Nowe Zasady w Barcelonie: Koniec z Wynajmem Mieszkań dla Turystów

Napisał Piotr
1 min. aby przeczytać

Barcelona, jedno z najpopularniejszych miejsc turystycznych w Hiszpanii, 24 czerwca 2024 roku ogłosiła, że do 2028 roku zakaże wynajmu mieszkań zagranicznym turystom. Ta decyzja ma na celu zahamowanie wzrostu cen nieruchomości i uczynienie miasta bardziej przystępnym dla mieszkańców.

Burmistrz Jaume Collboni zapowiedział, że do listopada 2028 roku cofnięte zostaną licencje na 10 101 mieszkań przeznaczonych na wynajem krótkoterminowy. Wynajem taki, często realizowany przez platformy jak Airbnb, podniósł ceny mieszkań, wypierając lokalnych mieszkańców.

Reakcje na tę decyzję są mieszane. Mieszkańcy Barcelony, zmagający się z rosnącymi kosztami życia, przyjęli ją z ulgą. Z kolei branża turystyczna obawia się spadku liczby odwiedzających i strat finansowych.

Jednakże miasto zapewnia, że turystyka nadal będzie ważnym elementem gospodarki, a dostępność hoteli i innych form zakwaterowania dla turystów pozostanie niezmieniona. Dodatkowo, planowane są budowy nowych mieszkań komunalnych i regulacja rynku nieruchomości, aby wspierać lokalnych mieszkańców.

Decyzja Barcelony jest odważnym krokiem w kierunku ochrony praw mieszkańców do przystępnego mieszkania i może stać się wzorem dla innych miast zmagających się z podobnymi problemami. Choć długoterminowe skutki są niepewne, jasne jest, że miasto stawia na dobro swoich mieszkańców.

Zapraszam również na mój kanał na YouTube gdzie znajdziesz\ wiele ciekawych informacji.

youtube social icon red