Torre Bellesguard

Napisał Piotr
2 min. aby przeczytać

La Torre de Bellesguard czy może Wieża Bellesguard to jeden z domów zaprojektowanych przez znanego architekta Antonio Gaudiego. Ponieważ dom ten przez wiele lat był własnością prywatną, nieudostępnianą do zwiedzania niewiele osób zdaje sobie sprawę, że to dzieło tego mistrza architektury.

Torre Bellesguard to rezydencja wybudowana na ruinach średniowiecznego zamku ostatniego z władców Barcelony Hrabiego Marcina I Ludzkiego (jego tron można zobaczyć podczas procesji bożego ciała w Barcelonie). Rezydencja została wzniesiona w bardzo popularnym i modnym wówczas stylu neogotyku, którym na moment zachwycił się Antonio Gaudi. Przez to nawiązuje do dawnego pałacu  wybudowanego w 1408 roku oraz do splendoru Katalonii z czasów średniowiecza.

To w tym pałacu król Martin dowiedział się o śmierci swojego jedynego potomka i to tutaj, aby przedłużyć dynastię, ponownie się ożenił z Margaritą de Prades Poświadczoną przez Papierza Benedykta XIII i świętego Vincenta Ferrera. Jednak Martin I zmarł kilka miesięcy później, nie doczekawszy się potomka, co doprowadziło do wygaśnięcia rodu z Barcelony, a na tron Aragonii doprowadziło kastylijską dynastię  Trasmaraty. Prace nad nową posiadłością zleciła Gaudiemu ówczesna właścicielka tego terenu wdowa po Jaume Figueres bogatym handlarzu mąki i wielkim wielbicielu dzieł architekta.  Prace rozpoczęły się w 1900 roku, i trwały do 1909.

Budowa Torre Bellesguard

Torre Bellesguard  składa się z kilku kondygnacji. Znajdziemy tutaj zarówno pół piwnicę, parter, kondygnację główną, kolejną kondygnację, jak i 2 poziomy poddasza. Część domowa zajmowała pół piwnicę oraz parter, na głównej kondygnacji odbywały się zajęcia towarzyskie, a powyżej znajdowały się prywatne pokoje i sypialnie. Poddasze przeznaczone było na pralnie. W domu Gaudi zupełnie zrezygnował z kolorystyki na ścianach, pokrywając je tynkiem oraz malując na biało. Takie ściany podkreślają pofalowane i zaokrąglone formy znajdujące się w domu oraz wpływy stylu mudejar wspomagając grę światłocieni

Z rezydencji rozpościera się niesamowicie piękny widok na całą Barcelonę, stąd pochodzi nazwa budowli, która po katalońsku oznacza właśnie piękny widok.

szczyt wieży zwieńczony jest wielkim 8 metrowym krzyżem który góruje na posiadłością 

Przewodnik po Barcelonie

Jeśli z kolei wy wybieracie się do Barcelony, to koniecznie sprawdźcie nasz przewodnik po Barcelonie (w wersji cyfrowej!) Specjalnie przygotowane trasy poprowadzą was po ulicach Barcelony, odkrywając przed wami tajemnice i sekrety miasta Gaudiego!!!

Planując wyjazd do Barcelony, posłuchaj mojego podcastu lub jeśli zastanawiasz się co robić na miejscu, sprawdź mój kanał na YouTube!