Pawilony Guell

Napisał Piotr
2 min. aby przeczytać

Pawilony Guell, czyli zespół budynków znajdujący się w Barcelońskiej dzielnicy Les Corts a zaprojektowany przez Antonia Gaudiego dla swojego sponsora Euzebio Guella. Na uwagę zasługuje wykuta z metalu rzeźba smoka strzegącego wejścia.

Smok ten jest nawiązaniem do legendy i świętym Jerzym, z kolei brama, na której znajduje się ów smok, prowadziła do jednej z posiadłości, którą w Barcelonie posiadał Euzebio Guell.

Wykonanie tych pawilonów oraz aranżację ogrodu i innych drobnych prac architektonicznych Eusebio Guell powierzył młodemu wówczas dopiero rozpoczynającemu karierę Architektowi. Antonio Gaudi, bo o nim mowa przystąpił do pracy, projektując i wykonując kilka budynków gospodarczych, w których ukrył symbolikę związaną z regionem oraz swoim mocodawcą. Zaprojektował i zaaranżował również znajdujące się wówczas w tym miejscu ogrody, które należały do posiadłości. Jego prace okazały się na tyle innowacyjne a przyjęte rozwiązania nowatorskie, że zyskał on uznanie wśród ówczesnych architektów, stając się jednym z najbardziej rozpoznawalnych z nich.

W 1969 roku Pawilony Guell (od nazwiska zleceniodawcy) uznane zostały za historyczny pomnik Artystycznym. Obecnie po przekroczeniu smoczej bramy wejdziemy na teren uniwersytetu Barcelońskiego, gdzie znajduje się cześć ogrodu botanicznego. Pawilony możliwe są do zwiedzania, choć ich wnętrze nie charakteryzuje się niczym nadzwyczajnym, a główne wrażenie robi elewacja zewnętrzna (musimy pamiętać, że pawilony zostały zaprojektowane jako budynki gospodarcze) również dzisiejsze ogrody nie są tymi, które znajdowały się przy posiadłości, a znajdują się tutaj pewne doświadczalne uprawy Uniwersytetu.

Będąc w tym miejscu, warto wybrać się do znajdującego się nieopodal centrum obliczeniowego Barcelony, gdzie znajduje się jeden z europejskich superkomputerów (został on między innymi opisany w książce Dana Browna, której akcja toczy się właśnie w Barcelonie w tym nieopodal Pawilonów Guell w dzielnicy Les Corts) również nieopodal znajduje się inne z dzieł Gaudiego, czyli Portal Miralles. Jest to płot, który zaprojektował Antonio Gaudi dla znajdującej się ówcześnie w tym miejscu posiadłości. Tu również można spotkać samego twórcę spod któego ręki wyszły pawilony Guell

Przewodnik po Barcelonie

Jeśli z kolei wy wybieracie się do Barcelony, to koniecznie sprawdźcie nasz przewodnik po Barcelonie (w wersji cyfrowej!) Specjalnie przygotowane trasy poprowadzą was po ulicach Barcelony, odkrywając przed wami tajemnice i sekrety miasta Gaudiego!!!

Planując wyjazd do Barcelony, posłuchaj mojego podcastu lub jeśli zastanawiasz się co robić na miejscu, sprawdź mój kanał na YouTube!