Wycieczki za Barcelonę! – Siurana

Napisał Piotr
3 min. aby przeczytać

Kiedy przyjeżdżasz do Barcelony, to jesteś wręcz oszołomiony ilością możliwości, jakie proponuje to miasto. Zwiedzać? Kupować? Jeść? Plażować? Kibicować? – właściwie czego sobie nie wymyślisz, Barcelona potrafi spełnić twoje zachcianki.

Stąd tak wielu turystów przemierzających toi miasto wszerz i wzdłuż

Ale co zrobić kiedy jesteś w Barcelonie któryś już raz i większość tego co należy zobaczyć masz zaliczone? Albo jeśli jesteś tu na stażu, albo wymianie studenckiej? Albo zdecydowałeś się na pracowite wakacje i przez kolejne 3 miesiące pracujesz zdalnie z Hiszpanii ?

Co w momencie kiedy Barcelona nie jest już twoim celem i chciałbyś się udać gdzieś poza gdzieś gdzie natura i piękno Katalonii będzie skupione jak w soczewce?

My ten problem mamy co weekend i co weekend skutecznie go rozwiązujemy!

Tym Razem wybraliśmy się do siurany! A że fajnie jest pojechać i podziwiać w kilka osób to zmontowaliśmy na szybko ekipę podobnych do nas zapaleńców i wyruszyliśmy w podróż do oddalonej o ok. 130 km siurany.

Siurana co to za miejsce?

Siurana mieszcząca się w prowincji Tarragona jest uznawana za mekkę wspinaczy — to pasmo górskie pełne jest gołych odsłoniętych ścian i klifów, po których wspinają się amatorzy tej dyscypliny.

Na jednym z takich klifów 1000 lat temu powstała malownicza siurana!

To miasto zapisało się również na kartach historii, ponieważ ze względu na swoje położenie prowadziła do niego tylko jedna droga, a reszta osady była skutecznie broniona przez kilkudziesięciometrowe pionowe klify. To spowodowało, że siurana była ostatnim miastem w Katalonii, skąd wypędzono w 1152 roku Maurów!

Związana jest z tym również legenda o księżniczce, która widząc szturmujące bramy miasta wojska, rzuciła się z klifu, kończąc swoje życie, nie dawszy pojmać się do niewoli.

Zamek warowny strzegący dostępu do miasta po jego zdobyciu rozkazem króla został zburzony i dziś przy wejściu do siurany witają nas tylko jego ruiny.

A samo miasto ? – jeśli nie byliście wcześniej w osadach położonych na klifie to jest to widok ABSOLUTNIE niezapomiany kiedy siedząc na skalnej półce mamy u stóp cały świat. 😉

Miasto wykorzystuje swój unikalny charakter i pomimo że w sumie znajduje się tam nie więcej jak 30 domów, są tam 4 restauracje i 2 hotele. 😀

Znajduje się tam również romański kościół, który jest jednym z najbardziej charakterystycznych budynków siurany, zdobiąc zdjęcia czy pocztówki!

Jeśli jesteście miłośnikami pięknych widoków albo wysokogórskiej wspinaczki to siurana powinna być dla was punktem OBOWIĄZKOWYM!

my tymczasem po spędzeniu dnia w tej malowniczej osadzie szykujemy się już do kolejnego wyjazdu – a jeśli chciałbyś razem z nami zwiedzać zakamarki katalonii zapraszamy na naszą grupę na facebooku gdzie informujemy o kolejnych wyjazdach!

Przewodnik po Barcelonie

Jeśli z kolei wy wybieracie się do Barcelony, to koniecznie sprawdźcie nasz przewodnik po Barcelonie (w wersji cyfrowej!) Specjalnie przygotowane trasy poprowadzą was po ulicach Barcelony, odkrywając przed wami tajemnice i sekrety miasta Gaudiego!!!

Planując wyjazd do Barcelony, posłuchaj mojego podcastu lub jeśli zastanawiasz się co robić na miejscu, sprawdź mój kanał na YouTube!