Klasztor Pedralbes

Napisał Piotr
2 min. aby przeczytać

Klasztor Pedralbes lub Monestir Santa Maria de Pedralbes znajduje się w dzielnicy o tej samej nazwie. Ufundowany przez Jakuba II oraz jego żonę Elisandrę de Montcada w 1326 roku. Jest to niewątpliwie perła architektury tamtych czasów. Wybudowany z przeznaczeniem dla zakonu klarysek, które zamieszkiwały go przez kilka stuleci. W 1972 roku rada miasta podpisała umowę, na mocy której miasto przejęło klasztor pedralbes, a siostrą wybudowano nowy konwent. Po przeprowadzonych pracach renowacyjnych w 1983 r. udostępniono klasztor dla zwiedzających.

Klasztor Pedralbes i jego budynki

Klasztorne budynki są jednym z najlepiej zachowanych reliktów epoki średniowiecza i gotyckiego stylu w architekturze. Najważniejsze miejsca w klasztorze to Capella de Sant Miquel – kaplicy przyozdobiona freskami Ferrera Bassa z 1346 roku, pokazującymi mękę Chrystusa i życie Marii.

W klasztorze ponadto przyjrzeć się można nieco bardziej prozaicznym śladom mniszej codzienności. Udostępniono tu bowiem dla zwiedzających takie pomieszczenia jak kuchnia, refektarz, szpital czy prywatne cele i dormitoria.

Oprócz niewielkiego muzeum, w którym prezentowane są zbiory liturgiczne z zakonu, znajdziemy tu również malutkie cele modlitewne, które uzmysłowią nam jak skromnie żyły mieszkanki klasztoru. Niewielkie izby mające zaledwie kilka metrów kwadratowych wyposażone są w absolutnie podstawowe sprzęty jak łóżko czy krzesło. Każda z nich posiada również bogato zdobiony ołtarz, przed którym siostry odmawiały modły. Warte odwiedzenia są wszelkie pomieszczenia gospodarcze jak kuchnia, spiżarnia czy piwnica, w których pozostawiono wyposażenie i sprzęt z czasów, gdy klasztor był zamieszkały.

Dziedziniec klasztorny to niesamowita oaza spokoju pośród pędzącego dzisiaj miasta. Na jego środku znajduje się mały staw, a w jednym z jego narożników dostrzec możemy studnię, z której czerpano wodę. Szum rosnących na nim drzew dodatkowo potęguje senną i leniwą atmosferę tego miejsca

Najważniejszym architektonicznym symbolem klasztoru są 2 poziomowe krużganki, które rozciągają się wzdłuż całego dziedzińca. Taki sposób budowy był niespotykany w tamtych czasach i wart jest zwrócenia na niego uwagi.

Będąc w Barcelonie, warto odwiedzić ten niesamowity klasztor w dzielnicy Pedralbes.

Przewodnik po Barcelonie

Jeśli z kolei wy wybieracie się do Barcelony, to koniecznie sprawdźcie nasz przewodnik po Barcelonie (w wersji cyfrowej!) Specjalnie przygotowane trasy poprowadzą was po ulicach Barcelony, odkrywając przed wami tajemnice i sekrety miasta Gaudiego!!!

Planując wyjazd do Barcelony, posłuchaj mojego podcastu lub jeśli zastanawiasz się co robić na miejscu, sprawdź mój kanał na YouTube!