Banner
Historia Barcelońskiej sowy

Historia Barcelońskiej sowy

Napisał Piotr

Dziś chcielibyśmy opowiedzieć wam, jak wygląda Historia Barcelońskiej sowy, symbolu miasta, który od wielu tak spogląda swoimi wielkimi oczami na barcelońskie ulice.

Są miejsca i rzeczy, których Barcelonie nie tylko trudno nie zauważyć, ale jeszcze trudniej jest wyjaśnić ich symbolikę czy pochodzenie. Nie inaczej jest i w tym przypadku. Wiele osób ciekawych jest co robi wielki metalowy ptak na szczycie budynku przy skrzyżowaniu Passeig de Sant Joan, Carrer de Mallorca i Diagonal? O co chodzi z tą dziwną sową?

Sowa mieszka w tym miejscu od ponad 50 lat! Na dachu budynku mieszczącego się przy Plaça de Jacint Verdaguer umieściła ją firma Rótulos Roura zajmująca się neonami, znakami i reklamą świetlną.

Historia barcelońskiej sowy — lata 60

Lata 60. i 70. były złotym czasem dla barcelońskiej sowy! Co było odbiciem bardzo dobrej sytuacji ekonomicznej i tego jak radziła sobie owa firma. Sowie oczy rozświetlały barcelońską noc, przyciągając wzrok przechodniów, a specjalne efekty jak mruganie, kółka, czy hipnotyczne spojrzenie powodowało tylko kolejne wzrosty zamówień! I tak stopniowo sowa przestała być zwykłym banerem reklamowym, stając się jednym z symboli miasta, takim jak plaża, zabytki czy barcelońskie parki. 

Ale nic nie trwa wiecznie i gdy pod koniec lat 90. zaczęto wprowadzać w mieście przepisy mające na celu zmniejszenie zanieczyszczenia światłem, wówczas to sowa, jak wiele innych neonów i reklam przestała świecić. Zniknęło również umieszczone poniżej sowy logo firmy. To oznaczało tylko jedno, następowała zmiana czasów, a barcelońska sowa zaczęła się starzeć.

Sowie jednak dopisało szczęście i nie została ona zdemontowana (jak wiele innych reklam świetlnych). Za bardzo była ona związana z miastem, dlatego podobnie jak zegar starego Banku de Bilbao na Placu katalońskim napisem Bella Aurora na Carrer de Balmes czy termometrem na portal de Angel pozostała stanowiąc o historii tego miasta!

Tak prezentuje się Historia Barcelońskiej sowy, która cały czas spogląda na barcelońskie ulice, a ty będąc w tym wspaniałym mieście, wstąp zobaczyć co słychać u tego wielkiego ptaka, symbolu Barcelony!

Jeśli uważasz, że moja praca ma dla ciebie wartość i zasługuje na wsparcie, możesz zostać jednym z patronów Odkrywców Miasta, wspierając ten projekt w serwisie Patronite

Jak działa Patronite możesz przeczytać tutaj — klik

A jeśli obecnie nie możesz sobie pozwolić na wsparcie mojej działalności, to zasubskrybuj mój kanał na YouTube i bądź na bieżąco z nowymi filmami!

Youtube

Może Ci się spodobać

X