11 sekretów Barcelony

Napisał Piotr
4 min. aby przeczytać

Poniżej przedstawię wam 11 sekretów Barcelony o których nie mieliście pojęcia!

1. Barcelona nie miała plaży! – Tak! Choć może się to wydawać nierealne, to do 1992 roku linia brzegowa miasta była domem dla licznych zabudowań przemysłowych i… wysypiska śmieci!. Dopiero Igrzyska Olimpijskie odbywające się w Barcelonie odmieniły ten stan rzeczy. Wówczas powstało aż 8 plaż miejskich wzdłuż 4-kilometrowego nabrzeża miasta. Zmiana ta dość szybko odbiła się echem w świecie, a National Geographic uznał Barcelonę za jeden z 10 najlepszych nadmorskich miast na świecie!

2. Najdłużej trwająca budowa na świcie! – budowa piramid w Egipcie zajęła tylko 20 lat, kościół Sagrada familia budowany jest już od 140 lat i ukończony zostanie najprawdopodobniej dopiero w 2026 roku, choć i to nie jest pewne. A przecież używanej obecnej technologi nie da się porównać. Złożoność projektu Sagrady, problemy w finansowaniu, a nawet wojna domowa spowodowały, że budowa ta jest obecnie najdłużej trwającą budową na ziemi!

3. Najczęściej odwiedzanym muzeum w Barcelonie (a także w Katalonii i 3 najczęściej odwiedzanym muzeum w Hiszpanii po muzeum Prado i Reina Sofia) jest muzeum FC Barcelony na stadionie Camp Nou! Corocznie odwiedzane przez ponad… 2 mln kibiców, dla których duma Katalonii i ich stadion to obowiązkowy punkt podczas pobytu w Barcelonie.

4. Legenda o założeniu Barcelony sięga swoimi korzeniami czasów antycznych kiedy to Herkules wraz ze swoimi kompanami założyli to miasto prawie 400 lat przed budową Rzymu! Inna z legend mówi, że miasto założył Kartagińczyk Hamilcar Barca, od którego nazwiska zostało ono nazwane barcino (a przy okazji nazwano tak jeden z klubów piłkarskich w mieście 😉 )

5. katalońskie walentynki obchodzone są 23 kwietnia, to wówczas w kalendarzu przypada święto świętego Jerzego, który wg. legendy zabił smoka i ocalił księżniczkę. To również w tym dniu zmarli również wielcy pisarze Cervantes i Szekspir dlatego mieszkańcy Barcelony, aby uczcić ten czas, ofiarowują sobie w tym dniu róże i książki.

6. Biblioteka Arus na passeig Sant Joan to tajemnicze miejsce, w którym mieściła się świątynia masońska, to również tutaj znajduje się replika statuy wolności. Jak widać żółte taksówki to nie jedyna rzecz łącząca Barcelonę i Nowy Jork.

7. Kiedy będziecie zwiedzać bazylikę Santa Maria del mar w dzielnicy el Born (to ta z książki katedra w Barcelonie) przyglądnijcie się witrażom, które tam są umieszczone. Na jednym z nich zobaczycie… Herb FC Barcelony! Kiedy w 1936 roku wybuchła w Hiszpanii wojna domowa bazylika uległa pożarowi. Po kilku latach kiedy ją remontowano, jednym ze sponsorów była właśnie FC Barcelona. Za datek w wysokości 100.000 peset na wieki herb tego klubu trafił na kościelne okno.

8. Jednym z najmroczniejszych muzeów w Barcelonie jest to, które znajduje się u podnóża wzgórza Montjuic. Jest to muzeum wozów pogrzebowych! To jedyne tego typu muzeum w europie, a liczne zgromadzone w nim karawany pomagają zrozumieć, jak wyglądały zwyczaje pogrzebowe ponad sto lat temu.

9. W krużgankach barcelońskiej katedry mieszka… 13 białych gęsi! Ptaki te mieszkają tam ku czci świętej Eulali, która w wieku 13 lat odmówiła wyrzeczenia się wiary chrześcijańskiej, za co została skazana na 13 męczeńskich tortur.

10. Francuski inżynier Gustave Eiffel pierwotnie chciał zbudować swoją wieżę w Barcelonie, jednak jego projekt uznany został za zbyt radykalny dla lokalnej architektury (pomimo że nie miał być stałym elementem!) Przyznajcie że gdyby te plany zostały zrealizowane obraz tak paryża jak i Barcelony byłby zupełnie inny.

11. choć niewielu o tym wie i uważa ją za markę zagraniczną, to MANGO powstało w Barcelonie w 1984 roku, a jej odzież projektowana była głównie dla kobiet na specjalne okazje. 38 lata później ma ponad 2600 sklepów w 107 krajach.

Przewodnik po Barcelonie

Jeśli z kolei wy wybieracie się do Barcelony, to koniecznie sprawdźcie nasz przewodnik po Barcelonie (w wersji cyfrowej!) Specjalnie przygotowane trasy poprowadzą was po ulicach Barcelony, odkrywając przed wami tajemnice i sekrety miasta Gaudiego!!!

Planując wyjazd do Barcelony, posłuchaj mojego podcastu lub jeśli zastanawiasz się co robić na miejscu, sprawdź mój kanał na YouTube!