Najstarsze drzewo w Hiszpanii

Napisał Piotr
1 min. aby przeczytać

W 2015 roku na politechnice w Madrycie przeprowadzono badania, które potwierdziły, że najstarsze drzewo w Hiszpanii znajduje się w … Katalonii! Jest to drzewo oliwne, znajdujące się w miejscowości Ulldecona — to miejscowość licząca niewiele ponad 7000 mieszkańców!

Najstarsze drzewo w Hiszpanii wg. badań ma aż 1704 lata! To znaczy, że zostało posadzone ponad 700! Lat przed powstaniem Państwa Polskiego i zaledwie nieco ponad 300 lat od śmierci Chrystusa! To prawdziwy pomnik naszej historii pamiętający zarówno czasy rzymian, arabskiego panowania, licznych wojen jak i niebywałej hiszpańskiej potęgi. Czasy gdy Krzysztof kolumb odkrył Amerykę czy w końcu generała Franco wprowadzającego na tych terenach dyktaturę. Przeżyło liczne wojny w tym oczywiście I i II wojnę światową!

Drzewo to znajduje się na obszarze farmy Farga de Arion. To duże gospodarstwo rolne liczące 80 ha, na którym uprawiane oprócz oliwek są również liczne drzewa migdałowe czy drzewa chleba świętojańskiego. Farma swoją nazwę wzięła od swojego XVII wiecznego właściciela niejakiego Hilariona!

Najstarsze drzewo w Hiszanii jak określić jego wiek?

A w jaki sposób określono tak dokładnie wiek drzewa?

Chcąc być jak najbardziej precyzyjnym pominięto metody analizy węglem C14 czy innych podobnych technik, skupiając się na technologii telemetrii laserowej. W efekcie pozwoliło to datować drzewo z niesamowitą precyzją i dziś wiemy, że drzewo to zostało posadzone w 314 roku za czasów cesarza Konstantyna I

Przewodnik po Barcelonie

Jeśli z kolei wy wybieracie się do Barcelony, to koniecznie sprawdźcie nasz przewodnik po Barcelonie (w wersji cyfrowej!) Specjalnie przygotowane trasy poprowadzą was po ulicach Barcelony, odkrywając przed wami tajemnice i sekrety miasta Gaudiego!!!

Planując wyjazd do Barcelony, posłuchaj mojego podcastu lub jeśli zastanawiasz się co robić na miejscu, sprawdź mój kanał na YouTube!