poniedziałek, 20 marca, 2023
Banner
co zjeść słodkiego w barcelonie

Co słodkiego zjeść w Barcelonie

Napisał Piotr
9 min. aby przeczytać

Katalonia jak każdy region na świecie ma swoje tradycyjne słodkości. Będąc w mieście Gaudiego, należy ich spróbować. Gotowi na odpowiedz co słodkiego zjeść w Barcelonie ? To zaczynamy

Na początek to, co już z nazwy jest typowym przysmakiem Katalonii, czyli

Crema Catalana

Już sama nazwa tego deseru wskazuje, skąd pochodzi ten pyszny deser na bazie mleka, jajek i cukru z odrobiną cytryny. Jego niepowtarzalny i charakterystyczny smak dodatkowo wzmacnia pokrywająca deser roztopiona warstwa cukru. Bez wątpienia jest to jeden z najpopularniejszych deserów w Barcelonie.

co zjeść słodkiego w barcelonie - crema catalana

Gdzie można spróbować crema catalana ?

Granja Viader to jedno z najlepszych miejsc do jedzenia kremu katalońskiego, a także Granja Dulcinea, gdzie dostaniesz bardzo gęsty krem o intensywnym smaku. Również w słynnej cukierni Escribá warto zamówić ten deser. A jeśli lubisz nadziewane ciastka, zamów La Croissant wypełniony Crema Catalana w La Pastisseria (Calle Aragó, 228).

Carquinyolis

Carquinyolis to deser z ciasta makaronowego przypominający tosty. Wykonane są z mąki, cukru, migdałów i jajek. Tnie się je w małe paski, aby były wygodne jako deser do kawy.

Carquinyolis są bardzo podobne do włoskich cantuccini, które z kolei przed zjedzeniem zanurza się w słodkim winie.

co zjeść słodkiego w barcelonie - Carquinyolis

Gdzie jeść carquinyolis?

Carquinyolis można znaleźć zarówno w piekarniach, jak i cukierniach, a zwłaszcza w tak zwanych forn de pa, które sprzedają chleb, ciastka i suche wypieki. W cukierni La Colmena (Plaça de l’ángel, 12) zawsze robią carquinyolis, z ogromną ilością różnych składników.

Są także jedną ze specjalności Pastissería Triomf, położonej przy Rambla del Poblenou, 41

Panellets

Jest to typowy deser przygotowywany z okazji dnia wszystkich świętych, ale można je znaleźć niemal o każdej porze roku, choć trzeba ich trochę poszukać w Barcelońskich piekarniach lub sklepach z ręcznie robionymi turronami. Są to jedne z najpopularniejszych typowych słodyczy w Barcelonie.

Panellets wykonane są z surowych mielonych migdałów, jajek, cukru i skórki z cytryny. Są pokryte białkiem jaja, aby nadać im lśniący wygląd i są pokryte orzechami piniowymi, przyklejonymi na całej ich powierzchni.

Są też panellets z kokosa, czekolady, żółtka, cytryny … Jak bardzo popularne s to słodycze niech świadczy fakt, że w 2015 roku katalońskie piekarnie sprzedały około 250 000 kilogramów panelletów podczas dnia Wszystkich Świętych!

Podobny obraz

Gdzie kupić najlepsze Panellets?

Panellets można znaleźć w prawie wszystkich piekarniach w Barcelonie podczas Wszystkich Świętych. Jedną z najbardziej mitycznych jest La Colmena, która sprzedaje tradycyjne Panellets. Tamb

Nugat

W szczególności nugat Agramunt jest jednym z najbardziej znanych w Katalonii. Wykonywany ręcznie od XVII wieku jest typową słodkością świąt Bożego Narodzenia. Wykonany z miodu, cukru, orzechów laskowych i białka jaja kurzego.

Podobny obraz

Gdzie kupić najlepsze Nugat?

Nugat możesz kupić np. w sklepie znajdującym się na Calle Provença numer 265 (La Pedrera )

Coca de Avellana

Czyli ciasto z orzechami laskowymi. Możemy znaleźć „coques” przyrządzaną na każdy możliwy sposób np. słodki, słony, z warzywami czy nawet bekonem … ale niewątpliwie jednym z najbardziej znanych ciast jest Coca de avellana. Masa tego ciasta jest podobna do masy chlebowej i może być używane jako masa do włoskiej pizzy.

co zjeść słodkiego w barcelonie - coca de avellana

Coca de avellana Możesz znaleźć w wielu piekarniach w Barcelonie, na przykład w Turris , przy ulicy Aribau nr 158 ( stacja poprzekątnej L3 i L5 ).

