Planer wyjazdu do Barcelony!

Napisał Piotr
16 min. aby przeczytać

Chciałbyś wyjechać do miasta Gaudiego, ale nie wiesz, jak to zaplanować? – ten wpis jest dla ciebie! Poniżej przygotowałem planer wyjazdu do Barcelony, w którym krok po kroku przejdziemy przez wszystkie etapy przygotowań do podróży! Podzielony na dwie części i pozwoli ci zaplanować swój wyjazd. Gotowy? – zaczynamy!

Planer wyjazdu — LOT

Naszą podróż musimy zacząć od … rezerwacji biletu lotniczego (nawet jeśli mieszkasz we Francji — i możesz dojechać koleją) to bilety lotnicze są opcją najtańszą i najszybszą, zatem znajdźmy coś, co będzie mieścić się w przewidzianym budżecie!

Kiedy najlepiej szukać wyjazdu? – na pewno ceny biletów będą tańsze w miesiącach wiosennych, jesiennych czy zimowych niż letnich, ale również ich cena będzie inna przed ważnymi świętami czy wydarzeniami. (kalendarz świat i wydarzeń znajdziesz tutaj)

Jeśli cena biletu lotniczego jest dla ciebie istotna, unikaj dat w okolicy świąt (zarówno bożego narodzenia jak i Wielkanocy) 6 stycznia (3 króli), 27 lutego – 3 marca (targi) 23 kwietnia (sant jordi) od czerwca do 11 września (wysoki sezon) w pozostałych terminach powinno być OK.

Planer wyjazdu — Hotel

Kolejnym punktem w zaplanowaniu naszego wyjazdu jest dobra baza hotelowa! Bez względu na to czy przyjeżdżamy zwiedzać miasto, odwiedzać imprezy i kluby czy w końcu wylegiwać się na plaży zażywając tzw. słodkie nic nierobienie hotel i miejsce, gdzie możemy się przespać i odpocząć jest ABSOLUTNIE kluczowe!

W przypadku hoteli w Barcelonie tak naprawdę jego lokalizacja nie jest aż tak istotna, ponieważ miasto jest genialnie skomunikowane (o tym za moment) — jednak mimo wszystko warto rozważyć hotele w tych dzielnicach:

Jeśli cena hotelu jest dla ciebie istotna, staraj się wybierać hotele w niższym standardzie (1-2 *) oraz nieco dalej od centrum (choć to akurat nie jest regułą 😉 )

Jeśli wolisz apartamenty (osobiście uważam, że samodzielne gotowanie na wakacjach nie jest dobrym pomysłem) pamiętaj, aby spytać o licencję turystyczną! (możesz ją również samemu sprawdzić na tej stronie, podając adres noclegu https://meet.barcelona.cat/habitatgesturistics/en) – to bardzo ważne, ponieważ w przypadku jej braku narażasz się na POTĘŻNĄ karę rzędu 25 tys. €.

Transport z lotniska!

Skoro wybraliśmy już termin lotu (i mamy bilety) oraz hotel (czyli mamy gdzie spać 😉 dobrze byłoby wybrać jakiś sposób dostania się do hotelu z lotniska! Tych sposobów jest kilka od skorzystania z metra czy pociągu przez aerobus do klasycznej taksówki, który wybrać? Już odpowiadam!

Środki komunikacji miejskiej — aby z nich skorzystać, musimy najpierw kupić bilet na komunikację w jednej z maszyn (jest np. na dworcu kolejowym) oraz wiedzieć, gdzie wysiąść lub się przesiąść — jeśli jesteś w Barcelonie po raz pierwszy i nie koniecznie chcesz na początku swojej wycieczki mieć przygody, radzę ten środek transportu zostawić na później (choćby drogę powrotną na lotnisko!)

Linia metra L9 SUD — to linia, którą możemy wydostać się z terenu lotniska — niby transport publiczny, ale jednak nie do końca, bo linia L9 SUD dojeżdża na lotnisko, a przez to potrzebujemy specjalny bilet, aby z niej skorzystać (bilet możemy kupić w kasie przed bramkami! Na tym bilecie możemy korzystać z całej sieci metra, pod warunkiem że NIE WYJDZIEMY ZA BRAMKI PODCZAS PRZESIADKI między liniami metra! Zalecam skorzystanie z tego środka transportu jeśli wasz hotel jest w dzielnicy Gracia, Sant Marti lub znacznie oddalony od centrum (placu katalońskiego)

Aerobus — to bardzo przyjemny środek transportu, którym możesz dostać się z lotniska do samego centrum, przejazd to tylko 4 przystanki i ok. 30 minut więc dość szybko znajdziecie się w okolicach dzielnicy Ciutat Vella lub Eixample (aerobus jedzie na granicy tych 2 dzielnic)

Ostatnia opcja to taxi — pomijając ew. nieznajomość języka (choć nie zawsze) to pewnie najwygodniejszy środek transportu, który zawiezie was pod drzwi hotelu, jest też najdroższym rozwiązaniem — taksówki możecie znaleźć zaraz po wyjściu z terminala.

