Co słodkiego zjeść w Barcelonie

Napisał Piotr
9 min. aby przeczytać

Katalonia jak każdy region na świecie ma swoje tradycyjne słodkości. Będąc w mieście Gaudiego, należy ich spróbować. Gotowi na odpowiedz co słodkiego zjeść w Barcelonie ? To zaczynamy

Na początek to, co już z nazwy jest typowym przysmakiem Katalonii, czyli

Crema Catalana

Już sama nazwa tego deseru wskazuje, skąd pochodzi ten pyszny deser na bazie mleka, jajek i cukru z odrobiną cytryny. Jego niepowtarzalny i charakterystyczny smak dodatkowo wzmacnia pokrywająca deser roztopiona warstwa cukru. Bez wątpienia jest to jeden z najpopularniejszych deserów w Barcelonie.

co zjeść słodkiego w barcelonie - crema catalana

Gdzie można spróbować crema catalana ?

Granja Viader to jedno z najlepszych miejsc do jedzenia kremu katalońskiego, a także Granja Dulcinea, gdzie dostaniesz bardzo gęsty krem o intensywnym smaku. Również w słynnej cukierni Escribá warto zamówić ten deser. A jeśli lubisz nadziewane ciastka, zamów La Croissant wypełniony Crema Catalana w La Pastisseria (Calle Aragó, 228).

Carquinyolis

Carquinyolis to deser z ciasta makaronowego przypominający tosty. Wykonane są z mąki, cukru, migdałów i jajek. Tnie się je w małe paski, aby były wygodne jako deser do kawy.

Carquinyolis są bardzo podobne do włoskich cantuccini, które z kolei przed zjedzeniem zanurza się w słodkim winie.

co zjeść słodkiego w barcelonie - Carquinyolis

Gdzie jeść carquinyolis?

Carquinyolis można znaleźć zarówno w piekarniach, jak i cukierniach, a zwłaszcza w tak zwanych forn de pa, które sprzedają chleb, ciastka i suche wypieki. W cukierni La Colmena (Plaça de l’ángel, 12) zawsze robią carquinyolis, z ogromną ilością różnych składników.

Są także jedną ze specjalności Pastissería Triomf, położonej przy Rambla del Poblenou, 41

Panellets

Jest to typowy deser przygotowywany z okazji dnia wszystkich świętych, ale można je znaleźć niemal o każdej porze roku, choć trzeba ich trochę poszukać w Barcelońskich piekarniach lub sklepach z ręcznie robionymi turronami. Są to jedne z najpopularniejszych typowych słodyczy w Barcelonie.

Panellets wykonane są z surowych mielonych migdałów, jajek, cukru i skórki z cytryny. Są pokryte białkiem jaja, aby nadać im lśniący wygląd i są pokryte orzechami piniowymi, przyklejonymi na całej ich powierzchni.

Są też panellets z kokosa, czekolady, żółtka, cytryny … Jak bardzo popularne s to słodycze niech świadczy fakt, że w 2015 roku katalońskie piekarnie sprzedały około 250 000 kilogramów panelletów podczas dnia Wszystkich Świętych!

Podobny obraz

Gdzie kupić najlepsze Panellets?

Panellets można znaleźć w prawie wszystkich piekarniach w Barcelonie podczas Wszystkich Świętych. Jedną z najbardziej mitycznych jest La Colmena, która sprzedaje tradycyjne Panellets. Tamb

Nugat

W szczególności nugat Agramunt jest jednym z najbardziej znanych w Katalonii. Wykonywany ręcznie od XVII wieku jest typową słodkością świąt Bożego Narodzenia. Wykonany z miodu, cukru, orzechów laskowych i białka jaja kurzego.

Podobny obraz

Gdzie kupić najlepsze Nugat?

