Jak za darmo zwiedzić Camp Nou

Napisał Piotr
6 min. aby przeczytać

Jak za darmo zwiedzić Camp Nou? Ten tytuł wzbudza emocje już od samego patrzenia, bo cóż może być lepszego niż zobaczenie i zwiedzenie największego stadionu piłkarskiego Europy i 3 największego stadionu na świecie, na którym swoje mecze rozgrywa jedna z najbardziej utytułowanych drużyn świata, gdzie w piłkę grali najwięksi tej dyscypliny, z grającym obecnie Leo Messim na czele ? A jeśli jest możliwość zobaczenia tego za darmo!? Nie pozostaje nic innego jak sprawdzić jak to zrobić!

Jak zwiedzić Camp Nou

Zacznijmy od tego, że Camp Nou znajduje się nieco poza centrum miasta i po dojechaniu na miejsce musimy, nieco do niego podejść. Na sam stadion możemy dojechać 3 środkami transportu: autobusem, tramwajem oraz metrem, ale w każdym przypadku musimy nastawić się na krótki spacer, aby dostać się na teren FCB. Tam, nie pozostaje nam nic innego, jak zwiedzić wszystkie atrakcje przygotowane dla turystów. Tutaj, istotna jest data tego artykułu, ponieważ za ok. 2 lata (w 2022 – 2024) nie będzie on aktualny ze względu na trwającą obecnie przebudowę stadionu. Wówczas możliwe, że pojawią się nowe możliwości, ale o tym przekonamy się w przyszłości.

Po przybyciu na stadion Camp Nou, do zwiedzenia mamy specjalnie przygotowany tour, podczas którego poznamy historię drużyny, odwiedzimy najbardziej intymne zakątki stadionu, jak szatnie czy małą kapliczkę; wcielimy się w rolę komentatora piłkarskiego, czy dotkniemy murawy, na której Messi i spółka odprawiają kolejnych rywali z kwitkiem.
Zanim jednak udamy się na przygotowany tour, warto zwiedzić to, co znajduje się w pobliżu Camp Nou, a co także świadczy o historii klubu.

Co wokół Camp Nou ?

Warto obejść sam stadion, ponieważ na jego fasadzie (która nie jest zbyt piękna) znajdują się tarcze herbowe „panyas” Barcelona, czyli oficjalnych fan-klubów FC Barcelony, rozsianych po całym świecie.  A że jest ich ponad 1200, to i tarcz herbowych jest dość sporo. Spróbujcie odszukać tarczę polskich „penyas”. Kilka z nich powinno znajdować się na fasadzie Camp Nou!

Dodatkowo znajdziemy tutaj pomnik Laszlo Kubali; piłkarza, który w latach 50 ściągał na trybuny tak dużo ludzi, że zdecydowano się na budowę, wówczas nowego stadionu, mogącego pomieścić chcących go zobaczyć kibiców. To w rzeczywistości z jego powodu, wybudowano dzisiejsze Camp Nou. Warto zobaczyć zatem „Messiego” tamtych czasów. Na tym terenie znajdziemy również największą botigę (oficjalny sklep), gdzie znajdziemy wszelkie gadżety związane z klubem, od koszulek meczowych, po podstawki pod szklankę; ilość przeróżnych gadżetów jest niesamowita. To również tutaj, możesz zobaczyć pierwszy budynek, w którym do życia została powołana La Masia, czyli szkółka FCB, uważana za jedną z najlepszych na świecie, z której wyszli tacy piłkarze jak Xavi, Iniesta, Busquets czy Messi. Ostatnim miejscem, które wprawia w nie małe osłupienie osoby odwiedzające stadion, jest … lodowisko – dokładnie tak… obok kas przy Palau Blaugrana znajduje się lodowisko, które warto odwiedzić, choć na parę minut. Hokej na łyżwach, choć uprawiany w Barcelonie, jest traktowany jako dyscyplina czysto amatorska.

Jeśli już zobaczyłeś wszystkie z tych rzeczy, warto udać się tam, gdzie przygotowano tour dla turystów, choć odpowiadając sobie na pytanie „Jak za darmo zwiedzić Camp Nou” nasze kroki musimy skierować w nieco inne miejsce 🙂

