Tibidabo

Napisał Piotr
8 min. aby przeczytać

Tibidabo to wzgórze, które króluje nad Barceloną. Pierwszą rzecz, którą widzimy, podczas gdy zbliżamy się do miasta czy to z powietrza, z morza czy z lądu to kościół na Wzgórzu. Poprzez figurę Jezusa umieszczoną na jego szczycie przyciąga wzrok każdego z odwiedzających Barcelonę!

Panorama miasta

Wzgórze Tibidabo to najwyższy szczyt Barcelony, z którego rozpościera się jeden z najpiękniejszych widoków na całe miasto. Przy odrobinie wyobraźni można zauważyć nawet charakterystyczną linię zabudowy Barcelony. Ze szczytu wzgórza Tibidabo dostrzec możemy dosłownie wszystkie najważniejsze punkty miasta. Zobaczymy zarówno ciągle budowany kościół Sagrada Familia autorstwa genialnego Antonio Gaudiego, jak i park Güell umieszczony na jednym z barcelońskich wzgórz. To również z tego miejsca jest najładniejszy widok „z góry” na słynny stadion Camp Nou, na którym swoje mecze rozgrywa Fc Barcelona. Ze wzgórza dostrzeżemy również okolicę w tym pasmo górskie Montserrat, gdzie znajduje się Bardzo ważny dla Katalończyków benedyktyński klasztor. Na szczycie wzgórza Tibidabo znajduje się również charakterystyczny dla panoramy miasta kościół serca jezusowego.

Kościół na wzgórzu

Znajdujący się na szczycie wzgórza Tibidabo kościół serca jezusowego to jeden z bardziej charakterystycznych punktów na mapie Barcelony wzorowany na paryskim kościele Sagrat Cor. Został on zaprojektowany przez sławnego katalońskiego architekta Enrica Sagniera i Villavecchia w miejscu świętej kaplicy postawionej przez mieszkańców. To tutaj wg legendy diabeł miał kusić Jezusa słowami … stąd nazwa Tibidabo. Na szczycie kościoła znajduje się figura Jezusa przypominająca słynny pomnik Jezusa Odkupiciela z Rio de Janeiroz. Będąc na wzgórzu Tibidabo, warto wejść do środka kościoła, w którym od ponad 50 lat trwa ciągła adoracja najświętszego sakramentu.

Pomysł rozwijania kaplic z adoracją Najświętszego Sakramentu narodził się w Katalonii w ostatnich latach. Są ich tam obecnie trzy, lecz wszystkie znajdują się poza Barceloną. Najstarsza z tych, w których przez 24 godziny można adorować Najświętszy Sakrament, jest właśnie kaplica usytuowana na górze Tibidabo. Działa tam od połowy lat 60. XX w.

Warto również wejść na jego górny taras. Dodatkowo można wyjechać windą pod samą figurę Jezusa i z tego miejsca podziwiać niesamowitą panoramę miasta. Koszt nie należy do wysokich i wynosi ok 5€ dokładne informacje, otrzymacie na miejscu. Pozostawiając kościół serca jezusowego (niekiedy zwany kościół najświętszego serca), skierujmy swoje kroki do kolejnej atrakcji wzgórza, czyli …

Park Rozrywki

Na wzgórzu Tibidabo znajduje się również najstarszy w Barcelonie park rozrywki. Trzeba przyznać, że jego umiejscowienie na szczycie wzgórza było nie lada wyzwaniem, ale i istnym strzałem w 10. Dzięki takiemu rozwiązaniu goście wesołego miasteczka nie tylko mogą korzystać z licznych atrakcji z kolorowym kołem młyńskich na czele, które jest swoistym symbolem miasta, ale również podziwiać rozległą panoramę miasta.

Tym bardziej nabiera to dodatkowego smaku, jeśli zauważymy, że park powstał w 1901 roku i od tamtego czasu bawi mieszkańców, jak i turystów przebywających w Barcelonie. Przyznać jednak trzeba, że park skierowany jest głównie do dzieci i to właśnie dzieci znajdą tutaj najwięcej atrakcji. (choć hotel Kruger bardzo długo pozostanie w pamięci każdego bez względu na wiek 😉 ) atrakcje dla starszych niż np. samolot, koło młyńskie czy dźwig, znajdują się głównie na najwyższym poziomie. W wietrzne dni cześć z nich może być niestety wyłączona z użytkowania.

Na szczególną uwagę zasługuje znajdujące się tutaj muzeum automatów-jedyne takie nie tylko w Barcelonie, ale na całym Costa Brava! Choć widać na nim ślady czasu prezentuje ono unikalne automaty/roboty, które bawiły mieszkańców miasta na początku ubiegłego wieku. Jest to swoistego rodzaju podróż do przeszłości, która uzmysłowi nam jak wielki postęp cywilizacyjny, dokonał się w ostatnim stuleciu.

Park rozrywki to na pewno świetny pomysł na wspólne popołudnie w Barcelonie! Dostać się do niego można na kilka sposobów, choć do jednego z najpopularniejszych należy skorzystanie z zabytkowego tramwaju Tramvia Blau, a następnie wyjazd kolejką na szczyt Tibidabo.

Przed wybraniem się do tego parku rozrywki koniecznie sprawdzić należy godziny otwarcia, ponieważ poza sezonem park otwarty jest tylko w weekendy a cześć atrakcji, może być nieczynna. W miesiącach zimowych na przełomie stycznia i lutego park Tibidabo Barcelona jest zamknięty.