Jest jeszcze opcja wynajęcia samochodu i dojechania samemu do Barcelonytę opcję szczerze odradzam! Samochód w Barcelonie to zło! Parkowanie, jednokierunkowe ulice czy gęsta zabudowa potrafi obrzydzić jazdę samochodem mieszkańca a co dopiero turystom, którzy nie znają miasta! NIE BIERZ SAMOCHODU — przynajmniej nie po to, by poruszać się po mieście.

Skoro możemy już dojechać do naszego hotelu, warto zastanowić się, co będziemy robić na miejscu?!

Planer wyjazdu i planowanie co na miejscu!

Na miejscu mamy GIGANTYCZNĄ ilość możliwości w końcu Barcelona to jedno z najczęściej odwiedzanych miast w europie, które swoją ofertę kieruje do …wszystkich! W efekcie czego znajdziesz tu … wszystko! 😀

Dobrze, ale musimy się na czymś skupić, zakładam, że głównym celem wyjazdu będzie zwiedzenie miasta! Wobec tego musimy się nieco do tego przygotować!

Na początek dobrze, abyśmy określili i odpowiedzieli sobie na pytanie: ile dni chcemy przeznaczyć na zwiedzanie miasta?

Jak to obliczyć, tak żeby nie przeładować swojego wyjazdu, zobaczyć „wszystko” a przy tym mieć też czas dla siebie? Poniżej przedstawiam sprawdzony wypracowany przez lata sposób!

Jeśli na przykład przylatujemy na 4 dni — to z doświadczenia wiem, że realną ilością czasu, jaką możemy poświęcić na poznanie miasta, jest 2,5 dnia. Z 4 dni wyjazdu 0,5 dnia po przylocie potrzebujemy na dotarcie do hotelu, ogarnięcie się itp. Z kolei ostatni dzień traktujemy zazwyczaj już bardziej stacjonarnie lub ściśle wypoczynkowo! Czyli do zagospodarowania mamy całe 2 i pół dnia (analogicznie jeśli przylecimy na 5 dni, będziemy mieć 3,5 dnia, który możemy poświęcić na zwiedzanie)

Co zatem zobaczyć w tym czasie?

Jak wykorzystać ten czas, aby zobaczyć, jak najwięcej a przy tym nie zamęczyć się w ciągu tych kilku dni? Zacznijmy od tego:

Podzielmy nasz czas na zwiedzanie na 3 bardzo ważne elementy.

  • Zobaczyć zabytki
  • Spróbować lokalnej kuchni
  • kupić pamiątki i prezenty

Aby pomóc wam w planowaniu tego co zobaczyć w ciągu waszego wyjazdu przygotowałem dla was specjalne trasy wycieczkowe, podczas których zwiedzicie i zobaczycie najważniejsze, najciekawsze i najbardziej oryginalne zabytki i miejsca w Barcelonie! Trasy wycieczkowe przygotowane są w wersji na telefon, dlatego nie musicie nic drukować! Po prostu wystarczy je pobrać na telefon i mieć je w każdym momencie przy sobie!

Ponieważ sam przygotowywałem te trasy (na podstawie mojego paroletniego doświadczenia jako przewodnik miejski), a jestem również wielkim fanem fotografii! Przy każdym z zabytków opisałem wam miejsca, gdzie należy zrobić zdjęcia, aby były one absolutnie rewelacyjne! Dodatkowo, aby wasze zwiedzanie miasta i podziwianie zabytków nie było tylko suchym oglądaniem kolejnych obiektów, oprócz niewielkiego rysu historycznego każdy zabytek ma pewne wyzwania do zrealizowania lub odnalezienia, taka forma zabawy pozwoli wam jeszcze lepiej poznać oglądane miejsca!

produkt zdjecie sklep 3dni

Każda z tras przewidziana jest na 1 cały dzień zwiedzania, tak możecie zagospodarować swoje przeznaczone na zwiedzanie dni, mając pewność, że wyciśniecie z nich absolutnie wszystko! – którą trasę wybrać? Zgodnie z numeracją powinniście zacząć od trasy nr 1, by sięgać po kolejne numery!

Co zatem zrobić z połówką dnia, którą mamy do dyspozycji? – tutaj są 3 opcje, które moim zdaniem powinniście zrealizować naprzemiennie!

