Jak zobaczyć trening Messiego i spółki

Napisał Piotr
5 min. aby przeczytać

Jak zobaczyć trening Messiego i spółki? To trudne zadanie! Postaram się dziś przybliżyć ten temat!

Zacznijmy od tego, że FC Barcelona jako jeden z najpopularniejszych klubów na świcie ma w swoich szeregach najbardziej znane i rozpoznawalne gwiazdy piłki nożnej. Suarez, Pique czy Ter Stegen to zawodnicy, którzy na trybuny ściągają prawdziwe tłumy, ale nie ma się co oszukiwać, że dzisiejsza Barca to Messi. Piłkarz genialny, który poprzez swoją grę pobił praktycznie wszystkie rekordy piłki klubowej, strzelając dla swojej drużyny … ponad 600 bramek! Czy to dużo niech świadczy 182 bramki Lucjana Brychczego dla Legii Warszawa, 153 bramki Kazimierza Kmiecika dla Wisły czy 149 bramek Pawła Brożka. Dodatkowo na korzyść Messiego przemawia liga, w której tego dokonał, czyli La liga / Primera Division hiszpańska ekstraklasa, która od lat jest uważana za najlepszą ligę świata!

Messi Super Star!

Wyniki Messiego mają oczywiście swoje przełożenie na zdobyte przez niego puchary i trofea indywidualne, a zdobył on prawie wszystko, co było do zdobycia w piłce klubowej czy indywidualnie (jedynym cieniem na jego karierze kładzie się piłka reprezentacyjna, gdzie niestety nie ma tytułów czy trofeów na miarę swoich możliwości) udało mu się wywalczyć cztery razy ligę mistrzów, zdobyć mistrzostwo Hiszpanii i to 10-krotnie co nie udało się nikomu przed nim, zdobyć puchar czy superpuchar Hiszpanii, czy w końcu wybrać klubowe mistrzostwa świata do tej list dodać należy osiągnięcia i nagrody indywidualne jak choćby 6 razy zdobyta złota piłka dla najlepszego piłkarza, czy tyle samo razy zdobyty złoty but dla najlepszego strzelca w europie jeśli dołożyć do tego 6 tytułów króla strzelców ligi hiszpańskiej to otrzymujemy obraz piłkarza absolutnie ukoronowanego

Nie da się też przejść obojętnie obok jego rekordów i tak do ponad 600 bramek w lidze hiszpańskiej dołożyć można najwięcej goli strzelonych w roku kalendarzowym, a było ich … 91 to tyle ile niektórzy ligowcy (i to naprawdę dobrzy) strzelają w ekstraklasie … przez całą karierę! Do tego w sezonie 2011/2012 strzelił 73 gole w sezonie! I 50 goli w la liga (rekord polski, do którego nikt nie jest w stanie się nawet zbliżyć, wynosi 37 bramek i ustanowiony został przez Henryka Raymana w 1927) to również zawodnik mający na swoim koncie najwięcej bramek dla reprezentacji Argentyny (70 goli) i jedyny zawodnik w Primera Division, który ma strzelone więcej niż 400 bramek! Jego osiągnięcia i rekordy są nie tyle imponujące ile po prostu kosmiczne. Wróćmy zatem do podstawowego problemu, czyli gdzie zobaczyć trening tej najjaśniejszych z gwiazd!

Gdzie zobaczyć trening Messiego

FC Barcelona posiada swój ośrodek treningowy w miejscowości Sant Despi pod Barceloną (dostać się tam można korzystając z linii tramwajowej T1) tam codziennie odbywają się treningi zespołów FC Barcelony! Ośrodek wyposażony jest w 10 boisk o różnych nawierzchniach, na których trenują zespoły trenujące w La Masi, rezerwy FC Barcelony i oczywiście pierwszy zespół FCB. To również tutaj znajduje się obecny budynek najbardziej znanej i najlepszej szkółki piłkarskiej na świecie, czyli właśnie la Masi. Przy ośrodku treningowym został w sierpniu 2019 oddany do użytku nowy stadion rezerw Barcelony, Estadi Johan Cruyff. Grają tutaj drużyny rezerw FC Barcelony, drużyny młodzieżowe oraz drużyna kobiet FCB. Pojemność tego stadionu to 6000 osób i jest to zarazem problem, o którym napiszę za moment

Estadi Johan Cruyff

Jak zobaczyć trening Messiego i spółki

Nie da się! – tak odpowiem w 99% przypadków kiedy ktoś przyjeżdża do Barcelony i podczas swojego pobytu chciałby zobaczyć trening największych. FC Barcelona dba o prywatność zawodników, a treningi pierwszego zespołu są zamknięte dla publiczności. Dostępu do obiektów treningowych oprócz ochrony strzeże wielka 5-metrowa brama. Jeśli zatem nastawiasz się na pooglądanie treningu FCB, niestety może okazać się to niemożliwe.

Ale jak wspomniałem, mówię tak w 99% procentach przypaków – ten 1% to jedyna możliwość, aby zobaczyć trening Messiego i spółki pozostaje pytanie jak ? 😉 – jak pamiętacie, 6 stycznia (święto 3 króli) jest jedynym z ważniejszych wydarzeń w Hiszpanii. Dzień wcześniej ulicami miasta przechodzi pochód, a na stadionie FC Barcelony odbywa się jedyny w roku otwarty trening pierwszej drużyny! To jedyna możliwość, aby zobaczyć, jak trenują Messi czy Suarez. To również niespotykana szansa, aby otrzymać od jednego ze swoich idoli autograf czy zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie! Jest tylko jeden drobny problem … nowy stadion rezerw barcelony

Problem nowego stadionu

Dotychczas stadionem rezerw FCB (gdzie zwyczajowo odbywa się trening) było Miniestadi, stadion mający pojemność 15276 miejsc wypełniał się tego dnia po brzegi rodzinami z dziećmi, które oglądały poczynania i trening swoich idoli. Obecnie Miniestadi nie istnieje (został zburzony ze względu na przebudowę stadionu i Palau Blaugrana – hali sportowej) a mecze rezerw zostały przeniesione na nowy Estadi Johan cruyff, którego pojemność wynosi właśnie 6000 osób. Dodatkowo na otwarty trening należy mieć bilet (można kupić przez oficjalną stronę FCB), które w tym roku były sprzedawane tylko na 1 trybunę (ok. 2000 biletów). W efekcie bilety zostały wyprzedane po ok. 10 godzinach!

Jeśli zatem planujesz wybrać się do Barcelony w okresie świąt bożego narodzenia tak, aby zostać do otwartego treningu FCB, pamiętaj kupić bilety na to wydarzenie, od razu jak tylko pojawią się w sprzedaży, monitorując oficjalną stronę klubo oraz media społecznościowe (o sprzedaży biletów na otwarty trening klub praktycznie nie informuje, są niewielkie wzmianki w biuletynach dla Socio)

Tak prezentował się trening w 2020 roku!

Przewodnik po Barcelonie

Jeśli z kolei wy wybieracie się do Barcelony, to koniecznie sprawdźcie nasz przewodnik po Barcelonie (w wersji cyfrowej!) Specjalnie przygotowane trasy poprowadzą was po ulicach Barcelony, odkrywając przed wami tajemnice i sekrety miasta Gaudiego!!!

Planując wyjazd do Barcelony, posłuchaj mojego podcastu lub jeśli zastanawiasz się co robić na miejscu, sprawdź mój kanał na YouTube!