Tajemnice i ciekawostki dzielnicy Raval

Napisał Piotr
4 min. aby przeczytać

Dziś zajmiemy się jedną z najstarszych Barcelońskich dzielnic i zobaczymy jakie tajemnice i ciekawostki kryją się przed nami w dzielnicy Raval. Była ona świadkiem nie tylko najbardziej tragicznych wydarzeń w mieście, ale również rozkwitu katalońskiej rumby czy śmierci Gaudiego! Zapraszamy na wspólne zwiedzanie i odkrywanie sekretów tej części Barcelony!

Tajemnice i ciekawostki dzielnicy Raval

1. Nazwa dzielnicy Raval pochodzi od arabskiego słowa rabat, co oznacza przedmieście lub część poza murami miasta.

2. Jest to trzecia najstarsza dzielnica w Barcelonie: do XIV wieku mury miejskie były stosunkowo niewielkie i okalały tylko dzielnicę gotycką oraz dzielnicę Born (La Ribera) w efekcie poza murami miasta na obszarze dzisiejszej dzielnicy Raval umieszczano osoby chore i najbiedniejsze. W późniejszym czasie zdecydowano się i tę część ogrodzić murem

muralla

3. Carrer de la Cera (gdzie znajduje się słynny mural poświęcony Barcelońskiej Rumbie!) swoją nazwę zawdzięcza woskowym rzekom,  które powstawały podczas palenia świec przez cyganów.

ccerra

4. Wśród mieszkających tutaj cyganów narodziła się katalońska rumba, z jej najważniejszym przedstawicielem Peretem (Pedro Pubillem Calafem)

peret

5. El Raval to również dzielnica, w której urodzili się znani hiszpańscy pisarze Terenci MoixMaruja Torre czy Manuel Vázquez Montalbán.

terenci

6. To również tutaj grasowała słynna, Vampira de Raval siejąc postrach i terror w Barcelonie!

vampira

7. Dzielnica El Raval nazywana była również Chinatown lub dzielnicą chińska, termin ten powstał w latach dwudziestych, a jedno z wyjaśnień nawiązywało do dużego zatłoczenia panującego w dzielnicy. Dziś ceny mieszkań i wynajmu w tej dzielnicy są jednymi z najniższych w mieście, a stan nieruchomości pozostawia naprawdę wiele do życzenia!

chino

8.  Klasztor San Pau del Camp jest najstarszy w Barcelonie!

san pau

9. Kot Botero to prawdziwy symbol dzielnicy i choć na początku swojej obecności w Barcelonie wędrował po różnych miejscach i dzielnicach, to ostatecznie zadomowił się na Rambla del Raval, skąd nie zamierza się już nigdzie ruszać!
gato

10. Hospital de la Santa Creu to najstarszy szpital w Barcelonie i jeden z najstarszych w Europie! To również tutaj zmarł Antonio Gaudi!

santa creu

11. To również tutaj przez ponad 30 lat pracowała najbardziej „charakterystyczna” i najbardziej znana prostytutka Barcelony Monica de Raval

monica

Jeśli zaciekawiły cię przedstawione tajemnice i ciekawostki dzielnicy Raval i chciałbyś poznać więcej niesamowitych historii i legend z tej barcelońskiej dzielnicy to zapraszamy na wspólne zwiedzanie Barcelony

Przewodnik po Barcelonie

Jeśli z kolei wy wybieracie się do Barcelony, to koniecznie sprawdźcie nasz przewodnik po Barcelonie (w wersji cyfrowej!) Specjalnie przygotowane trasy poprowadzą was po ulicach Barcelony, odkrywając przed wami tajemnice i sekrety miasta Gaudiego!!!

Planując wyjazd do Barcelony, posłuchaj mojego podcastu lub jeśli zastanawiasz się co robić na miejscu, sprawdź mój kanał na YouTube!