Hiszpańska Cava: Historia, producenci i ciekawostki tego wyjątkowego trunku

Napisał Piotr
4 min. aby przeczytać

Kiedy myślimy o Hiszpanii, często na myśl przychodzą flamenco, corrida czy smakowite tapas. Ale co pije się w Hiszpanii, gdy chodzi o wyjątkowe okazje i uroczystości? Odpowiedź brzmi: cava! Ten hiszpański szampan cieszy się coraz większą popularnością na całym świecie. W tym artykule przyjrzymy się historii powstania cavy, najważniejszym firmom produkującym ten alkohol z Hiszpanii oraz dowiemy się czym jest corpinnat. Poznamy także bliżej skład i rodzaje tego wyjątkowego napoju.

Historia powstania cavy

Cava ma swoje korzenie w XIX wieku, kiedy hiszpańscy producenci win zaczęli eksperymentować z metodą drugiej fermentacji w butelce, inspirowani sukcesem francuskiego szampana. W 1872 roku Josep Raventós Fatjó, pracujący w winiarni Codorníu, stworzył pierwsze wino musujące w regionie Penedès, który dziś jest najważniejszym obszarem produkcji cavy. Oficjalna nazwa „cava” została wprowadzona w 1970 roku, aby odróżnić hiszpański szampan od francuskiego odpowiednika.

Najważniejsze firmy produkujące cavę

Dwie najbardziej znane i prestiżowe firmy produkujące cavę to Codorníu i Freixenet. Obie mają siedziby w regionie Penedès i są odpowiedzialne za większość eksportu tego alkoholu z Hiszpanii. Warto również wspomnieć o mniejszych producentach, takich jak Recaredo czy Gramona, którzy również wnoszą swój wkład w rozwój rynku cavy.

Skład i rodzaje cavy

Cava jest wytwarzana głównie z trzech rodzajów winogron: Macabeo, Xarel·lo i Parellada, choć czasami używane są także inne odmiany, takie jak Chardonnay czy Pinot Noir. W zależności od mieszanki winogron, proporcji i czasu dojrzewania, cava może przyjmować różne charakterystyki smakowe.

Cava może być produkowana w różnych odmianach, od słodkich po wytrawne, a nawet różowe. Wyróżniamy następujące rodzaje:

  • Cava Brut Nature: najwytrawsza, bez dodatku cukru
  • Cava Extra Brut: bardzo wytrawna, z minimalnym dodatkiem cukru
  • Cava Brut: wytrawna, z niewielkim dodatkiem cukru
  • Cava Extra Seco: półwytrawna
  • Cava Seco: półsłodka
  • Cava Semi Seco: słodka
  • Cava Dulce: najbardziej słodka

Cava jest również klasyfikowana według czasu dojrzewania na drożdżach, co wpływa na jej smak i jakość:

  • Cava Joven: dojrzewa minimum 9 miesięcy
  • Cava Reserva: dojrzewa minimum 15 miesięcy
  • Cava Gran Reserva: dojrzewa minimum 30 miesięcy

Corpinnat

Corpinnat to nowe określenie wprowadzone w 2018 roku przez grupę producentów win musujących z regionu Penedès, którzy chcieli wyróżnić swoje produkty pod względem jakości i regionu pochodzenia. Wina oznaczone jako Corpinnat muszą spełniać surowe wymogi, takie jak używanie tylko lokalnych winogron czy dłuższy czas dojrzewania.

Ciekawostki i konflikty:

Cava była przedmiotem kontrowersji w Hiszpanii, gdy w 1986 roku kraj przystąpił do Unii Europejskiej. Francja wywarła nacisk na hiszpański rząd, aby zmienić nazwę swojego szampana, aby nie mylić konsumentów z tradycyjnym francuskim produktem. Ostatecznie, hiszpańscy producenci zgodzili się na wprowadzenie nazwy „cava” jako oficjalnego terminu.

Podsumowanie:

Hiszpańska cava to wyjątkowy i fascynujący trunek, który zdobywa coraz większą popularność na całym świecie. Od historii powstania, przez najważniejsze firmy produkujące, po różnorodność smaków, skład i wprowadzenie corpinnat, cava wciąż ewoluuje i zaskakuje swoimi walorami. Na pewno warto spróbować tego alkoholu z Hiszpanii, aby poczuć smak wyjątkowych hiszpańskich uroczystości.

Przewodnik po Barcelonie

Jeśli z kolei wy wybieracie się do Barcelony, to koniecznie sprawdźcie nasz przewodnik po Barcelonie (w wersji cyfrowej!) Specjalnie przygotowane trasy poprowadzą was po ulicach Barcelony, odkrywając przed wami tajemnice i sekrety miasta Gaudiego!!!

Planując wyjazd do Barcelony, posłuchaj mojego podcastu lub jeśli zastanawiasz się co robić na miejscu, sprawdź mój kanał na YouTube!