganizował Pablo Picasso, a w podziękowaniu za tą możliwość zaprojektował on dla 4 kotów okładkę karty menu.

Els Quatre Gats istniała tylko przez 6 lat do 1903 r. choć na stałe wpisała się w historię miasta. Ponowne otwarcie lokalu nastąpiło dopiero pół wieku później w 1978 r. Na szczęście nowi właściciele postanowili zachować oryginalny wystrój wnętrz wraz z jego wyposażeniem, dzięki czemu możemy obecnie podziwiać 4 koty niczym restaurację pochodzącą z tamtych lat.

W lokalu tym kręcone było kilka scen do filmu “Vicky Cristina Barcelona” odbywają się tutaj również różne wydarzenia kulturalne, ale pamiętać należy, że lokal ten umiejscowiony jest na starym mieście a ze względu na jego historię nie należy on do najtańszych 🙂

Przewodnik po Barcelonie

Jeśli z kolei wy wybieracie się do Barcelony, to koniecznie sprawdźcie nasz przewodnik po Barcelonie (w wersji cyfrowej!) Specjalnie przygotowane trasy poprowadzą was po ulicach, odkrywając przed wami tajemnice i sekrety miasta Gaudiego!

trasa nr 1 mala

Przewodnik, możesz dostać tutaj — klik

Planując wyjazd do Barcelony, posłuchaj mojego podcastu lub jeśli zastanawiasz się co robić na miejscu, sprawdź mój kanał na YouTube!

Przed przyjazdem Na miejscu
PodcastYoutube

Może Ci się spodobać

Zostaw komentarz