Krajobraz po zamieszkach w Barcelonie

Napisał Piotr
4 min. aby przeczytać

Jak wiecie, sytuacja polityczna Katalonii jest … skomplikowana. Trudno powiedzieć kto w tym sporze ma rację i kto na ewentualnym „rozwodzie” ucierpiałby bardziej. Faktem jest, że Katalończycy delikatnie mówiąc, nie przepadają za Hiszpanią, a Hiszpania na dość katalońskich wybryków. Niemniej jednak trwające „małżeństwo” jest po części na rękę jednym i drugim. Ta sytuacja powoduje niestety występujące od czasu do czasu zamieszki w Barcelonie. Wówczas to Madryt ściąga do stolicy Katalonii oddziały Policia Nacional (jest Bardzo wiele rodzajów policji w Barcelonie a Polica Nacional to policja ogólnonarodowa podlegająca pod władzę centralną) i stara się pacyfikować manifestantów.

Nie inaczej było podczas ostatnich zamieszek w Barcelonie spowodowanych wydaniem wyroków na Katalońskich polityków. A ponieważ zarzuca się im zdradę, to wyroki okazały się być bardzo surowe od 11 do 14 lat więzienia oraz ogromne kary finansowe sięgające milionów Euro!

To działanie władz z Madrytu nie mogło nie spotkać się z gigantycznymi zamieszkami w Barcelonie!

I choć objęło one tylko najbardziej strategiczne miejsca w mieście jak lotnisko, które w ciągu kilku godzin zostało całkowicie sparaliżowane przez ponad 40 tys. osób czy główne ulice miasta jak Via Laietana, przy której znajduje się główny komisariat Policia Naciaonal czy w końcu miejsca na mapie gdzie znajduje się delegatura rządu Hiszpanii w Barcelonie, to pozostałe części miasta były absolutnie bezpieczne i gdyby nie nagłośnienie sprawy przez media mieszkańcy Barcelony, którzy nie zapuszczają się w opisane rejony, w ogóle nie wiedzieliby, że dzieje się w mieście coś niepokojącego!

Krajobraz po zamieszkach w Barcelonie

Jednakże po ulicznych demonstracjach, podczas których grupy protestujących starły się z policją, w przestrzeni miejskiej pojawiły się zniszczenia wymagające naprawy. Głównie brakowało płytek chodnikowych, którymi demonstrujący tłum obrzucał policję!

Na tę sytuację postanowiła odpowiedzieć … sztuka uliczna i jeden z jej przedstawicieli niejaki Ememem!

Ten artysta uliczny w niesamowity sposób dał wyraz tego, czym jest sztuka uliczna i w jaki sposób zagospodarowuje ona uliczną przestrzeń stając się zarazem lekarstwem na otaczające problemy

W kilku powstałych po zamieszkach dziurach, które zostały pozostawione same sobie, pojawiły się artystyczne mozaiki!

Oto jedna z nich znajdująca się na placu Urquinaona, w której możemy zobaczyć taką instalację artystyczną !

Krajobraz po zamieszkach w Barcelonie

Inne prace tego artysty możecie zobaczyć na jego instagramie!

Teraz już wiesz jak wygląda krajobraz miasta w Barcelonie po ostatnich zamieszkach

Przewodnik po Barcelonie

Jeśli z kolei wy wybieracie się do Barcelony, to koniecznie sprawdźcie nasz przewodnik po Barcelonie (w wersji cyfrowej!) Specjalnie przygotowane trasy poprowadzą was po ulicach Barcelony, odkrywając przed wami tajemnice i sekrety miasta Gaudiego!!!

Planując wyjazd do Barcelony, posłuchaj mojego podcastu lub jeśli zastanawiasz się co robić na miejscu, sprawdź mój kanał na YouTube!