Arc de Triomf

Napisał Piotr
4 min. aby przeczytać

Arc de Triomf lub inaczej łuk triumfalny to bardzo nietypowy zabytek. Wybudowany z cegły jest chyba jedynym na świecie łukiem triumfalnym niezwiązanym z żadnym zwycięstwem militarnym (jak np. jego kuzyn z Paryża). Była to brama prowadząca na teren światowej wystawy, która odbyła się w Barcelonie w 1888 r. Powierzchnia wystawy wynosiła 380 tys. metrów kwadratowych i rozciągała się na park Ciutadella, ogród zoologiczny i cześć dzisiejszej stacji Franca. Aby nadać odpowiedniej rangi wydarzeniu, na polecenie rady miasta przebudowano tę część Barcelony, przygotowując ją na przyjęcie światowej wystawy. Wówczas również zdecydowano się na wybudowanie wspaniałej bramy wejściowej, która miała witać znamienitych gości i wystawców. W ten oto sposób Josep Villaseca y Cassanova zaprojektował Arc de Triomf, który został wybudowany na Passaig Lluis Companys w Barcelonie w 1888 r. Pasaż łączył park Ciutadella z łukiem triumfalnym. 

Arc de Triomf wygląd

Arc de Triomphe wykonany w cegły klinkierowej posiada 2 duże płaskorzeźby.Pierwsza z nich to: Barcelona rep Les nacios — Barcelona wita narody — umieszczone nad wejściem przedstawiająca sceny powitania gości zaprojektowana przez Josepa Reyesa i Gurguiego oraz Recompensa — wręczenia medali — znajdująca się po drugiej stronie łuku a zaprojektował go Josep Limon. Po bokach umieszczono rzeźby nawiązujące do rolnictwa, przemysłu, handlu i sztuki. Na Arc de Triomf znajduje się również 12 rzeźb aniołów trzymających w swych dłoniach trąby lub wieńce i oznajmiających światu nastanie wystawy w Barcelonie. Nad samym wejściem znajduje się seria wyrzeźbionych tarcz  reprezentujących ówczesne hiszpańskie prowincje z centralną tarczą (większą) reprezentującą Barcelonę. Wystawę odwiedziło blisko 400 tys. osób! 

Arc de Triomf i FC Barcelona

Z Arc de Triomf  związana jest również ciekawa historia dot. piłkarzy klubu FC Barcelony. Kiedy w zwycięskim sezonie w 1951/52 roku FC Barcelona zdobyła wszystkie możliwe trofea we wszystkich rozgrywkach, których uczestniczyła, ustanawiając tym rekord klubów europejskich. Postanowiono po zwycięskim finale pucharu łacińskiego (dzisiejsza liga mistrzów) przygotować dla piłkarzy iście królewskie przywitanie. Po powrocie drużyny do Barcelony szał radości ogarnął całą Katalonię. Jednym z punktów powitania był przejazd autobusu z piłkarzami pod łukiem triumfalnym w eskorcie ubranych w stroje galowe i jadących konno policjantów z gwardii  miejskiej. (W finale tym po raz pierwszy drużyna FC Barcelony wystąpiła w bardzo nietypowych dla siebie białych  koszulkach i granatowych getrach — biały kolor używany jest przez odwiecznego rywala FC Barcelony — Real Madryt). 

Fajne zdjęcie przy Arc de Triomf

Łuk triumfalny to idealne miejsce na zrobienie zdjęcia. Wybrany został przez nas za jedno z najlepiej prezentujących się miejsc do fotki z Barcelony. Ma to związek z umiejscowieniem go na końcu pasażu Lluisa Companys, wzdłuż którego posadzone są palmy oraz niesamowite latarnie miejskie wykonane przez Pere Falquez y Urpi (W Barcelonie znajdziecie jeszcze 4 inne jego wzory latarni!) 

Pomnik Rius Y Taulet

Jest to miejsce bardzo lubiane przez barcelończyków. Którzy na licznych ławkach odpoczywają tutaj po pracy.Na końcu pasażu znajduje się obelisk i pomnik poświęcony ówczesnemu burmistrzowi miasta A Rius Y Taulet, dzięki któremu światowa wystawa zawitała do Barcelony. Bardzo ciekawą rzeczą znajdującą się na ww. pomniku jest rzeźba przedstawiająca kobietę w koronie z pochodnią w dłoni. To nie kto inny jak statua wolności, która rozświetla mroki, obdarzając wiedzą — jest to jeden z symboli masońskich, których liczne ślady znaleźć można w całej Barcelonie (więcej na ten temat dowiecie się podczas naszej wspólnej wycieczki po Barcelonie!)

Przy pomniku znajduje się również Mapa przedstawiająca stare miasto Barcelona z czasów, gdy otaczały je mury miejskie   

Arc de triumf mapa barcelony

Przewodnik po Barcelonie

Jeśli z kolei wy wybieracie się do Barcelony, to koniecznie sprawdźcie nasz przewodnik po Barcelonie (w wersji cyfrowej!) Specjalnie przygotowane trasy poprowadzą was po ulicach Barcelony, odkrywając przed wami tajemnice i sekrety miasta Gaudiego!!!

Planując wyjazd do Barcelony, posłuchaj mojego podcastu lub jeśli zastanawiasz się co robić na miejscu, sprawdź mój kanał na YouTube!