wtorek, 27 września, 2022
wtorek, 27 września, 2022
Banner
el 4 gats restauracja modernistyczna widok na bar

Els Quatre gats

Napisał Piotr

Els Quatre Gats (pol. Cztery Koty) – kawiarnia w Barri Gòtic, w dzielnicy Ciutat Vella w Barcelonie, istniejąca w latach 1897–1903, a następnie ponownie otwarta od roku 1978 i nawiązująca do tradycji pierwszego lokalu. Znana jako jedno z nieformalnych centrów katalońskiego modernizmu.

Głównym pomysłodawcą tej kawiarni był Ramon Casas i Carbó, chciał on stworzyć lokal dla artystów  na wzór paryskiego Le Chat Noir i innych podobnych kabaretów na wzgórzu Montmartre w Paryżu. Udało mu się wraz z przyjacielem Pere Romeu i Borràs. Oficjalnie otwarcie kawiarni, znajdującej się w modernistycznym domu Casa Martí, zaprojektowanym przez Josepa Puig i Cadafalcha, miało miejsce 12 czerwca 1897. Els Quatre Gats było nie tylko kawiarnią, ale spełniało również rolę kabaretu, restauracji i taniego schroniska, a nazwa tego lokalu inspirowana była katalońskim wyrażeniem – „cztery koty” oznaczają „kilka mało ważnych osób”. W rzeczywistości lokal ten odwiedzany był przez wszystkich najbardziej znanych artystów tamtego czasu.

Do stałych gości lokalu quatre gats należeli artyści katalońscy: Santiago Rusiñol, Pablo Picasso, Miquel Utrillo, Antoni Gaudi czy Julio González. W lokalu prowadzono dyskusje na temat kultury i sztuki, wystawiano dzieła jego gości, odbywały się liczne spotkania literackie i muzyczne (m.in. koncerty fortepianowe Izaaka Albeniza i Ernie Granadosa), jak również prezentowane były pokazy teatru marionetek czy teatru cieni. Współwłaścicielami kawiarni byli także Rusiñol i Utrillo, posiadali oni także związaną z kawiarnią galerię obrazów, której najbardziej znanym dziełem był autoportret Casasa na rowerze z cygarem w ustach. Na tym obrazie zobaczymy również innego ze współwłaścicieli lokalu, czyli Pere Romeu i Borras.

W lokalu swoją pierwszą wystawę prac zorganizował Pablo Picasso, a w podziękowaniu za tą możliwość zaprojektował on dla 4 kotów okładkę karty menu.

Els Quatre Gats istniała tylko przez 6 lat do 1903 r. choć na stałe wpisała się w historię miasta. Ponowne otwarcie lokalu nastąpiło dopiero pół wieku później w 1978 r. Na szczęście nowi właściciele postanowili zachować oryginalny wystrój wnętrz wraz z jego wyposażeniem, dzięki czemu możemy obecnie podziwiać 4 koty niczym restaurację pochodzącą z tamtych lat.

W lokalu tym kręcone było kilka scen do filmu „Vicky Cristina Barcelona” odbywają się tutaj również różne wydarzenia kulturalne, ale pamiętać należy, że lokal ten umiejscowiony jest na starym mieście a ze względu na jego historię nie należy on do najtańszych 🙂

Jeśli uważasz, że moja praca ma dla ciebie wartość i zasługuje na wsparcie, możesz zostać jednym z patronów Odkrywców Miasta, wspierając ten projekt w serwisie Patronite

Jak działa Patronite możesz przeczytać tutaj — klik

A jeśli obecnie nie możesz sobie pozwolić na wsparcie mojej działalności, to zasubskrybuj mój kanał na YouTube i bądź na bieżąco z nowymi filmami!

Youtube

Może Ci się spodobać

Zostaw komentarz

X