Park z pociągami

Napisał Piotr
3 min. aby przeczytać

Park z pociągami, czyli Parc de l’Oreneta, bo o nim mowa został otwarty w 1978 r. W Sarrià-Sant Gervasi. Niegdyś na jego miejscu znajdowały się dwie posiadłości wiejskie: Can Bonavia i Zamek Oreneta, od którego pochodzi dzisiejsza nazwa parku. Zamek został zbudowany w wyższej części parku, a do dziś można zobaczyć resztki i fragmenty pozostałych po nim murów.

Park Znajduje się w tej części Barcelony, gdzie charakterystyczną roślinnością są lasy śródziemnomorskie. Składają się one głównie z sosny, dębów, czerwonych dębów północnych, drzew owocowych, a także krzewów czy wielu różnych aromatycznych ziół. Lasy te zdominowały pozostawione i opuszczone pola uprawne znajdujące się niegdyś w tej części miasta. Dodatkowo kiedy przekroczymy już bramy parku, pośród wielu ścieżek i tras spacerowych znaleźć możemy ogromny eukaliptus, a także wiśnie świętej Łucji. Ponieważ park zlokalizowany jest na wzgórzach Barcelony rozpościera się z niego niesamowity widok na miasto

Znajdują się tu również liczne punkty widokowe oferujące wyjątkowe panoramiczne widoki na Barcelonę i okoliczne atrakcje miasta jak choćby szkoła jezuitów znajdująca się nieco poniżej parku. Ten unikalny park z pociągami to idealne miejsce na spędzenie czasu z dziećmi. Oprócz typowych atrakcji parku jak place zabaw czy strefy piknikowe, znajdziemy tu również możliwość przejażdżki na kucykach, a od 1981 roku istnieje tu miniaturowa kolej, która jest główną atrakcją parku!

Park z pociągami – trasa kolei

Trasa kolei ma długość aż 635 metrów, podczas której przejedziemy przez wiele mostów czy tuneli. Kolej ma również własny dworzec, gdzie nabędziemy prawdziwe bilety, które przed przejażdżką skasuje nam ktoś z załogi konduktorskiej.

Tabor kolei obejmuje aż 11 lokomotyw, wykonanych z dokładną precyją odwzorowujących prawdziwe pociągi. Nie ma się co dziwić, że w niedzielne popołudnia kolej przyciąga całe rodziny chcące za kilka euro przejechać się tą niezwykłą kolejką. Bez wątpienia jest to główna atrakcja parku- Parc de l’Oreneta,

Pamiętajcie tylko podczas odwiedzin tego miejsca, że kolej ta jeździ tylko w niedzielę!

Park może stanowić fajną alternatywę podczas zwiedzania Barcelony a jeśli ktoś z was wybiera się do dzielnicy Pedralbes, aby zwiedzić pobliski klasztor lub wybieracie się w tę stronę miasta, aby zobaczyć jedno ze znajdujących się nieopodal dzieł Antonio Gaudiego, czyli wieżę torre Bellesguard to wizyta w parku może być miłą przerwą podczas wędrówki.

My osobiście polecamy, aby odwiedzić go podczas weekendu kiedy wszystkie atrakcje pociągu są czynne i można z nich skorzystać. W szczególności przejazd małym pociągiem jest naprawdę fajnym pomysłem. A dla osób, które wolą od kolei obcowanie ze zwierzętami polecamy przejażdżkę na znajdujących się w parku kucykach 🙂

Jeśli byłeś w Parku z Pociągami / Parku de l’Oreneta napisz o swoich wrażeniach w komentarzu poniżej!

Przewodnik po Barcelonie

Jeśli z kolei wy wybieracie się do Barcelony, to koniecznie sprawdźcie nasz przewodnik po Barcelonie (w wersji cyfrowej!) Specjalnie przygotowane trasy poprowadzą was po ulicach Barcelony, odkrywając przed wami tajemnice i sekrety miasta Gaudiego!!!

Planując wyjazd do Barcelony, posłuchaj mojego podcastu lub jeśli zastanawiasz się co robić na miejscu, sprawdź mój kanał na YouTube!