Restauracje z gwiazdkami Michelina na obiad

Napisał Piotr
7 min. aby przeczytać

Restauracje z gwiazdkami, które należy odwiedzić, będąc w Barcelonie.

Odwiedzając Barcelonę mamy przyjemność podziwiać nie tylko okoliczne zabytki, ale i miejsca, gdzie gotowanie i kuchnia urastają wręcz do miana sztuki. Będąc na wakacjach, nie zawsze wiemy, gdzie się udać, aby zjeść dobrze, smacznie i bez większych strat dla naszego portfela. Dzisiaj odpowiem na pytanie: gdzie zjeść w Barcelonie tak, aby proponowane lokalne były odpowiednio uznane, nie rujnując naszego portfela. Jednym słowem, które Restauracje z gwiazdkami należy odwiedzić w Barcelonie ?
Odnosząc się do powyższego pytania, od razu podpowiem, że powinieneś unikać miejsc typowo turystycznych. Są one nastawione tylko na zysk, a jedzenie tam nie smakuje najlepiej. Nie oszukujmy się, tam liczy się tylko zysk, nie nasze podniebienie. Ponieważ Barcelona jest miastem bardzo często odwiedzanym przez turystów, stąd barcelońskie lokale są po prostu drogie. Obiad wątpliwej jakości, na starym mieście lub w okolicach La Rambli potrafi kosztować 50,80 czy nawet 100 €.

Gdzie zjeść w Barcelonie smacznie, niedrogo i klimatycznie ?

Czy są zatem miejsca w Barcelonie, gdzie można przeżyć kulinarną rozkosz, nie rujnując swojego portfela? Każdy oczywiście poleci jakiś lokal, w którym jedzenie mniej lub bardziej przypadło mu do gustu. Jeśli dodatkowo zostawił tam stosunkowo niewiele pieniędzy, to poleci taki lokal tym bardziej. Ja natomiast skupię się na lokalach polecanych w przewodnikach, ale nie byle jakich przewodnikach, bo w czerwonej  okładce z wielkim napisem „Michelin”!

Przewodnik Michelina i jego Gwiazdki

Jak zapewne wiecie Michelin to firma oponiarska i jeden z liderów sprzedaży opon. Dlaczego zatem firma oponiarska wydaje tak uznawany na świecie przewodnik kulinarny, który jest wyznacznikiem jakości i stylu a o gwiazdki michelin „zabijają” się najwięksi kucharze europy czy świata. Aby odpowiedzieć na to pytanie, musimy cofnąć się w czasie, już ponad 100 lat temu firma michelin, chcąc rozreklamować swoje produkty, wprowadziła do sprzedaży (oprócz opon) przewodnik. Miał on odkrywać przed ówczesnymi użytkownikami samochodów miejsca, gdzie warto się zatrzymać i wrzucić coś na ząb. Aby jakoś sklasyfikować polecane w przewodniku lokale, zastosowano urozmaiconą symbolikę. Od sztućców przez symbole talerzyka aż po najważniejsze i najbardziej pożądane przez restauracje gwiazdki. W przewodniku występują oznaczenia w postaci 1,2 oraz 3 gwiazdek. I tak 1 gwiazdka określa dany punkt jako miejsce, gdzie warto się zatrzymać, 2 gwiazdki to punkt, dla którego warto zjechać z zaplanowanej trasy, a 3 gwiazdki to miejsce, gdzie warto się wybrać (jako cel podróży). Obecnie te oznaczenia są nieco archaiczne i w rzeczywistości lokale posiadające już 1 gwiazdkę stają się celem wypraw turystów ze wszystkich stron świata. Natomiast restauracje z 3 gwizdkami są uznawane przez restauratorów, jako niedościgniony wzór z NAJWYŻSZYM możliwym serwisem a podawane tam dania są małymi dziełami sztuki z ogromną paletą barw, smaków, zapachów i zaskoczeń (niestety ceny za obiad zazwyczaj zaczynają się od 300 € / os bez wina)

Dlatego, aby restauracja otrzymała wyróżnienie w postaci gwiazdki Micheline, musi wzorować się na niebywałej kuchni i obsłudze, która spełnia najwyższe i najlepsze standardy. Są one niesamowicie wyśrubowane przez środowisko, a co roku testerzy z Micheline jako tajemniczy klienci oceniają między innymi jakość obsługi, wystrój, ale przede wszystkim smak potraw.

