niedziela, 3 marca, 2024
Banner
muzeum historii miasta Barcelona resztki kolumn

Muzeum historii miasta Barcelony

Napisał Piotr
3 min. aby przeczytać

Na Plaza del Rei znajduje się nie byle jakie muzeum, to tutaj możemy zobaczyć najstarsze fragmenty miasta, to tutaj mieści się Muzeum Historii miasta Barcelony, założone w 1943 r.

Muzeum Historii Barcelony (MUHBA) przechowuje, opracowuje, dokumentuje, rozpowszechnia i eksponuje wszelkie ślady i dziedzictwa historyczne miasta od czasów jego założenia po współczesność. Siedzibą muzeum jest  Casa Padellàs, budynek domykające zabudowania na Plaza del Rei, w dzielnicy Gòtic. Muzeum założone zostało przez historyka Agustí Durana y Sanpere, który był również jego pierwszym dyrektorem, a uroczyste otwarcie nastąpiło 14 kwietnia 1943 r.

Casa Padellàs, a muzeum historii miasta Barcelony

Jak wspominałem, muzeum mieści się w Casa Padellàs, czasami błędnie nazywany Casa Clariana-Padellàs. Jest to pałac z okresu późnego gotyku z elementami renesansu występującymi w postaci dekoracji okien i drzwi. Według informacji archiwalnych, w ewidencji podatku od ognia z 1497 i 1515 r. widnieje wzmianka, że został on wybudowany między końcem XV wieku a pierwszymi dekadami XVI wieku, na carrer Mercaders pod numerem  25 w Barcelonie,

W XVII wieku dom Hostalric-Sabastida stał się własnością rodziny Casamitjana, by w XVIII wieku stać się własnością rodziny Padellás. Stąd nazwa, pod którą jest znany do dziś.

W latach 1930–1931 z powodu poszerzenia ulicy Via Layetana postanowiono przenieść go kamień po kamieniu z pierwotnej lokalizacji przy carrer Mercaders na Plaza del Rey. Aby zrealizować to założenie, zdecydowano się na wyburzenie części domów na placa del Rei o mniejszym znaczeniu architektonicznym i ustawienie w tym miejscu jednego z najbardziej znanych gotyckich pałaców w Barcelonie.

Podczas przeprowadzanych prac rekonstrukcyjnych i przenoszenia Casa Padellàs na Plaza del Rey odkryto liczne dobrze zachowana i ważne z archeologicznego punktu widzenia pozostałości po rzymskich czasach Barcelony. Postanowiono je zachować, odbudowując gotycki pałac na specjalnie przygotowanych filarach. Wykopaliska trwały do ​​1935 r. kiedy wybuch hiszpańskiej wojny domowej (1936–1939) przerwała prace archeologiczne, zmuszając do ochrony tego miejsca.

Po wojnie 30 kwietnia 1940 r. władze Barcelony podjęły decyzję, aby Casa Padellàs wraz z odkrytymi ruinami rzymskimi uczynić siedzibą Muzeum Historii Miasta. Zostało ono otwarte 3 lata później, 1 kwietnia 1943 r.

Dziś w piwnicach Casa Padellàs oraz przylegającym do niej Plaza del Rey można zwiedzić ogromną wystawę archeologiczną z pozostałościami po czasach rzymskich, późnej starożytności czy średniowiecza. Na górnych piętrach Casa Padellàs odbywają się wystawy czasowe, których tematyka związana jest z historią Barcelony.

Przewodnik po Barcelonie

Jeśli z kolei wy wybieracie się do Barcelony, to koniecznie sprawdźcie nasz przewodnik po Barcelonie (w wersji cyfrowej!) Specjalnie przygotowane trasy poprowadzą was po ulicach Barcelony, odkrywając przed wami tajemnice i sekrety miasta Gaudiego!

Planując wyjazd do Barcelony, posłuchaj mojego podcastu lub jeśli zastanawiasz się co robić na miejscu, sprawdź mój kanał na YouTube!

Może Ci się spodobać

Zostaw komentarz