Banner
Tajemnice i ciekawostki dzielnicy Raval

Tajemnice i ciekawostki dzielnicy Raval

Napisał Piotr

Dziś zajmiemy się jedną z najstarszych Barcelońskich dzielnic i zobaczymy jakie tajemnice i ciekawostki kryją się przed nami w dzielnicy Raval. Była ona świadkiem nie tylko najbardziej tragicznych wydarzeń w mieście, ale również rozkwitu katalońskiej rumby czy śmierci Gaudiego! Zapraszamy na wspólne zwiedzanie i odkrywanie sekretów tej części Barcelony!

Tajemnice i ciekawostki dzielnicy Raval

1. Nazwa dzielnicy Raval pochodzi od arabskiego słowa rabat, co oznacza przedmieście lub część poza murami miasta.

2. Jest to trzecia najstarsza dzielnica w Barcelonie: do XIV wieku mury miejskie były stosunkowo niewielkie i okalały tylko dzielnicę gotycką oraz dzielnicę Born (La Ribera) w efekcie poza murami miasta na obszarze dzisiejszej dzielnicy Raval umieszczano osoby chore i najbiedniejsze. W późniejszym czasie zdecydowano się i tę część ogrodzić murem

3. Carrer de la Cera (gdzie znajduje się słynny mural poświęcony Barcelońskiej Rumbie!) swoją nazwę zawdzięcza woskowym rzekom,  które powstawały podczas palenia świec przez cyganów.

4. Wśród mieszkających tutaj cyganów narodziła się katalońska rumba, z jej najważniejszym przedstawicielem Peretem (Pedro Pubillem Calafem)

5. El Raval to również dzielnica, w której urodzili się znani hiszpańscy pisarze Terenci MoixMaruja Torre czy Manuel Vázquez Montalbán.

6. To również tutaj grasowała słynna, Vampira de Raval siejąc postrach i terror w Barcelonie!

7. Dzielnica El Raval nazywana była również Chinatown lub dzielnicą chińska, termin ten powstał w latach dwudziestych, a jedno z wyjaśnień nawiązywało do dużego zatłoczenia panującego w dzielnicy. Dziś ceny mieszkań i wynajmu w tej dzielnicy są jednymi z najniższych w mieście, a stan nieruchomości pozostawia naprawdę wiele do życzenia!

8.  Klasztor San Pau del Camp jest najstarszy w Barcelonie!

9. Kot Botero to prawdziwy symbol dzielnicy i choć na początku swojej obecności w Barcelonie wędrował po różnych miejscach i dzielnicach, to ostatecznie zadomowił się na Rambla del Raval, skąd nie zamierza się już nigdzie ruszać!

10. Hospital de la Santa Creu to najstarszy szpital w Barcelonie i jeden z najstarszych w Europie! To również tutaj zmarł Antonio Gaudi!

11. To również tutaj przez ponad 30 lat pracowała najbardziej „charakterystyczna” i najbardziej znana prostytutka Barcelony Monica de Raval

Jeśli zaciekawiły cię przedstawione tajemnice i ciekawostki dzielnicy Raval i chciałbyś poznać więcej niesamowitych historii i legend z tej barcelońskiej dzielnicy to zapraszamy na wspólne zwiedzanie Barcelony

Jeśli uważasz, że moja praca ma dla ciebie wartość i zasługuje na wsparcie, możesz zostać jednym z patronów Odkrywców Miasta, wspierając ten projekt w serwisie Patronite

Jak działa Patronite możesz przeczytać tutaj — klik

A jeśli obecnie nie możesz sobie pozwolić na wsparcie mojej działalności, to zasubskrybuj mój kanał na YouTube i bądź na bieżąco z nowymi filmami!

Youtube

Może Ci się spodobać

X