  • Zapoznać się nieco z miastem (zagubić się w barcelońskich uliczkach, przespacerować się w miejscach, które się wam podobają, podjechać metrem zobaczyć morze i plażę lub wyruszyć po prostu przed siebie. Możecie też usiąść na ławce i przyglądając się spacerującym ludziom karmić gołębie czy papugi — lub zrobić to wszystko! – poświećcie ten czas na zapoznanie się z miastem, ale nie szukajcie zabytków, zwiedzania, oglądania itd. na to będzie czas kolejnego dnia! To pierwszy punkt na zagospodarowanie tej połówki dnia punkt drugi to
  • Jeździe koniecznie coś zjeśćtakiego typowo lokalnego! Nie przejmujcie się cenami, w Barcelonie jest ponad 8 tys.! Lokali gastronomicznych na pewno znajdziecie taki, w którym ceny będą przystępne! A co zjeść — to oczywiście zależy od tego, co lubicie, ale możliwości mamy tutaj naprawdę BARDZO dużo! – wszystko wyjaśni wam przewodnik po katalońskiej kuchni.
  • Ostatnim punktem, który powinniście zrealizować w tym dniu to zakup małych pamiątek z Hiszpanii i ewentualnych prezentów dla waszych znajomych — co kupić tutaj lista jest pewnie równie długa, jak w przypadku jedzenia, ale na pewno idealnie sprawdzą się wszelkiego rodzaju magnesy na lodówkę. Wachlarze to również bardzo fajny prezent oraz koszulki z Barcelony. A dla znajomych zdecydowanie polecam figurkę caganersa, butelkę cavy, czy fuet — dokładną listę prezentów opisałem tutaj! – pobierz

Ok skoro wiem już co mamy zobaczyć oraz jak zagospodarować wolny czas pozostaje pytanie, czy potrzebuję kupić wcześniej jakieś bilety wstępu do zabytków, czy miejsc, które planuję zwiedzać? Odpowiedź, brzmi — Tak! Bilety do niektórych zabytków trzeba rezerwować właściwie w tym samym czasie co bilety lotnicze! A konkretnie chodzi o wejście do kościoła Sagrada Familia i Parku Guell pozostałe bilety możecie kupić na miejscu! Jeśli na waszej liście rzeczy do zobaczenia znajduje się kościół Sagrada Familia lub park Guell, lub będziecie zwiedzać miasto z trasą nr 2, musicie kupić bilety do tych miejsc, a możecie to zrobić tutaj.

Pozostaje jeszcze pytanie jak się poruszać po mieście? (jeśli będziemy chcieli skorzystać z jakichś środków transportu) to dość proste i już to objaśniam!

Jak poruszać się po Barcelonie

Komunikacja w Barcelonie to coś wspaniałego! Sam fakt, że po mieście jeździ … uwaga…13 linii metra! Oraz prawie 300 różnego rodzaju linii autobusowych (a są jeszcze tramwaje czy pociągi) czyni to miasto jednym z najlepiej skomunikowanych w Europie! Dodatkowo miasto jest naprawdę niewielkie! Ma raptem 13 km szerokości i tylko 7 km długości! (z placu katalońskiego pod Sagradę jest ok. 2,5 km!) to powoduje, że miasto idealnie nadaje się do spacerowania! A jeśli chcecie użyć transportu miejskiego, to Barcelona przygotowała specjalny bilet NA WSZYSTKIE ŚRODKI TRANSPORTU! – kupujecie, kasujecie i jeździcie każdym środkiem transportu dostępnym w mieście! Czy to metro, autobus, pociąg czy tramwaj! Dojedziecie też za jego pomocą na lotnisko korzystając z linii metra L9Sud! Bilety możecie kupić tutaj.

Na koniec pozostaje policzyć nam budżet, aby wiedzieć, ile zabrać ze sobą pieniędzy do Barcelony! Możecie skorzystać z przygotowanego arkusza kalkulacyjnego, który pozwoli wam odpowiedzieć na to pytanie!

Jeśli ten planer wydał ci się pomocny, napisz na jego temat komentarz w naszej grupie na Facebooku lub podziel się tą informacją ze swoimi znajomymi!

Dzięki i do zobaczenia w Barcelonie!

Przewodnik po Barcelonie

Jeśli z kolei wy wybieracie się do Barcelony, to koniecznie sprawdźcie nasz przewodnik po Barcelonie (w wersji cyfrowej!) Specjalnie przygotowane trasy poprowadzą was po ulicach Barcelony, odkrywając przed wami tajemnice i sekrety miasta Gaudiego!!!

Planując wyjazd do Barcelony, posłuchaj mojego podcastu lub jeśli zastanawiasz się co robić na miejscu, sprawdź mój kanał na YouTube!