Nugat możesz kupić np. w sklepie znajdującym się na Calle Provença numer 265 (La Pedrera )

Coca de Avellana

Czyli ciasto z orzechami laskowymi. Możemy znaleźć „coques” przyrządzaną na każdy możliwy sposób np. słodki, słony, z warzywami czy nawet bekonem … ale niewątpliwie jednym z najbardziej znanych ciast jest Coca de avellana. Masa tego ciasta jest podobna do masy chlebowej i może być używane jako masa do włoskiej pizzy.

co zjeść słodkiego w barcelonie - coca de avellana

Coca de avellana Możesz znaleźć w wielu piekarniach w Barcelonie, na przykład w Turris , przy ulicy Aribau nr 158 ( stacja poprzekątnej L3 i L5 ).

Buñuelos

Te Ciasta są spożywane zwłaszcza w okresie Wielkiego Postu i Wielkiego Tygodnia. Są to małe smażone pączki, zazwyczaj wypełniona kremem lub czekoladą –  to prawdziwą bombą kaloryczną. Oczywiście, jeśli zamierzasz odwiedzić Barcelonę, musisz je spróbować!

co zjeść słodkiego w barcelonie - Bunuelos

Najlepsze znajdziesz w cukierni Natcha na Avenida Sarrià numer 45 ( stacja Entença z linią L5 ).

Xuixos

Jest to ciastko o okrągłym kształcie, wypełnione kremem. Xuixos są produktem regionalnym Katalonii

Znalezione obrazy dla zapytania Xuixos

Znajdziesz je np. w Dolceria La Colmena na Plaza del Ángel numer 12 ( stacja Jaume I z linią L4 ).

Tortell de reis

Ciasto wykonywane specjalnie na dzień królów. Ma okrągły kształt i jest wypełnione bitą smietaną. Na zewnątrz jest ozdobiony kandyzowanymi owocami.

Znalezione obrazy dla zapytania Tortell de reis

Jeśli chcesz spróbować tego ciasta, możesz go znaleźć w cukierni Cusachs  przy ulicy Bailén 223 ( stacja Verdaguer z liniami L4 i L5).

Marcepan

Marcepan to kolejna z typowych świątecznych słodyczy. Robi się go z ziemniaków, cukru i migdałów, a wraz z nugatem jest idealnym deserem świątecznym.

Znalezione obrazy dla zapytania bolitas de mazapán

W piekarni Tolosana znajdującej się przy ulicy Diagonal 471 (stacja Hospital Clinic z linią L5), robią niesamowite marcepanowe rzeźby!

Neules

Neules to smaczne rurki, które zazwyczaj podaje się w towarzystwie crema catalana lub lodów, ale również możesz je jeść same. Są wykonane z mąki, cukru, masła, skórki cytrynowej i białka jaja. Według wielu Waniliowy to najlepszy smak.

Znalezione obrazy dla zapytania Neules

Można je dostać w sklepie znajdującym się na Calle Provença numer 265 (La Pedrera ) .

Braç de Gitano

Bez wątpienia jest to jeden z najbardziej typowych słodkich wyrobów w Katalonii. Jego głównymi składnikami są cukier, mąka, jajka i masło. Ale najlepszy jest oczywiście krem wypełniający całe ciasto.

Znajdziesz je w Triomf Pastisseriesna Rambla de Poblenou numer 41 ( stacjaLlacuna z linią łączącą L4 ).

Catànies

I wreszcie dochodzimy do Catànies . Prawdopodobnie nie będziesz w stanie oprzeć się zjedzeniu tylko jednego. Są to kulki, które w środku mają cały migdał i pokryte są na zewnątrz pastą migdałową, orzechami laskowymi; Jakby tego było mało, ostatnia warstwa to kakao i cukru.

Znalezione obrazy dla zapytania Catànies

Spróbuj ich w bombonería Farga na Calle del Pi nr 16 ( stacja Jaume I z linią L4 ).

Przewodnik po Barcelonie

Jeśli z kolei wy wybieracie się do Barcelony, to koniecznie sprawdźcie nasz przewodnik po Barcelonie (w wersji cyfrowej!) Specjalnie przygotowane trasy poprowadzą was po ulicach Barcelony, odkrywając przed wami tajemnice i sekrety miasta Gaudiego!!!

Planując wyjazd do Barcelony, posłuchaj mojego podcastu lub jeśli zastanawiasz się co robić na miejscu, sprawdź mój kanał na YouTube!