poniedziałek, 27 marca, 2023
Banner

Calçots – Katalońska tradycja

Napisał Piotr
2 min. aby przeczytać

Katalońska tradycja, która zaskoczy nawet największych smakoszy – Calçotada. Ten wyjątkowy festiwal autentycznych lokalnych potraw zachwyca swoim niepowtarzalnym smakiem i atmosferą. Jest to okazja, aby poznać prawdziwe oblicze kultury i kuchni Katalonii.

Calçot to grillowana cebula, która jest specjalnie hodowana, aby uzyskać długi i cienki kształt. Wierzchnia warstwa cebuli jest celowo zwęglona, aby po jej zdjęciu poczuć pożądany smak. Cebulę taką zanurza się następnie w specjalnie przygotowanej salsie znanej jako salvitxada lub sos romesco.

Właściwym sposobem jedzenia calçots jest pozycja stojąca i aby uniknąć zabrudzenia ubrania, często zakłada się większe rozmiary śliniaków. Nie używa się przy tym sztućców. Największe calçotady odbywają się w regionie Valls, gdzie ta tradycja ma swoje początki. W barcelońskich restauracjach także można spróbować tej nietypowej przekąski w iście katalońskim stylu.

Jeśli jesteś prawdziwym smakoszem i będziesz w Barcelonie w pierwszym kwartale roku, koniecznie spróbuj calçots i doświadcz tego niezapomnianego katalońskiego doświadczenia. Bądź świadkiem jednej z najbardziej niezwykłych tradycji kulinarnych w Europie i ciesz się z jedzeniem, piciem i zabawą z przyjaciółmi. Nie zwlekaj, zarezerwuj swoje miejsce na calçotadzie już dziś!

zewodnik po Barcelonie

Jeśli z kolei wy wybieracie się do Barcelony, to koniecznie sprawdźcie nasz przewodnik po Barcelonie (w wersji cyfrowej!) Specjalnie przygotowane trasy poprowadzą was po ulicach, odkrywając przed wami tajemnice i sekrety miasta Gaudiego!

trasa nr 1 mala

Przewodnik, możesz dostać tutaj — klik

Planując wyjazd do Barcelony, posłuchaj mojego podcastu lub jeśli zastanawiasz się co robić na miejscu, sprawdź mój kanał na YouTube!

Przed przyjazdem Na miejscu
PodcastYoutube

Może Ci się spodobać

Zostaw komentarz