Cobi, czyli historia pewnego psa

Napisał Piotr
2 min. aby przeczytać

Narodziny

Cobi urodził się w Barcelonie w 1992 roku.pod adresem Carrer dels Pellaires, 30 gdzie urzędował jego pierwszy właściciel Javier Mariscal. Był to pies rasy Owczarek kataloński, który uwielbiał uprawiać różne sporty. Jego historia na zawsze zostanie zapamiętana nie tylko tutaj w Katalonii, ale właściwie w na całym świecie!

Historia psa Cobi

Cobi to pirenejski pies pasterski, którego do życia powołał właśnie javier Mariscal. Może się wam wydać to dziwne, ale pan Mariscal to światowej sławy twórca i grafik, któremu powieżono zaprojektowanie maskotki a igrzyska olimpijskie, które miały się odbyć w Barcelonie w 1992 r. Postanowił on uczłowieczyć pasterskiego psa rasy owczarek kataloński i w ten sposób narodził się cobi!

Dlaczego Cobi tak się nazywa?

Nazwa tego słodkiego psiaka jest aluzją do COOB’92, czyli skrótu od Committee Organisation Olympic Barcelona ’92. Ta nazwa była tak prosta i wpadająca w ucho oraz łatwa do wymówienia w większości języków, że została wybrana jako imię dla zaprojektowanego psiaka.

Chłodne przyjęcie

Po przedstawieniu maskotki reakcje wśród barcelończyków były mocno mieszane, a nawet chłodne, ale jego popularność stopniowo rosła wraz ze zbliżającymi się igrzyskami olimpijskimi, by ostatecznie odnieść niesamowity sukces i stać się jedną z najpopularniejszych maskotek olimpijskich w historii.

Ciekawostki

O wyborze maskotki zadecydował konkurs zorganizowany wśród sześciu projektantów przez Komitet Organizacyjny. Jury złożone z ekspertów opowiedziało się za propozycją Mariscala.

Wkład Mariscala w Igrzyska w Barcelonie nie ograniczał się do zaprojektowania maskotki Cobiego. Zaprojektował on również postacie na ceremonię otwarcia, reprezentujące malarstwo i kulturę hiszpańską, a także specjalny krój pisma używany do dyplomów przyznawanych pierwszym ośmiu zawodnikom w każdej z dyscyplin.

26-odcinkowy serial animowany zatytułowany „La tropa de Cobi” opowiadał o przygodach Cobiego i jego przyjaciół. Celem serii, skierowanej do dzieci w wieku od 5 do 12 lat, było przybliżenie maskotki i promocja Igrzysk w Barcelonie. Prawa nabyły 24 kanały telewizyjne.

Przewodnik po Barcelonie

Jeśli z kolei wy wybieracie się do Barcelony, to koniecznie sprawdźcie nasz przewodnik po Barcelonie (w wersji cyfrowej!) Specjalnie przygotowane trasy poprowadzą was po ulicach Barcelony, odkrywając przed wami tajemnice i sekrety miasta Gaudiego!!!

Planując wyjazd do Barcelony, posłuchaj mojego podcastu lub jeśli zastanawiasz się co robić na miejscu, sprawdź mój kanał na YouTube!