piątek, 3 lutego, 2023
Banner

Wycieczki za Barcelonę! – Siurana

Napisał Piotr
3 min. aby przeczytać

Kiedy przyjeżdżasz do Barcelony, to jesteś wręcz oszołomiony ilością możliwości, jakie proponuje to miasto. Zwiedzać? Kupować? Jeść? Plażować? Kibicować? – właściwie czego sobie nie wymyślisz, Barcelona potrafi spełnić twoje zachcianki.

Stąd tak wielu turystów przemierzających toi miasto wszerz i wzdłuż

Ale co zrobić kiedy jesteś w Barcelonie któryś już raz i większość tego co należy zobaczyć masz zaliczone? Albo jeśli jesteś tu na stażu, albo wymianie studenckiej? Albo zdecydowałeś się na pracowite wakacje i przez kolejne 3 miesiące pracujesz zdalnie z Hiszpanii ?

Co w momencie kiedy Barcelona nie jest już twoim celem i chciałbyś się udać gdzieś poza gdzieś gdzie natura i piękno Katalonii będzie skupione jak w soczewce?

My ten problem mamy co weekend i co weekend skutecznie go rozwiązujemy!

Tym Razem wybraliśmy się do siurany! A że fajnie jest pojechać i podziwiać w kilka osób to zmontowaliśmy na szybko ekipę podobnych do nas zapaleńców i wyruszyliśmy w podróż do oddalonej o ok. 130 km siurany.

Siurana co to za miejsce?

Siurana mieszcząca się w prowincji Tarragona jest uznawana za mekkę wspinaczy — to pasmo górskie pełne jest gołych odsłoniętych ścian i klifów, po których wspinają się amatorzy tej dyscypliny.

Na jednym z takich klifów 1000 lat temu powstała malownicza siurana!

To miasto zapisało się również na kartach historii, ponieważ ze względu na swoje położenie prowadziła do niego tylko jedna droga, a reszta osady była skutecznie broniona przez kilkudziesięciometrowe pionowe klify. To spowodowało, że siurana była ostatnim miastem w Katalonii, skąd wypędzono w 1152 roku Maurów!

Związana jest z tym również legenda o księżniczce, która widząc szturmujące bramy miasta wojska, rzuciła się z klifu, kończąc swoje życie, nie dawszy pojmać się do niewoli.

Zamek warowny strzegący dostępu do miasta po jego zdobyciu rozkazem króla został zburzony i dziś przy wejściu do siurany witają nas tylko jego ruiny.

A samo miasto ? – jeśli nie byliście wcześniej w osadach położonych na klifie to jest to widok ABSOLUTNIE niezapomiany kiedy siedząc na skalnej półce mamy u stóp cały świat. 😉

Miasto wykorzystuje swój unikalny charakter i pomimo że w sumie znajduje się tam nie więcej jak 30 domów, są tam 4 restauracje i 2 hotele. 😀

Znajduje się tam również romański kościół, który jest jednym z najbardziej charakterystycznych budynków siurany, zdobiąc zdjęcia czy pocztówki!

Jeśli jesteście miłośnikami pięknych widoków albo wysokogórskiej wspinaczki to siurana powinna być dla was punktem OBOWIĄZKOWYM!

my tymczasem po spędzeniu dnia w tej malowniczej osadzie szykujemy się już do kolejnego wyjazdu – a jeśli chciałbyś razem z nami zwiedzać zakamarki katalonii zapraszamy na naszą grupę na facebooku gdzie informujemy o kolejnych wyjazdach!

Przewodnik po Barcelonie

Jeśli z kolei wy wybieracie się do Barcelony, to koniecznie sprawdźcie nasz przewodnik po Barcelonie (w wersji cyfrowej!) Specjalnie przygotowane trasy poprowadzą was po ulicach, odkrywając przed wami tajemnice i sekrety miasta Gaudiego!

trasa nr 1 mala

Przewodnik, możesz dostać tutaj — klik

Planując wyjazd do Barcelony, posłuchaj mojego podcastu lub jeśli zastanawiasz się co robić na miejscu, sprawdź mój kanał na YouTube!

Przed przyjazdem Na miejscu
PodcastYoutube

Może Ci się spodobać

Zostaw komentarz