Historia Barcelońskiej sowy

Napisał Piotr
2 min. aby przeczytać

Dziś chcielibyśmy opowiedzieć wam, jak wygląda Historia Barcelońskiej sowy, symbolu miasta, który od wielu tak spogląda swoimi wielkimi oczami na barcelońskie ulice.

Są miejsca i rzeczy, których Barcelonie nie tylko trudno nie zauważyć, ale jeszcze trudniej jest wyjaśnić ich symbolikę czy pochodzenie. Nie inaczej jest i w tym przypadku. Wiele osób ciekawych jest co robi wielki metalowy ptak na szczycie budynku przy skrzyżowaniu Passeig de Sant Joan, Carrer de Mallorca i Diagonal? O co chodzi z tą dziwną sową?

Sowa mieszka w tym miejscu od ponad 50 lat! Na dachu budynku mieszczącego się przy Plaça de Jacint Verdaguer umieściła ją firma Rótulos Roura zajmująca się neonami, znakami i reklamą świetlną.

Historia barcelońskiej sowy — lata 60

Lata 60. i 70. były złotym czasem dla barcelońskiej sowy! Co było odbiciem bardzo dobrej sytuacji ekonomicznej i tego jak radziła sobie owa firma. Sowie oczy rozświetlały barcelońską noc, przyciągając wzrok przechodniów, a specjalne efekty jak mruganie, kółka, czy hipnotyczne spojrzenie powodowało tylko kolejne wzrosty zamówień! I tak stopniowo sowa przestała być zwykłym banerem reklamowym, stając się jednym z symboli miasta, takim jak plaża, zabytki czy barcelońskie parki. 

Ale nic nie trwa wiecznie i gdy pod koniec lat 90. zaczęto wprowadzać w mieście przepisy mające na celu zmniejszenie zanieczyszczenia światłem, wówczas to sowa, jak wiele innych neonów i reklam przestała świecić. Zniknęło również umieszczone poniżej sowy logo firmy. To oznaczało tylko jedno, następowała zmiana czasów, a barcelońska sowa zaczęła się starzeć.

Sowie jednak dopisało szczęście i nie została ona zdemontowana (jak wiele innych reklam świetlnych). Za bardzo była ona związana z miastem, dlatego podobnie jak zegar starego Banku de Bilbao na Placu katalońskim napisem Bella Aurora na Carrer de Balmes czy termometrem na portal de Angel pozostała stanowiąc o historii tego miasta!

Tak prezentuje się Historia Barcelońskiej sowy, która cały czas spogląda na barcelońskie ulice, a ty będąc w tym wspaniałym mieście, wstąp zobaczyć co słychać u tego wielkiego ptaka, symbolu Barcelony!

Przewodnik po Barcelonie

Jeśli z kolei wy wybieracie się do Barcelony, to koniecznie sprawdźcie nasz przewodnik po Barcelonie (w wersji cyfrowej!) Specjalnie przygotowane trasy poprowadzą was po ulicach Barcelony, odkrywając przed wami tajemnice i sekrety miasta Gaudiego!!!

Planując wyjazd do Barcelony, posłuchaj mojego podcastu lub jeśli zastanawiasz się co robić na miejscu, sprawdź mój kanał na YouTube!