piątek, 3 lutego, 2023
Banner

11 sekretów Barcelony

Napisał Piotr
4 min. aby przeczytać

Poniżej przedstawię wam 11 sekretów Barcelony o których nie mieliście pojęcia!

1. Barcelona nie miała plaży! – Tak! Choć może się to wydawać nierealne, to do 1992 roku linia brzegowa miasta była domem dla licznych zabudowań przemysłowych i… wysypiska śmieci!. Dopiero Igrzyska Olimpijskie odbywające się w Barcelonie odmieniły ten stan rzeczy. Wówczas powstało aż 8 plaż miejskich wzdłuż 4-kilometrowego nabrzeża miasta. Zmiana ta dość szybko odbiła się echem w świecie, a National Geographic uznał Barcelonę za jeden z 10 najlepszych nadmorskich miast na świecie!

2. Najdłużej trwająca budowa na świcie! – budowa piramid w Egipcie zajęła tylko 20 lat, kościół Sagrada familia budowany jest już od 140 lat i ukończony zostanie najprawdopodobniej dopiero w 2026 roku, choć i to nie jest pewne. A przecież używanej obecnej technologi nie da się porównać. Złożoność projektu Sagrady, problemy w finansowaniu, a nawet wojna domowa spowodowały, że budowa ta jest obecnie najdłużej trwającą budową na ziemi!

3. Najczęściej odwiedzanym muzeum w Barcelonie (a także w Katalonii i 3 najczęściej odwiedzanym muzeum w Hiszpanii po muzeum Prado i Reina Sofia) jest muzeum FC Barcelony na stadionie Camp Nou! Corocznie odwiedzane przez ponad… 2 mln kibiców, dla których duma Katalonii i ich stadion to obowiązkowy punkt podczas pobytu w Barcelonie.

4. Legenda o założeniu Barcelony sięga swoimi korzeniami czasów antycznych kiedy to Herkules wraz ze swoimi kompanami założyli to miasto prawie 400 lat przed budową Rzymu! Inna z legend mówi, że miasto założył Kartagińczyk Hamilcar Barca, od którego nazwiska zostało ono nazwane barcino (a przy okazji nazwano tak jeden z klubów piłkarskich w mieście 😉 )

5. katalońskie walentynki obchodzone są 23 kwietnia, to wówczas w kalendarzu przypada święto świętego Jerzego, który wg. legendy zabił smoka i ocalił księżniczkę. To również w tym dniu zmarli również wielcy pisarze Cervantes i Szekspir dlatego mieszkańcy Barcelony, aby uczcić ten czas, ofiarowują sobie w tym dniu róże i książki.

6. Biblioteka Arus na passeig Sant Joan to tajemnicze miejsce, w którym mieściła się świątynia masońska, to również tutaj znajduje się replika statuy wolności. Jak widać żółte taksówki to nie jedyna rzecz łącząca Barcelonę i Nowy Jork.

7. Kiedy będziecie zwiedzać bazylikę Santa Maria del mar w dzielnicy el Born (to ta z książki katedra w Barcelonie) przyglądnijcie się witrażom, które tam są umieszczone. Na jednym z nich zobaczycie… Herb FC Barcelony! Kiedy w 1936 roku wybuchła w Hiszpanii wojna domowa bazylika uległa pożarowi. Po kilku latach kiedy ją remontowano, jednym ze sponsorów była właśnie FC Barcelona. Za datek w wysokości 100.000 peset na wieki herb tego klubu trafił na kościelne okno.

8. Jednym z najmroczniejszych muzeów w Barcelonie jest to, które znajduje się u podnóża wzgórza Montjuic. Jest to muzeum wozów pogrzebowych! To jedyne tego typu muzeum w europie, a liczne zgromadzone w nim karawany pomagają zrozumieć, jak wyglądały zwyczaje pogrzebowe ponad sto lat temu.

9. W krużgankach barcelońskiej katedry mieszka… 13 białych gęsi! Ptaki te mieszkają tam ku czci świętej Eulali, która w wieku 13 lat odmówiła wyrzeczenia się wiary chrześcijańskiej, za co została skazana na 13 męczeńskich tortur.

10. Francuski inżynier Gustave Eiffel pierwotnie chciał zbudować swoją wieżę w Barcelonie, jednak jego projekt uznany został za zbyt radykalny dla lokalnej architektury (pomimo że nie miał być stałym elementem!) Przyznajcie że gdyby te plany zostały zrealizowane obraz tak paryża jak i Barcelony byłby zupełnie inny.

11. choć niewielu o tym wie i uważa ją za markę zagraniczną, to MANGO powstało w Barcelonie w 1984 roku, a jej odzież projektowana była głównie dla kobiet na specjalne okazje. 38 lata później ma ponad 2600 sklepów w 107 krajach.

Przewodnik po Barcelonie

Jeśli z kolei wy wybieracie się do Barcelony, to koniecznie sprawdźcie nasz przewodnik po Barcelonie (w wersji cyfrowej!) Specjalnie przygotowane trasy poprowadzą was po ulicach, odkrywając przed wami tajemnice i sekrety miasta Gaudiego!

trasa nr 1 mala

Przewodnik, możesz dostać tutaj — klik

Planując wyjazd do Barcelony, posłuchaj mojego podcastu lub jeśli zastanawiasz się co robić na miejscu, sprawdź mój kanał na YouTube!

Przed przyjazdem Na miejscu
PodcastYoutube

Może Ci się spodobać

Zostaw komentarz