poniedziałek, 27 marca, 2023
Banner
Kuchnia katalońska

Kuchnia katalońska i słynna restauracja El Bulli

Napisał Piotr
4 min. aby przeczytać

Nie będziemy zagłębiać się z historyczne aspekty kuchni katalońskiej, bo i nie o tym jest ten wpis. Sięgniemy natomiast 30 lat w przeszłość, aby pokazać jak wielkie osiągnięcia, towarzyszyły katalońskim szefom kuchni. Pokażę wam, że kuchnia katalońska nie bez powodu jest uważana za najlepszą na świecie zatem do dzieła 🙂

Ok. 30 lat temu szefem kuchni El Bulli został Feran Adria. Ta może mało znacząca data tak naprawdę wywróciła kuchnię katalońską i światową do góry nogami. Spowodowało powstanie zupełnie nowych dziedzin i gałęzi jak kuchnia fusion.

Kuchnia katalońska i El Bulli

El Bulli to lokal, który znajdował się w Katalonii na półwyspie Roses, oddalonym od Barcelony o ok. 180 km. Młody Feran Adria zatrudnił się tam jako kucharz, by po 3 latach stać się tam szefem kuchni. W el Bulli pracował również jego brat Albert, który razem z bratem doprowadzili do otrzymania przez El Bulli 3 gwiazdki michellin – jednego z najwyższych odznaczeń w branży gastronomicznej.

Jednakże dla Ferana było to zbyt mało i wraz z bratem utworzył warsztat, gdzie obaj rozpoczęli pracę nad nowymi smakami, sposobami podania dań, czy formami i kompozycjami potraw, efekty swoich działań w kolejnych sezonach wprowadzali do swojej karty. Takie działanie doprowadziło do sytuacji, w której El Bulli 5 razy zostało uznane za najlepszą restaurację na świcie wg jednego z najbardziej prestiżowych rankingów Rankingu Sant Pelegrino, w którym umieszcza się tylko 50 najlepszych restauracji na świecie! W efekcie restauracja zaczęła cieszyć się niesłychanym prestiżem. Ponieważ rezerwacje miejsc odbywały się tylko 1 dzień w roku na cały kolejny sezon, ich liczba w tym dniu wynosiła ponad …800.000 osób jak zapewne się domyślacie dostanie się do magicznego świata el Bulli było wręcz niemożliwe

“Rezerwacje były przyjmowane tylko w jednym dniu w roku, w październiku roku poprzedzającego rezerwację. Liczba ta była ograniczona do 8000 posiłków w sezonie, przy 800 000 chętnych do rezerwacji to ok. 400 chętnych na stolik. Średnia cena posiłku to 250 euro. Na kwiecień 2008 roku, restauracja zatrudniała 42 kucharzy.” – wikipedia.pl

Po latach morderczej i tytanicznej pracy bracia postanowili zamknąć lokal i dać sobie trochę czasu wolnego – przez ten czas, kiedy El Bulli była najbardziej prestiżową restauracją świata przez kuchnię Ferana przeszli najwięksi i najlepsi dzisiejsi szefowie kuchni. Kiedy przestudiujemy ich losy, to zobaczymy, że każdy z nich miał podczas swojej drogi na szczyt epizod w El Bulli – było to naprawdę miejsce magiczne!

Galeria

El Cellar de Can Roca

W podobnym czasie w Geronie powstała inna słynna dziś restauracja.  El Celler de Can Rocca, bo o niej mowa została utworzona przez braci Roca, który cieszą się niebywałym szacunkiem i uznaniem nie tylko w malowniczej prowincji Gerona, ale w całej Hiszpanii a właściwie w całym kulinarnym świecie! To właśnie El Cellar de can Roca przejęła palmę pierwszeństwa po luce, jaka wytworzyła się, gdy zamknięto El Bulli

Obecnie restauracja co roku plasuje się w pierwszej 3 najlepszych restauracji świata wg. Rankingu Sant Pelegrino a rezerwacje są przyjmowane z 2-letnim wyprzedzeniem!

W Katalonii jest bardzo wiele niesamowicie uznanych restauracji, (w niektórych z nich obiad można zjeść w naprawdę przystępnej cenie (nawet rzędu 20€!), tutaj możesz przeczytać jak to zrobić – Restauracje) a kuchnia katalońska jest uznana na świecie jako jedna z Najlepszych!

Więcej ciekawostek z regionu Katalonii usłyszysz na naszych wspólnych spacerach po Barcelonie

Przewodnik po Barcelonie

Jeśli z kolei wy wybieracie się do Barcelony, to koniecznie sprawdźcie nasz przewodnik po Barcelonie (w wersji cyfrowej!) Specjalnie przygotowane trasy poprowadzą was po ulicach, odkrywając przed wami tajemnice i sekrety miasta Gaudiego!

trasa nr 1 mala

Przewodnik, możesz dostać tutaj — klik

Planując wyjazd do Barcelony, posłuchaj mojego podcastu lub jeśli zastanawiasz się co robić na miejscu, sprawdź mój kanał na YouTube!

Przed przyjazdem Na miejscu
PodcastYoutube

Może Ci się spodobać

Zostaw komentarz