Restauracje z gwiazdkami Michelin

W Polsce restauracje z 1 gwiazdką Michelina znajdziemy tylko w Warszawie. Obecnie są to tylko Atelier Amaro (prowadzone w Warszawie przez Wojciecha Modesta Amaro) i Sensys.
Barcelona pod tym względem może pochwalić się większą liczbą restauracji docenionych przez przewodnik gwiazdką.

  • 1 gwiazdkowych restauracji jest 19 (Alkimia, Caelis, Dos Palillos, Koy Shunka, Angle, Cinc Sentits, Roca Moo, Xerta, Gaig, Hofmann, Tickets, Enigma, Hoja Santa, Hisop, Pakta, Nectari, Via Veneto, Lluerna, Tresmacarrons)
  • 2 gwiazdkowych jest 4 (Moments, Disfrutar, Enoteca, Dos Cielos)
  • 3 gwiazdkowych jest 2 (Lasarte, ABaC)

Podpowiem wam gdzie zjeść w Barcelonie z gwiazdkami Micheline tak, aby nie zrujnować swojego portfela, a obiad ten zapamiętać na długi czas!

Zanim wskażę wam dokładne adresy, musimy poruszyć bardzo ważny temat, czyli kiedy na taki obiad się wybrać?

O jakiej porze wybrać się na obiad w Barcelonie?

To pytanie jest bardzo ważna w Hiszpanii. W każdym nawet najmniejszym barze z jedzeniem podczas sjesty (godz. między 13 a 15) w karcie pojawia się tzw. menu del dia. Jest to obiad składający się zazwyczaj z 2 dań oraz deseru. Często w jego skład wchodzą również napoje, a średnia cena waha się pomiędzy 10 a 12 € w zależności lokalu.

Uwaga!

Jeśli wybierzemy się na kulinarne podboje w tych godzina, to możemy odwiedzić restauracje nagrodzone gwiazdkami Michelle, gdzie obiad jest przyrządzany przez znakomitych szefów kuchni, ale ze względu na porę dnia jego ceny są bardzo przystępne i nie zrujnuje naszego portfela.

Poniżej nasz ranking najlepszych i najtańszych propozycji obiadowych serwowanych przez restauracje z gwiazdkami:

Zapraszam was do odwiedzenia następujących lokali.

Angle, Aragó, 214.

Od poniedziałku do piątku w godzinach obiadu możecie zjeść przygotowane specjalnie menu del dia (bez napojów) za 50 €, w jego skład wchodzi pierwsze (ryż lub canelloni) i drugie (mięso lub ryba) danie oraz deser (do wyboru jeden z dwóch) cena obiadu w Angle to 50€

restauracja angel danie obiadowe z lodamirestauracja angel danie obiadowerestauracja angel danie obiadowe z płatkami

ROCA MOO, Rosselló, 265.

Kolejna restauracja na naszej liście to ROCA MOO na Rosselló, 265.  Od wtorku do piątku kuchnia przygotowuje dla was specjalny obiad składający się z przystawki, pierwszego i drugiego dania, deseru oraz wody lub kieliszka wina. Dodatkowo do deseru otrzymacie kawę, a to wszystko za 49 €.

Roca Moo restauracja z gwiazdką michelin ryba z kawioremRoca Moo restauracja z gwiazdką michelin złote lodyRoca Moo restauracja z gwiazdką michelin danie obiadoweRoca Moo restauracja z gwiazdką michelin rybaRoca Moo restauracja z gwiazdką michelin lodyRoca Moo restauracja z gwiazdką michelin sala

LLUERNA, Avenida Pallaresa, 104.

Z kolei w LLUERNA na avenida Pallaresa, 104 w Santa Coloma de Gramenet od wtorku do czwartku możecie zamówić menu degustacyjne. Składa się ono z 2 przystawek, ryby i mięsa oraz deseru, niestety bez napoi. Menu dostępne jest w czasie lunchu lub w nocy a jego cena to 42,5€.