Buñuelos

Te Ciasta są spożywane zwłaszcza w okresie Wielkiego Postu i Wielkiego Tygodnia. Są to małe smażone pączki, zazwyczaj wypełniona kremem lub czekoladą –  to prawdziwą bombą kaloryczną. Oczywiście, jeśli zamierzasz odwiedzić Barcelonę, musisz je spróbować!

co zjeść słodkiego w barcelonie - Bunuelos

Najlepsze znajdziesz w cukierni Natcha na Avenida Sarrià numer 45 ( stacja Entença z linią L5 ).

Xuixos

Jest to ciastko o okrągłym kształcie, wypełnione kremem. Xuixos są produktem regionalnym Katalonii

Znalezione obrazy dla zapytania Xuixos

Znajdziesz je np. w Dolceria La Colmena na Plaza del Ángel numer 12 ( stacja Jaume I z linią L4 ).

Tortell de reis

Ciasto wykonywane specjalnie na dzień królów. Ma okrągły kształt i jest wypełnione bitą smietaną. Na zewnątrz jest ozdobiony kandyzowanymi owocami.

Znalezione obrazy dla zapytania Tortell de reis

Jeśli chcesz spróbować tego ciasta, możesz go znaleźć w cukierni Cusachs  przy ulicy Bailén 223 ( stacja Verdaguer z liniami L4 i L5).

Marcepan

Marcepan to kolejna z typowych świątecznych słodyczy. Robi się go z ziemniaków, cukru i migdałów, a wraz z nugatem jest idealnym deserem świątecznym.

Znalezione obrazy dla zapytania bolitas de mazapán

W piekarni Tolosana znajdującej się przy ulicy Diagonal 471 (stacja Hospital Clinic z linią L5), robią niesamowite marcepanowe rzeźby!

Neules

Neules to smaczne rurki, które zazwyczaj podaje się w towarzystwie crema catalana lub lodów, ale również możesz je jeść same. Są wykonane z mąki, cukru, masła, skórki cytrynowej i białka jaja. Według wielu Waniliowy to najlepszy smak.

Znalezione obrazy dla zapytania Neules

Można je dostać w sklepie znajdującym się na Calle Provença numer 265 (La Pedrera ) .

Braç de Gitano

Bez wątpienia jest to jeden z najbardziej typowych słodkich wyrobów w Katalonii. Jego głównymi składnikami są cukier, mąka, jajka i masło. Ale najlepszy jest oczywiście krem wypełniający całe ciasto.

Znajdziesz je w Triomf Pastisseriesna Rambla de Poblenou numer 41 ( stacjaLlacuna z linią łączącą L4 ).

Catànies

I wreszcie dochodzimy do Catànies . Prawdopodobnie nie będziesz w stanie oprzeć się zjedzeniu tylko jednego. Są to kulki, które w środku mają cały migdał i pokryte są na zewnątrz pastą migdałową, orzechami laskowymi; Jakby tego było mało, ostatnia warstwa to kakao i cukru.

Znalezione obrazy dla zapytania Catànies

Spróbuj ich w bombonería Farga na Calle del Pi nr 16 ( stacja Jaume I z linią L4 ).

Przewodnik po Barcelonie

Jeśli z kolei wy wybieracie się do Barcelony, to koniecznie sprawdźcie nasz przewodnik po Barcelonie (w wersji cyfrowej!) Specjalnie przygotowane trasy poprowadzą was po ulicach, odkrywając przed wami tajemnice i sekrety miasta Gaudiego!

trasa nr 1 mala

Przewodnik, możesz dostać tutaj — klik

Planując wyjazd do Barcelony, posłuchaj mojego podcastu lub jeśli zastanawiasz się co robić na miejscu, sprawdź mój kanał na YouTube!

Przed przyjazdem Na miejscu
PodcastYoutube

Może Ci się spodobać

Zostaw komentarz