Sekrety Barcelony — świątynia Augusta

Napisał Piotr
3 min. aby przeczytać

Świątynia Augusta w Bario Gotico

Spacerując ulicami Barcelony, nietrudno natknąć się na miejsca będące istnymi pomnikami historii. Raz po raz spotkać tu można czy to niesamowite domy autorstwa Antonio Gaudiego, czy wspaniałe budynki użyteczności publicznej jak choćby pałac muzyki katalońskiej, czy szpital świętego Pawła. Wszystkie te budynki nadają niesamowitego charakteru i blasku stolicy Katalonii, ale gdzie znajduje się najstarszy budynek (albo to, co z niego zostało?) dziś zabieram was w podróż do najstarszych pozostałości w Barcelonie!

Jeśli mówimy o najstarszych zabudowaniach w Barcelonie to, co wydaje się logiczne, nasze kroki musimy skierować również do najstarszej dzielnicy miasta. Idziemy zatem do dzielnicy gotyckiej nazywanej bario Gotico.

To miejsce w Barcelonie przepełnione jest wręcz magią i historią, która na każdym kroku przeplata się ze sobą. To tutaj swoją siedzibę mieli templariusze, to tu znajdowało się forum (czyli rynek) w czasach rzymskich i to w końcu tutaj została założona Barcelona! Gdzież w takim razie mogłaby znajdować się najstarsza budowla jeśli właśnie nie tutaj!

Dokładnie tak! Jej pozostałości znajdziemy na szczycie wzgórza Tabern, które obecnie wpasowane jest w gęstą sieć ulic starej dzielnicy gotyckiej! To tutaj znajdują się najstarsze zabudowania Barcelony liczące … 2000 lat! Tak jest! Barcelona to stare miasto.

Co zatem znajdziemy przy carrer princesa gdzie obecnie mieści się centrum turystyczne Katalonii? 4 kolumny! ale nie byle jakie to dawna świątynia Augusta! Leżąca nieopodal rzymskiego forum (obecnie plac Sant Jauma gdzie mieści się ratusz i Generalitat) jest najstarszym zachowanym zabudowaniem dawnej Barcelony. 3 kolumny są pozostałością po narożniku świątyni, zaś 4 kolumna jest zbudowana ze szczątków pozostałych świątynnych kolumn.

Świątynia Augusta — historia powstania

Świątynia Augusta wzniesiona została ok I wieku naszej ery na polecenie ówczesnego cesarza Rzymu Tyberiusza. Wzniósł on ją na cześć swojego poprzednika Cesarza Oktawiana Augusta uznawanego przez rzymian za boga Divusa Augustusa. Świątynia w kolejnych latach była rozbierana i zabudowywana przez kolejne nowsze budynki by ponownie przypomniał o niej Antoni Celles dopiero w 1830 roku! Wówczas zdecydowano o zabezpieczeniu pozostałych 3 kolumn stojących tam, gdzie znajdowała się świątynia. Dodano również 4 kolumnę i tak powstały architektoniczny fragment stał się jednym z najstarszych zabudowań w stolicy Morza Śródziemnego!

Świątynia Augusta jest dowodem na specjalny status Barcino (starożytnej Barcelony), co zresztą potwierdzają zachowane z tamtego czasu pisma! Będąc w Barcelonie i zwiedzając stare miasto, warto odwiedzić to najstarsze w Barcelonie miejsce!

Miejsce to dostępne jest do odwiedzenia codziennie, a wstęp jest bezpłatny. Bliskość do katedry, placu królewskiego czy placu Sant Jauma jest dodatkowym atutem, żeby tutaj zaglądnąć.

Przewodnik po Barcelonie

Jeśli z kolei wy wybieracie się do Barcelony, to koniecznie sprawdźcie nasz przewodnik po Barcelonie (w wersji cyfrowej!) Specjalnie przygotowane trasy poprowadzą was po ulicach Barcelony, odkrywając przed wami tajemnice i sekrety miasta Gaudiego!!!

Planując wyjazd do Barcelony, posłuchaj mojego podcastu lub jeśli zastanawiasz się co robić na miejscu, sprawdź mój kanał na YouTube!