Jak korzystać z komunikacji miejskiej w Barcelonie

Napisał Piotr
6 min. aby przeczytać

Barcelona jest bardzo dużym miastem, posiadającą rozległą sieć komunikacji miejskiej. W jej skład wchodzą linie metra, linie autobusowe, linie tramwajowe, kolejki czy pociągi podmiejskie. Spróbuję przybliżyć, jak korzystać z komunikacji miejskiej w Barcelonie oraz biletu T10, którego działanie opisaliśmy tutaj — Bilet T-casual / T-familiar

Jak korzystać z komunikacji miejskiej — Metro

Barcelona posiada jedną z najgęstszych sieci metra w Europie, na którą składają się aż 12 linii. Jest to najczęściej wykorzystywany przez turystów środek komunikacji miejskiej

Korzystanie z metra jest bardzo proste, należy pamiętać tylko, że każda linia posiada dwie stacje końcowe, które wyznaczają kierunek jazdy

Przykład

Jeśli z Placu Katalońskiego chcemy dostać się w okolice Parku Guell (czyli wysiąść na stacji Vallcarca)  powinniśmy skorzystać z zielonej linii metra L3 jadącej w kierunku Trinitat Nova (ostatnia stacja) do wcześniej wspomnianej stacji Vallcarca.

Jeśli zaś z Parku Guell (Vallcarca) chcielibyśmy się udać w okolicy stadionu Camp Nou (Maria Cristina), korzystamy z zielonej linii L3 metra i jedziemy w stronę zona universitaria

Do metra wchodzimy przez bramkę, odbijając/przepuszczając przez nią bilet (jak działają bilety, możesz sprawdzić tutaj — Bilet T-casual/ T-familiar). Zwróć uwagę na strzałkę przy kasowniku biletu, informuje ona, po której stronie kasownika otworzy się bramka.

Na każdej stacji znajdziemy planszę z nazwą stacji oraz zaznaczone kolorem kolejne stacje, na których będą zatrzymywać się wagoniki metra. Z kolei część bez koloru to trasa, którą metro już pokonało. Plansze te wykonane są w kolorze linii metra (np. na przystankach linii L3 plansze będą w kolorach zielonym) 

Przesiadka w Metrze

Aby przesiąść się w metrze, musimy udać się na stację, na której krzyżują się 2 linie metra. Na takiej stacji odszukujemy na planszach przy nazwie stacji (na ścianie), w którą stronę mamy się skierować, aby przesiąść się na inny kolor linii

UWAGA!

Podczas przesiadania się na inne linie metra NIGDY nie wychodzimy za bramki (zawsze jest możliwość przejścia na inną linię)

Pamiętajcie również że w metrze  może być bardzo tłoczno, a ponieważ jest to najczęściej wykorzystywany środek komunikacji przez turystów niestety grasują w nim złodzieje

Jak korzystać z komunikacji miejskiej — Autobus

Autobusy w Barcelonie nie zatrzymują się  automatycznie na przystankach! Aby autobus zatrzymał się na przystanku, musicie pomachać do kierowcy. A będąc już na pokładzie wcisnąć guzik informujący o chęci zatrzymania pojazdu. W innym przypadku autobus przejedzie po prostu obok przystanku.

Bardzo ważne jest również wsiadanie do Autobusu! Pamiętać musicie, że do autobusu wchodzimy tylko pierwszymi drzwiami przy kierowcy, pozostałe drzwi służą do wysiadania. Nie stosując się do tej zasady możecie zostać upomniani przez kierowcę a w najgorszym wypadku każe wam opuścić pojazd 

Po wejściu do autobusu koniecznie skasujcie bilet, tyle razy w ile osób podróżujecie (jak działają bilety T-Casual/Familiar)

Jak korzystać z komunikacji miejskiej — Tramwaj

W Barcelonie jest 6 linii tramwajowych dojeżdżających na obrzeża miasta (np. do port forum), jeśli chcesz skorzystać z tramwaju, po prostu udajcie się na jeden z przystanków, a następnie po wejściu na pokład pamiętajcie, aby skasować swój bilet. Tramwaje w przeciwieństwie do autobusów zatrzymują się na wszystkich przystankach, ale aby wsiąść lub wysiąść musicie za pomocą przycisku otworzyć sobie drzwi. Linie tramwajowe i Barcelońskie tramwaje są Bardzo nowoczesne i jeśli tylko macie czas warto się nimi przejechać. 

Jak korzystać z komunikacji miejskiej — Kolejki linowe /windy

Są to pomocnicze środki komunikacji w Barcelonie występujące  głównie przy stacjach metra. Nie wymagają dodatkowego skasowania biletów.  Kolejkę taką spotkać może cię podczas wyprawy na jedno ze wzgórz Barcelony (Tibidabo lub Montjuic). Na mapach metra lub kolei zaznaczone są jako wagoniki wjeżdżające pod górę. 

Również ze względu na ukształtowanie terenu w Barcelonie występują windy umożliwiające zjechanie lub wyjechanie w wyższe partie miasta (głównie w dzielnicy El Carmel), tego typu środki nie wymagają skasowanie biletu.

Jak korzystać z komunikacji miejskiej — Pociągi

W Barcelonie prawie cała sieć kolejowa oraz stacje rozmieszczone są pod ziemią i niejednokrotnie trudno je odróżnić od linii metra. (różnią się głównie oznaczeniem np. S1 lub S2)

Wyjątkiem jest Estacio Franca, czyli dawny dworzec kolejowy miasta znajdujący się na poziomie drogi a z którego odjeżdża część pociągów. Główny dworzec Barcelony mieści się w dzielnicy Sans i można do niego dojechać autobusem lub metrem. 

Wsiadając do pociągu (głównie na Estacio Franca), bardzo ważne jest, aby PRZED wejściem na perony skasować bilet. Na Estacio Franca kasowniki znajdują się w przejściu między dworcem a peronem (dość ciężko je zauważyć)

Jeśli nie skasujecie biletu przed wyruszeniem w drogę, to na stacji końcowej nie otworzy wam się bramka wyjściowa, a wy dodatkowo otrzymacie mandat za jazdę bez biletu (100€)

Teraz już wiesz Jak korzystać z komunikacji miejskiej w Barcelonie a jeśli chciałbyś odkryć inne sekrety Barcelony zapraszamy na wspólne spacery po mieście

Przewodnik po Barcelonie

Jeśli z kolei wy wybieracie się do Barcelony, to koniecznie sprawdźcie nasz przewodnik po Barcelonie (w wersji cyfrowej!) Specjalnie przygotowane trasy poprowadzą was po ulicach Barcelony, odkrywając przed wami tajemnice i sekrety miasta Gaudiego!!!

Planując wyjazd do Barcelony, posłuchaj mojego podcastu lub jeśli zastanawiasz się co robić na miejscu, sprawdź mój kanał na YouTube!