LLUERNA danie obiadowe w sosieLLUERNA danie na talerzuLLUERNA niewielka przystawkaLLUERNA salaLLUERNA mojito w wersji żelowejLLUERNA deser z pianki

CAELIS, Via Laietana, 49.

Nasze kroki kierujemy tym razem do CAELIS na Via Laietana, 49 a tam za 39€ zjecie to, co w danym tygodniu przygotował dla was Romain Fornell, ponieważ menu zmienia się co tydzień

caelis sala2CAELIS1CAELIS2CAELIS4CAELIS5CAELIS

HOFMANN, Granada del Penedès, 14.

Kolejnym miejscem, które trzeba odwiedzić to restauracja HOFMANN na Granada del Penedès, 14. (Tak to ten sam od rogalików — kto był z nami na spacerze, ten wie 🙂 ) Tutaj dostaniecie przystawkę pierwsze i drugie danie do tego deser kieliszek wina i kawę, a to wszystko za uwaga 36€.

hoffman danie głównehoffman daniehoffman mięsohoffman przystawkihoffman salahoffman wnętrze

XERTA, Còrsega, 289.

Pora na kolejne sugerowane miejsce a jest nim XERTA na Còrsega, 289. Tutaj z kolei macie do wyboru jedną przystawkę z przygotowanych czterech oraz danie pierwsze i drugie deser, oraz kieliszek wody lub wina taki zestaw będzie was kosztować 35€.

Xerta stolikiXerta przystawkaXerta danie głównie rybaXerta rybaXerta deser

Podium 🙂

NECTARI, València, 28

Dotarliśmy do podium naszego rankingu. Na miejscu 3 proponujemy odwiedzić NECTARI na València, 28 podają tam aperitif, 3 przystawki, rybę lub mięso i deser. W skład tego zestawu w cenie dostaniecie również wodę. Za ten zestaw zapłacicie 35€.

NECTARI rybaNECTARI zupaNECTARI danieNECTARI deserNECTARI zupa

HISOP,  pasaje de Marimon, 9

Na miejscu drugim naszego rankingu znajduje się HISOP na pasaje de Marimon, 9. Tutaj z kolei zaproponują wam dwa aperitify, przystawkę, rybę lub mięso na drugie danie i deser, lub sery do tego również napoje koszt to 32€.

hisop rybahisop daniehisop wnętrzahisop wnętrze z hgośćmihisop danie z rybyhisop danie główne

And the winner is!

DOS PALILLOS, Elisabets, 9

Na szczycie naszego rankingu znajduje się DOS PALILLOS na Elisabets, 9 znajdziecie tam rodzaje menu del dia droższe i tańsze 🙂
Tańsza wersja dostępna jest przy barze i składa się z przystawki, 3 dań, deseru i kawy, a to wszystko za ….uwaga ….22€!

Wszystkie z powyższych lokali zostały uznane przez przewodnik Micheline. Każdy z nich może się poszczycić nadaną mu gwiazdką, która jest zarazem największym wyróżnieniem w branży gastronomicznej. Ty natomiast teraz już wiesz gdzie skierować swoje kroki, aby naprawdę smacznie zjeść w Barcelonie. Będąc w tym przepięknym mieście, po prostu trzeba wybrać się na któryś z tych obiadów, serwowanych przez najlepszych szefów kuchni!

Teraz kiedy już wiesz gdzie udać się na obiad i które restauracje z gwiazdkami są warte odwiedzenia i nie zrujnują naszej kieszeni, warto wybrać się wraz z nami, aby odkryć sekrety Barcelony!

Zapraszamy na wspólny spacer po ulicach miasta

Zwiedzanie Barcelony z Polskim przewodnikiem 

Przewodnik po Barcelonie

Jeśli z kolei wy wybieracie się do Barcelony, to koniecznie sprawdźcie nasz przewodnik po Barcelonie (w wersji cyfrowej!) Specjalnie przygotowane trasy poprowadzą was po ulicach Barcelony, odkrywając przed wami tajemnice i sekrety miasta Gaudiego!!!

Planując wyjazd do Barcelony, posłuchaj mojego podcastu lub jeśli zastanawiasz się co robić na miejscu, sprawdź mój kanał na YouTube!