Camp Nou Tour cena

Tour i zwiedzanie Camp Nou nie należy do najtańszych atrakcji. Wystarczy rzucić okiem na internetowy cennik, aby zobaczyć, że najtańsze bilety dla osoby dorosłej kosztują 26 €. Są wprawdzie zniżki dla osób powyżej 70 roku życia, czy dzieci między 4 a 10 rokiem i wówczas bilety wynoszą 20 €, ale to ciągle dość spory koszt! W cenniku na stronie znajdziecie też bilety za 20 € dla osoby dorosłej, tyle że są one dostępne tylko w dniu meczu i wówczas zobaczyć można tylko strefę muzeum, bez zwiedzania stadionu, co jest dość ważne ?. Jeszcze drożej wyglądają ceny, jeśli decydujemy się na zwiedzanie z przewodnikiem, wówczas koszt takiego zwiedzania wynosi 45€ lub 37 € dla dzieci i osób starszych; niestety zwiedzanie odbywa się tylko w języku hiszpańskim i angielskim w grupach po 25 osób. Najdroższa opcja to Player Experience, podczas której zwiedza się prywatne szatnie używane przez zawodników FC Barcelony. Można zatem usiąść na miejscu, gdzie co mecz przebiera się Leo Messi, z tym że ta przyjemność kosztuje 149 €. Jeśli do tych wszystkich cen dołożymy niewielką dodatkową opłatę, za sprzedanie biletu w kasie okazuje się, że koszt podstawowego zwiedzania stadionu dla osoby dorosłej to prawie 30 € – sporo!

Jak zatem zmniejszyć, a nawet wyeliminować ten koszt … można skorzystać z biletów z portalu groupon!

Bilety na Grouponie

Na portalu Groupon można nabyć bilety, które zmniejszają nam o 50% cenę biletu wejściowego na tour na Camp Nou! Aby zakupić taki bilet, musimy wejść na stronę https://www.groupon.es/deals/gl-camp-nou-experience-tour-museo-2, a następnie za niecałe 2 € zakupić bilet na zwiedzanie muzeum! Następnie kupując bilet na stronie FCB, podajemy promocyjny kod, który otrzymaliśmy z Grouponu i cena naszego biletu spadnie o 50% ! Teraz za zwiedzanie stadionu zapłacisz niecałe 15 € od osoby!

No dobrze, ale obiecałem Wam odpowiedź na pytanie „Jak zwiedzić Camp Nou za darmo?” Czy jest w ogóle taka możliwość ? Owszem jest! A sam korzystałem z niej kilkukrotnie.

Jeśli jesteś ciekaw, w jaki sposób zrobić to za darmo, zapraszam do dalszej lektury.

Jak za darmo zwiedzić Camp Nou

Skoro już wiesz, co znajduje się przy samym stadionie, to warto wybrać się na wycieczkę po muzeum klubowym, aby poznać historię tego miejsca! Zobaczyć licznie znajdujące się puchary, czy w końcu poczuć zapach trawy, po której biegają najwięksi z największych. Będąc prawdziwym kibicem FC Barcelony, możemy to wszystko zobaczyć, całkowicie za darmo, nie płacąc ani centa. Jak zatem udowodnić, że jest się prawdziwym kibicem? To proste wystarczy zostać Socio Barcelony! Udając się do niewielkiej strefy Seu Social, znajdującej się przy audytorium 1899 trafimy do centrum obsługi Socios FC Barcelony! Tutaj możemy zostać Socio, czyli członkiem klubu wspierającym swój zespół. Następnie, z wyrobioną kartą kibica, udajemy się do muzeum klubowego, gdzie zamiast biletu pokazujemy swoją kartę Socio! Jest tutaj oczywiście niewielki haczyk – aby zostać Socio, musimy wnieść swoją roczną składkę członkowską.

Bycie Socio daje nam naprawdę wiele przywilejów związanych z FCB, jak choćby zniżki na oficjalne gadżety klubowe, czy zniżki na bilety, ale o ty opowiem wam innym razem.

Pozostaje pytanie, czy można zwiedzić Camp Nou zupełnie za darmo

Tu również pojawia się twierdząca odpowiedź i jak najbardziej jest to możliwe, choć znów musimy spełnić jeden warunek. Mianowicie, każdy Socio ma możliwość zaproszenia 1 osoby na tour po stadionie FC Barcelony. Jeśli zatem nasz Socio z kartą członkowską uda się do Seu Social i poprosi o bilet na FCB Tour, otrzyma taki, aby móc swojego gościa oprowadzić po klubowym muzeum!

Bycie Socio FC Barcelony oprócz oczywistego prestiżu ;), to jak widać również liczne przywileje! Warto być Socio.

Przewodnik po Barcelonie

Jeśli z kolei wy wybieracie się do Barcelony, to koniecznie sprawdźcie nasz przewodnik po Barcelonie (w wersji cyfrowej!) Specjalnie przygotowane trasy poprowadzą was po ulicach Barcelony, odkrywając przed wami tajemnice i sekrety miasta Gaudiego!!!

Planując wyjazd do Barcelony, posłuchaj mojego podcastu lub jeśli zastanawiasz się co robić na miejscu, sprawdź mój kanał na YouTube!