Dlaczego Magiczne fontanny nie działają?

Napisał Piotr
4 min. aby przeczytać

Na naszych grupach na Facebooku średni co 2 – 3 dni ktoś zadaje takie (lub podobne) pytanie

Odpowiedź na to pytanie, jest akurat wyjątkowo prosta.

W żadnych, bo jest susza!

Na tym właściwie można by zakończyć pisanie tego artykułu, ale żeby pokazać wam, o czym w ogóle mówię to 2 słowa wyjaśnienia i parę zdjęć:

2 Słowa wyjaśnienia

Katalonia od dłuższego czasu ma problem z wodą pitną, dlatego między innymi pod Barceloną powstał ogromny sztuczny zbiornik, aby nie było ww. problemów.

Ów zbiornik znajduje się nieopodal miejscowości VIC, a dokładnie w Sant Roma de Sau i zasila właśnie tę część Katalonii w wodę. Kiedy powstawał w latach 60 trzeba było zalać kilka osad w tym właśnie wspomniane Sant Roma de Sau.

To o tyle charakterystyczne, że w miejscowości tej znajdował się kościół, którego wieża była na tyle wysoka, że po utworzeniu zbiornika wystawała nieco ponad lustro wody!

Był to swoistego rodzaju punkt orientacyjny i atrakcja dla osób odwiedzających to miejsce.

Piszę w czasie przeszłym, ponieważ taka sytuacja miała miejsce … w maju 2022 roku!

Od tamtego czasu Katalonia walczy z gigantyczną suszą.

Jak dużą? Sami zobaczcie! To ten sam kościół i ten sam zbiornik tyle tylko, że niecałe 10 miesięcy później!

Zbiornik obecnie wypełniony jest wodą w …9%!!! To powoduje, że w Katalonii został wprowadzony, stan zagrożenia suszą, a władzę ograniczyły zużycie wody, stąd wszystkie fontanny w mieście zostały wyłączone!

Jeśli stan wody nie ulegnie poprawie, to również zabronione będzie zużycie wody poza niezbędne minimum (kąpiel czy woda do picia).

Jak długo ten stan się może utrzymać?

Na to pytanie nikt nie zna odpowiedzi! Przed nami okres lata i niewiele zapowiada, że przecz czerwcem czy lipcem, będzie padać deszcz (choć powinien). W zeszłym roku padało przez prawie 3 miesiące, a pomimo tego od maja do dziś prawie cała woda zniknęła ze zbiornika.

Jakie skutki może mieć brak wody trudno nawet oszacować, ale na pewno przełoży się na … jeszcze wyższe ceny!

Czy ja jako turysta mogę coś z tym zrobić?

Tak! Przede wszystkim oszczędzaj wodę — mieszkając w Polsce, nigdy nie sądziłem, że woda może być problemem, okazuje się, że może i to wcale nie małym.

Poza tym nastaw się, że w każdym miejscu powinien padać deszcz. Rozumiem, że Hiszpania kojarzy się ze słońcem, ale równie dobrze byłoby gdyby było co pić. 😉 Jeśli podczas twojego urlopu będzie padać to akurat dobrze!

Nie pytaj, czy i kiedy będą działać fontanny, bo to nie czas i miejsce na takie pytanie. Na pewno kiedy sytuacja się poprawi to i fontanny wrócą ze swoimi pokazami. Na chwilę obecną ten punkt programu zastąp czymkolwiek innym (na pewno znajdziesz coś innego w Barcelonie).

Trzymajmy kciuki, aby w najbliższym czasie padał deszcz i aby sytuacja wodna się poprawiła!

Przewodnik po Barcelonie

Jeśli z kolei wy wybieracie się do Barcelony, to koniecznie sprawdźcie nasz przewodnik po Barcelonie (w wersji cyfrowej!) Specjalnie przygotowane trasy poprowadzą was po ulicach Barcelony, odkrywając przed wami tajemnice i sekrety miasta Gaudiego!!!

Planując wyjazd do Barcelony, posłuchaj mojego podcastu lub jeśli zastanawiasz się co robić na miejscu, sprawdź mój kanał na YouTube!