muzeum historii miasta Barcelona resztki kolumn

Muzeum historii miasta Barcelony

Napisał Piotr

Na Plaza del Rei znajduje się nie byle jakie muzeum, to tutaj możemy zobaczyć najstarsze fragmenty miasta, to tutaj mieści się Muzeum Historii miasta Barcelony, założone w 1943 r.

Muzeum Historii Barcelony (MUHBA) przechowuje, opracowuje, dokumentuje, rozpowszechnia i eksponuje wszelkie ślady i dziedzictwa historyczne miasta od czasów jego założenia po współczesność. Siedzibą muzeum jest  Casa Padellàs, budynek domykające zabudowania na Plaza del Rei, w dzielnicy Gòtic. Muzeum założone zostało przez historyka Agustí Durana y Sanpere, który był również jego pierwszym dyrektorem, a uroczyste otwarcie nastąpiło 14 kwietnia 1943 r.

Casa Padellàs, a muzeum historii miasta Barcelony

Jak wspominałem, muzeum mieści się w Casa Padellàs, czasami błędnie nazywany Casa Clariana-Padellàs. Jest to pałac z okresu późnego gotyku z elementami renesansu występującymi w postaci dekoracji okien i drzwi. Według informacji archiwalnych, w ewidencji podatku od ognia z 1497 i 1515 r. widnieje wzmianka, że został on wybudowany między końcem XV wieku a pierwszymi dekadami XVI wieku, na carrer Mercaders pod numerem  25 w Barcelonie,

W XVII wieku dom Hostalric-Sabastida stał się własnością rodziny Casamitjana, by w XVIII wieku stać się własnością rodziny Padellás. Stąd nazwa, pod którą jest znany do dziś.

W latach 1930–1931 z powodu poszerzenia ulicy Via Layetana postanowiono przenieść go kamień po kamieniu z pierwotnej lokalizacji przy carrer Mercaders na Plaza del Rey. Aby zrealizować to założenie, zdecydowano się na wyburzenie części domów na placa del Rei o mniejszym znaczeniu architektonicznym i ustawienie w tym miejscu jednego z najbardziej znanych gotyckich pałaców w Barcelonie.

Podczas przeprowadzanych prac rekonstrukcyjnych i przenoszenia Casa Padellàs na Plaza del Rey odkryto liczne dobrze zachowana i ważne z archeologicznego punktu widzenia pozostałości po rzymskich czasach Barcelony. Postanowiono je zachować, odbudowując gotycki pałac na specjalnie przygotowanych filarach. Wykopaliska trwały do ​​1935 r. kiedy wybuch hiszpańskiej wojny domowej (1936–1939) przerwała prace archeologiczne, zmuszając do ochrony tego miejsca.

Po wojnie 30 kwietnia 1940 r. władze Barcelony podjęły decyzję, aby Casa Padellàs wraz z odkrytymi ruinami rzymskimi uczynić siedzibą Muzeum Historii Miasta. Zostało ono otwarte 3 lata później, 1 kwietnia 1943 r.

Dziś w piwnicach Casa Padellàs oraz przylegającym do niej Plaza del Rey można zwiedzić ogromną wystawę archeologiczną z pozostałościami po czasach rzymskich, późnej starożytności czy średniowiecza. Na górnych piętrach Casa Padellàs odbywają się wystawy czasowe, których tematyka związana jest z historią Barcelony.

Jeśli uważasz, że moja praca ma dla ciebie wartość i zasługuje na wsparcie, możesz zostać jednym z patronów Odkrywców Miasta, wspierając ten projekt w serwisie Patronite

Jak działa Patronite możesz przeczytać tutaj — klik

A jeśli obecnie nie możesz sobie pozwolić na wsparcie mojej działalności, to zasubskrybuj mój kanał na YouTube i bądź na bieżąco z nowymi filmami!

Youtube

Może Ci się spodobać

Zostaw komentarz

X