Parada 3 Króli

Napisał Piotr
3 min. aby przeczytać

Parada 3 króli – to jedno z najważniejszych świąt w Katalonii a być może i w całej Hiszpanii.  Dzieci w oczekiwaniu na przybycie orszaku 3 mędrców już na kilka godzin przed przejazdem kawalkady gromadzą się przy zatłoczonych ulicach. Nie ma się czemu dziwić, ponieważ ich wizyta zwiastuje zbliżające się prezenty ?

Miasto organizuje uroczysty przemarsz orszaku, najważniejszymi ulicami gromadząc w tym czasie niesamowitą liczbę ludzi wzdłuż trasy przemarszu.

I tak na początek swoje delegacje wystawiają wszelkie służby i organizacje podlegające zarządzaniu miejskiemu

Jest zatem 3 króli śmieciarek, taksówek, autobusów czy elektryczności

Następnie w orszaku idą posłańcy, zbierając listy napisane przez dzieci do króli. Listy oczywiście pełne są życzeń prezentów, jakie dzieci chciałyby otrzymać od podążających mędrców.

W kolejnym kroku, tak jak opisane jest to w biblii, 3 króli prowadziła gwiazda. Dlatego nie może zabraknąć jej i tutaj. Przyozdobiona w grupę taneczną, ponieważ za moment powitamy 3 mędrców!

Zanim nadejdą królowie, pomiędzy ich orszakami przewijają się niezliczone grupy tancerzy, kolejnych posłańców, kolejnych skrzynek na listy i cała masa podarków ofiarowanych przez królów dla miasta.

Królowie

Królowie to trzej mędrcy Kacper (Gaspar) Melchior i Baltazar — reprezentują oni odpowiednio daleki wschód (dzisiejszą Azję), Stary ląd (dzisiejszą Europę) oraz ląd Afryki.
Oczywiście jak na królów przystało, pozdrawiają oni zebrany dla nich na trasie ich przemarszu tłum. Za każdym z orszaków podąża niewielki samochód informujący, co udało się miastu zrobić w ciągu ostatniego roku dla mieszkańców – miły gest ze strony mędrców ?

Kolejnych, w których pochodzie możemy dostrzec to smoczki, które małe dzieci oddają w zamian za prezenty.

Za nimi z kolei podążają nocne sny mówiące, że to właśnie w tym czasie pojawiają się prezenty od królów

Koniec parady to przejazd wózków pełnych węgla. To właśnie mityczny Carbon otrzyma każde niegrzeczne dziecko.

Aby nie kończyć parady tym niemiłym akcentem, zamykają ją 3 wozy wyposażone w armatki. To z nich będzie ostrzeliwany cukierkami i konfetti zebrany przy trasie tłum

Parada należy do najłatwiejszych i najbarwniejszych przedstawień odbywających się na ulicach miasta

Moim zdaniem jest również najważniejszym świętem, na które czekają nie tylko mali, ale i duzi mieszkańcy regionu. 
Jeśli wybierając się na urlop do miasta Gaudiego i zastanawialiście się, co zobaczyć w Barcelonie to parada 3 króli jest tym, czego przepuścić nie wolno 🙂

Przewodnik po Barcelonie

Jeśli z kolei wy wybieracie się do Barcelony, to koniecznie sprawdźcie nasz przewodnik po Barcelonie (w wersji cyfrowej!) Specjalnie przygotowane trasy poprowadzą was po ulicach Barcelony, odkrywając przed wami tajemnice i sekrety miasta Gaudiego!!!

Planując wyjazd do Barcelony, posłuchaj mojego podcastu lub jeśli zastanawiasz się co robić na miejscu, sprawdź mój kanał na YouTube!