Zamknięte zabytki i atrakcje w Barcelonie! (rok 2023)

Napisał Piotr
3 min. aby przeczytać

Temat o tyle ciekawy że co roku w Barcelonie coś znika (np. najstarszy sklep z maskami w Europie) albo jest remontowane bez możliwości zwiedzania. Z drugiej strony jest ich tyle że przypomina mi się pewna anegdota pasująca tu idealnie

kiedy to w chinach przewodniczka opowiadała że podczas ostatniego trzęsienia ziemi zniszczonych zostało ponad 200 waz z czasów dynastii Ming. Na stwierdzenie że to straszna strata spytała tylko dlaczego? przecież w chinach jest takich waz … ponad 2 miliony!

i to można by spokojnie odnieść do właśnie Barcelony! Wszak zabytków w tym mieście jest naprawdę niezliczona ilość!

Ale kilka z nich jest dość istotnych podczas zwiedzania miasta a niestety różne sytuacje nie pozwalają ich obecnie odwiedzić:

spójrzmy zatem co wykreślić z listy:

Camp Nou – Stadion jak już chyba każdy wie jest przebudowywany i nie ma możliwości go zwiedzać – planowany powrót piłkarzy ma się odbyć za 3 lata, a stadion powinien być niedostępny do zwiedzania przez kolejny rok. Natomiast to co działa to muzeum! to zostało przeniesione do innego budynku i możemy je spokojnie odwiedzić! a tu możecie kupić bilet aby go zwiedzić – bilety

Tramvia Blau – to niesamowity środek transportu! zabytkowy tramwaj wybudowany aby ułatwić dostanie się na szczyt wzgórza tibidabo! Tramwaj który… był prywatną własnością bogatego biznesmena z Barcelony pana Arnau! Niestety tramwaj wymagał renowacji, a poprzednia burmistrz nie znalazła na nią środków!🤬 w efekcie tramwaj obecnie nie funkcjonuje!

Magiczne fontanny – to atrakcja która na swoje pokazy ściąga spore tłumy! mająca prawie 100 lat fontanna tworzy dość spektakularne pokazy światła i dźwięku u podnóża wzgórza Montjuic – a że pokazy są darmowe to i ilość osób oglądających jest naprawdę spora 😉 niestety w Katalonii (właściwie w całej Hiszpanii) panuje teraz potworna susza (w krytycznych momentach zbiorniki retencyjne były wypełnione w …6%!) to powoduje że władze miasta wyłączyły WSZYSTKIE fontanny w mieście, a pokazy światła i dźwięku zostały zawieszone!

Linia Metra L4 – ta linia metra jest wyłączona tylko na czas wakacji i tylko w odcinku dojeżdżającym w okolice plaży! ale właśnie z tego powodu należy w okolice portu olimpijskiego wybrać się innym środkiem transportu!

Tramwaj T4 – Poprzednia burmistrz zatwierdziła BARDZO AMBITNMY plan połączenia linii tramwajowych w Barcelonie! Plan o tyle ambitny że linie te muszą być połączone tworząc nowe torowisko na AVG. Diagonal (to ta skośna ulica przechodząca przez całą Barcelonę) – w efekcie miasto jest …zakorkowane? (to chyba dość dobre określenie) a linia tramwajowa T4 została obecnie w ogóle wyłączona – jednym słowem z okolic parku Ciutadela nie skorzystacie z tramwaju

jak widzicie kilka miejsc jest obecnie niedostępnych do zwiedzania ale cała masa pozostałych spokojnie wystarczy i zrekompensuje wam obecnie niedogodności!

jeśli pojawią się kolejne mieśca które zostaną wyłączone do zwiedzania przez turystów dodamy je do listy!

tymczasem zapraszamy na zwiedzanie Barcelony – najlepiej z naszymi przewodnikami 😉

Przewodnik po Barcelonie

Jeśli z kolei wy wybieracie się do Barcelony, to koniecznie sprawdźcie nasz przewodnik po Barcelonie (w wersji cyfrowej!) Specjalnie przygotowane trasy poprowadzą was po ulicach Barcelony, odkrywając przed wami tajemnice i sekrety miasta Gaudiego!!!

Planując wyjazd do Barcelony, posłuchaj mojego podcastu lub jeśli zastanawiasz się co robić na miejscu, sprawdź mój kanał na YouTube!