Wieża telewizyjna

Na wzgórzu znajduje się również wieża telewizyjna Torre de Collserola. Została ona wybudowana podczas przygotowań do igrzysk olimpijskich, które odbyły się w Barcelonie 1992 roku. Dodatkowo na Torre de Collserola umieszczony został taras widokowy, który jest zarazem najwyższym punktem widokowym, z którego można obserwować miasto! Można by zaryzykować również stwierdzenie, że jest to punkt, z którego widać dużą część Costa Brava. Wejście na wieżę jest płatne (ok. 5,5 €) i dostępne tylko określonym terminie! Dostępne terminy możecie sprawdzić tutaj.

Wieża otwarta do zwiedzania jest od 13 do 14 (ostatnie wejście o godzinie 13.40) w sobotę i niedzielę. Bilety nabyć można bezpośrednio w Kasie lub na stronie internetowej.

Tibidabo a Montjuic

W Barcelonie oprócz wzgórza Tibidabo znajduje się jeszcze jedno wzniesienie. Mowa o wzgórzu Montjuïc, które usytuowane jest w niedalekiej odległości od starego miasta z praktycznie bezpośrednim dostępem do morza. Wzgórze Montjuïc jest niższe od Tibidabo oraz posiada liczne zabudowania sportowe (to tutaj została zorganizowana duża część XXV igrzysk olimpijskich, które w 1992 roku odbyły się w Barcelonie) w przeciwieństwie do Tibidabo gdzie znajduje się głównie infrastruktura rozrywkowa.

Jak dojechać

Na Tibidabo można się dostać na kilka sposobów, ale każdy z nich uzależniony jest od miejsca, z którego rozpoczniemy naszą wędrówkę. I tak najtrudniej na Tibidabo dostać się będzie z okolic stadionu Camp Nou w Barcelonie. Niestety będziemy musieli wrócić się do „centrum” i tam skorzystać z pociągu lub autobusu, który zawiezie nas na wzgórze. Koszt takiego przejazdu waha się od 1 do 3 € za osobę. Można również skorzystać z opcji turystycznej i nasz wyjazd rozpocząć od przejazdu zabytkowym tramwajem Tramvia Blau, a następnie przesiadając się do kolejki linowej dojechać na szczyt wzgórza. Jednak pamiętać należy, że ta turystyczna opcja dostania się na szczyt wzgórza działa w bardzo ograniczonym zakresie po sezonie turystycznym a w miesiącach zimowych w ogóle jest zawieszona. Zawsze warto sprawdzić informację o aktualnym kursowaniu tramwaju, jak i kolejki. Dokładne informacje jak dojechać na to wzgórze w Barcelonie znajdziecie w naszym wpisie dotyczącym biletów T10 – tam dokładnie została opisana trasa dojazdu (https://odkrywcymiasta.pl/blog/bilet-t10/).

Pomysł na popołudnie

Będąc w Barcelonie ,wzgórze Tibidabo wydaje się naturalnym miejscem do odwiedzenia i spędzenia na nim popołudnia, rozkoszując się niesamowitym widokiem na Barcelonę i okolicę. W słoneczne dni możecie dostrzec Montserrat, czyli opactwo benedyktyńskie niedaleko Barcelony czy statki wpływające do Barcelońskiego portu. Po zwiedzeniu sławnych zabytków czy po meczu, gdy Fc Barcelona rozpali twoje serce, Tibidabo będzie świetnym pomysłem na dopełnienie swojego urlopu. Warto również tak rozplanować swoją podróż, aby schodzić z ze wzgórza na piechotę, będziemy mieć wówczas możliwość podziwiania willowej dzielnicy Barcelony usytuowanej u podnóża Tibidabo. Nawet jeśli zamierzacie odwiedzić Barcelonę w miesiącach zimowych to Tibidabo i jego taras widokowy warty jest umieszczenia na swojej liście atrakcji koniecznych do zobaczenia.

Pomysł na zdjęcie

Jak już wiecie Tibidabo to jeden z najlepszych widoków w mieście, ale dodatkowo poprzez umiejscowienie koła młyńskiego na jego szczycie zdjęcia z tego miejsca są wręcz bajkowe! Warto poczekać na złotą godzinę, która w miesiąc letnich będzie ok godz. 21 00 a jesienno zimowych ok. 18 00 i wówczas z poziomu tarasu widokowego kościoła zrobić zdjęcie widoku Barcelony z fragmentem parku rozrywki. W godzinach wieczornych koło jest dodatkowo podświetlone, a efekty takich zdjęć są genialne! Równie dobrym pomysłem będzie zrobienie zdjęcia z jednej z najstarszych atrakcji parku, czyli z wagonika „młota”, który wywożąc nas na najwyższy punkt, zapewnia niesamowite widoki miasta!

Bilety na atrakcje

Jeśli chciałbyś zakupić bilety do parku Tibidabo lub na wieżę widokową Torre Collserolla możesz to zrobić za pośrednictwem naszej strony.

Przewodnik po Barcelonie

Jeśli z kolei wy wybieracie się do Barcelony, to koniecznie sprawdźcie nasz przewodnik po Barcelonie (w wersji cyfrowej!) Specjalnie przygotowane trasy poprowadzą was po ulicach Barcelony, odkrywając przed wami tajemnice i sekrety miasta Gaudiego!!!

Planując wyjazd do Barcelony, posłuchaj mojego podcastu lub jeśli zastanawiasz się co robić na miejscu, sprawdź mój kanał na YouTube!