wtorek, 27 września, 2022
wtorek, 27 września, 2022
Banner
Palau Guell

Palau Guell

Napisał Piotr

Palau Guell został zaprojektowany i wybudowany dla hrabiego Euzebio Guella przez Antonia Gaudiego

Prace nad budynkiem rozpoczęły się w 1886 roku, by zakończyć się już po 2 latach, kiedy to rodzina Guell przeniosła się do nowej posiadłości. Data oddania budynku zbiegła się w czasie z wystawą światową, która w 1888 roku gościła właśnie w Barcelonie. W tym roku powstało wiele niesamowitych budynków jak choćby łuk triumfalny.

W Palau Guell zachowano niezbędną równowagę pomiędzy przepychem charakterystycznym dla wyższych sfer Barcelony a delikatną elegancją.

Gaudi podczas projektowania Palau Guell skupił się na odpowiednim ukierunkowaniu światła. Stało się jasne, iż jest to bardzo istotnym elementem podczas projektowania jego dzieła. Najlepiej zobaczyć to możemy w sali centralnej. Sala ta zakończoną kopułą i kolistymi ornamentami, które miały symbolizować i przywoływać na myśl nieboskłon wraz z licznymi gwiazdami, dlatego przebywając w salonie, mamy wrażenie bycia właśnie pod rozgwieżdżonym niebem. Dodatkowego niesamowitego klimatu nadaje mała kapliczka umieszczona na jednej ze ścian, wprawdzie obecnie nie znajdziemy w niej ołtarza, ale daje nam pewne wyobrażenie o centralnym pomieszczeniu w Pałacu. Znajdziemy tutaj również oryginalne organy, na których grając, muzyka rozchodziła się po praktycznie całym domu. Z salonu przechodzimy do pozostałych pomieszczeń i pokoi w tym również na strych czy dach.

Na 2 piętrze budynku znajdziemy pomieszczenia prywatne w tym sypialnie zarówno hrabiego Guell czy jego żony, jak również pokoje jego córek. Są tutaj również pomieszczenia gabinetowe oraz przygotowane specjalnie dla służby. Równie ciekawie prezentuje się najwyższa kondygnacja pałacu, gdzie znajdziemy pomieszczenia suszarni zaadaptowane obecnie na wystawę poświęconą zarówno pałacowi, jak i architektowi w postaci A. Gaudiego i jego mocodawcy, czyli Euzebio Guella

Palau Guell posiada również bardzo ciekawy i warty odwiedzenia taras znajdujący się na dachu budynku. Zobaczymy na nim niesamowicie barwnie ozdobione kominy wentylacyjne. Ozdobione mozaikami, płaskorzeźbami czy kubistycznymi wzorami tworzą wspaniały widok na dachu pałacu. To potwierdzenie genialnego zmysłu artystycznego Antonio Gaudiego – a zarazem najbardziej rozpoznawalny element pałacu

Z kolei najniższy poziom pałacu zajmowały stajnie i pomieszczenia gospodarcze.

Pałac jest jednym z najważniejszych dzieł Antonio Gaudiego – wpisany na światową listę dziedzictwa UNESCO powinien znaleźć się na każdej liście zabytków do odwiedzenia w Barcelonie. Znajduje się on w dzielnicy El Raval, którą odwiedzamy podczas zwiedzania Barcelony z Polskim przewodnikiem.

Jeśli uważasz, że moja praca ma dla ciebie wartość i zasługuje na wsparcie, możesz zostać jednym z patronów Odkrywców Miasta, wspierając ten projekt w serwisie Patronite

Jak działa Patronite możesz przeczytać tutaj — klik

A jeśli obecnie nie możesz sobie pozwolić na wsparcie mojej działalności, to zasubskrybuj mój kanał na YouTube i bądź na bieżąco z nowymi filmami!

Youtube

Może Ci się spodobać

Zostaw komentarz

X